Γενικά Αρπαγες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pasx79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pasx79

PB Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2007
Μηνύματα
373
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα ειμαι πολυ στεναχωρημενος χθες το βραδυ εκανε επιδρομη μια κουκουβαγια μαλλον και μου τραυματισε ενα φλωρο ενας πεθανε απο την τρομαρα του και ενας ηταν κοματιασμενος... Το θεαμα που αντικρισα ηταν φρικτο...
Παει ο περσινος μου κοπος...☹
 
Λυπάμαι φίλε Πασχάλη. Το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Σε καταλαβαίνω.
 
Λυπαμαι πολυ Πασχαλη... Πραγματι το θεαμα ειναι φρικτο πριν δυο χρονια το επαθα κ εγω με θυματα 4 φλωρια και 3 καρδερινες...
 
Λυπάμαι αφάνταστα για το γεγονός επειδή δυστυχώς το βίωσα κι εγώ στο παρελθόν. Εφ 'οσον έχετε τα κλουβιά έξω θα σας προτείνω κάτι:Ντύστε τα κλουβάκια σας με συρμάτινη σίτα. Όχι την πολύ ψιλή τη μαλακή γιατί δεν θα μπορείτε να καμαρώνετε το πουλάκι σας,όυτε την πολύ σκληρή. Σε μαγαζιά με σιδηρικά χρώματα θα βρείτε ποικιλία. Θα ντύσετε όλες τις πλευρές εκτός αυτή που ακουμπάει στον τοίχο φυσικά. Τη σίτα θα τη στερεώνετε με σύρμα ψιλό από τη μεσα μεριά του κλουβιού.Αυτό σημαίνει ότι την πλευρά της πόρτας θα την αφήνεται τελευταία αν το κλουβί είναι ξύλινο. Εάν είναι μεταλλικό η πλευρά της πόρτας θα μπαίνει στον τοίχο. Επίσης αν το κλουβί είναι ξύλινο θα κοιτάξετε τα ανοίγματα της πόρτας να τα αφήσετε ελεύθερα έτσι ώστε να μπορείτε να την ανοίγετε. Εγώ αυτό έκανα. Έχει πολλή δουλειά και θέλει αρκετή ώρα για να μπορέσεις να τα ντυσεις εάν έχεις πολλά κλουβιά. Αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο. Εγώ μετά από αυτό σώθηκα και πλέον δεν έχω απώλειες από κουκουβάγια ή οτιδήποτε άλλο. Τώρα αν επιτεθεί μπορεί να προκαλέσει στρες αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορέσει να το σκοτώσει ή και να το τραυματίσει.Αν και πιστεύω ότι επειδή οι μικρές τρυπίτσες της σίτας δεν επιτρέπουν στην κουκουβάγια να γατζωθεί ούτε να τα τρομάξει πλεόν μπορεί γιατί δεν θα προσπαθήσει καθόλου. Εδώ και ένα χρόνο που έντυσα τα κλουβιά ούτε στρεσ παρατήρησα στα πουλιά μου όυτε αδικαιολόγητα φτερά στο πάτο είδα.
 
Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου! ☹

και σε εμας στο παρελθον επιτεθηκε σε ενα καναρινι αλλα δεν καταφερε να το πιασει... Του αναποδογυρισε το κλουβι... μετα απο αυτο σταματησε να τραγουδαει και τη φωνη του την ακουγαμε πολυ σπανια περα απο ''τσιου'' που εκανε οταν του μιλουσαμε.☹ Εζησε βεβαια ως τα 10 του.
 
Λυπαμε πολυ πασχαλινο για τον φλωρο σου☹. Εχω περασει και εγω παρομοια κατασταση με την καρδερινα μου☹ δυστυχως ετσι ειναι ο κυκλος τις φυσης!
 
πασχαλη λυπαμαι φιλε αλλα μου φαινεται τσαμπα τα λεμε, δεν ειπαμε σκεπασμα στα πουλια που ειναι εξω;αν τα εχεις σε μεγαλη κλουβα πουλανε διχτυ ψιλο που βαζουν οταν κανουν παρκιν για να μην βαραει ο ηλιος, πρασινο ειναι κα ιφτηνο,τι να πω αλλο δεν ξερω βρε παιδια
το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου
 
Λυπαμαι Πασχαλη,😡κριμα για τα φλωρια. Εμενα προπερσι μου ειχε σκοτωσει μα καρακαξα το καναρινακι μου, απο τοτε ταεχω με χοντρο τουλι απο ανθοπωλειο και φτου φτου δεν ειχα καμια απωλεια. 🙂
 
Αν ήταν βράδυ μάλλον κουκουβάγια αν ήταν μέρα μπορεί και καρακάξα πιθανόν και σαίνι ή γεράκι.
 
Back
Top