Γενικά Αρπακτικά πτηνά στην περιοχή της Καλλιθέας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
Παιδια οποιοι κατοικουν στην Αθήνα περιοχη Καλλιθεα.. (ακομη τις αλλες περιοχες Πετραλωνα.. Ταυρος.. Νεος κοσμος και Νεα Σμυρνη) και εχουν καναρινια κι παπαγαλακια εξω στο μπαλκονι σας.. Πρεπει να μπουν οποσδηποτε στα σπιτια σας γιατι εγινε το μεγαλητερο προβλημα μεσα στην νυχτα απλωθηκαν πολλες κουκουβαγιες γυρω μας και σοκαριστηκαμε ολοι εδω την περιοχη μας κι φαγανε τα καναρινια μας ορισμενα αποκεφαλισμενα... Φυσικα του γειτονα βρηκα πεσμενα κλουβια φαγανε τα 8 ζευγαρια καναρινια του (μονο τα 4 μικρα σχεδον 12 ημερων κι ζουν)... ακομη βρηκαμε και περιστερια αποκεφαλισμενα.. Θελω να σας ενημερωσω απο τωρα θελει μεγαλη προσοχη σε αυτες τις περιοχες προσοχη κι μεγαλος κινδυνος... ευχαριστω πολυ...
 
Το πρόβλημα δυστυχώς δεν εστιάζεται μόνο σε αυτές τις περιοχές. Συμβαίνει παντού, καθημερινό φαινόμενο. Ένα πολυσυζητημένο θέμα στο φόρουμ. Είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε πάρει τα μέτρα μας, να έχουμε προστατευμένο το χώρο μας όταν τα πουλάκια μας ζουν έξω. Το λέμε συνέχεια και θα συνεχίσουμε να το λέμε.
 
απο οτι μου ειπε ο γειτονας μου κι εγω τα ειδα το βραδυ ηταν ζωντανα και το πρωι που σηκωθηκα βρησκω του γειτονα μου τα κλουβια κατω κι αποκεφαλισμενα καναρινια κ την αλλη μερια στην παιδικη χαρα (χωρις δεντρα) τα περιστερια αποκεφαλισμενα κι ξεπουπουλασμενα παντου! Ευτυχως τα δικα μου καναρινια τα ειχα μεσα... Δοξα το θεο...

δεν ξερω παντως που ειπες @Panagiota. αλλα μιλαω τρομος εδω περα περιστερια καναρινια νεκρα μεσα σε μια μερα βρησκω 8 καναρινια (του γειτονα μου) 5 απεναντι στο σπιτι μου κι 6 περιστερια στο δρομο...
 
Με αφορμή το συγκεκριμένο περιστατικό παραθέτω για υπενθύμιση το εξής θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/, όπου η Μαρία @maria p έχει συγκεντρώσει πολλά παρόμοια περιστατικά που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ με τραγική κατάληξη. Ας τα θυμηθούμε και να μην εφησυχαζόμαστε ότι σε μας δε θα τύχει.
 
@Panagiota. απο οτι ξερω πολυ καλα τα αρπακτικα οι κουκουβαγιες αποκεφαλιζουν στα πουλια... μεσα την νυχτα οπου βρισκει κλουβι με ζωντανα καναρινια σκαλωνει κι μετα ανοιγει τα φτερα του κι τα χτυπαει για να τρομαξει τα καναρινια κι μετα ερχεται προς το μερος το καναρινι στην κουνουβαγια κι το αρπαζει με αποκεφαλισμος ειδικα οι καρακατσες τα γερακια ακομη κι τα αλλα αρπακτικα τα κομματιαζουν τιποτα αλλο αυτο θελω να πω! Ο γειτονας μου εδω κι 7 χρονια δεν εχει συμβει ποτε του τα εχει χρονια εξω τα καναρινια του αφου ολες οι τεντες καταβασμενες εδω κι χρονια καλημενα κι κανενα δεν βλεπουν τα αρπακτικα ουτε απεναντι οι γειτονες κι τωρα επαθε το προβλημα του
 
@Panagiota. Ο γειτονας μου εδω κι 7 χρονια δεν εχει συμβει ποτε του τα εχει χρονια εξω τα καναρινια του αφου ολες οι τεντες καταβασμενες εδω κι χρονια καλημενα κι κανενα δεν βλεπουν τα αρπακτικα ουτε απεναντι οι γειτονες κι τωρα επαθε το προβλημα του
Αυτό ακριβώς λέω και γω. Ότι δε μας έχει συμβεί μέχρι τώρα, δε σημαίνει πως δε θα μας συμβεί αύριο.
Δεν έχει σημασία ποιο είδος αρπακτικού έκανε την επίθεση. Σημασία έχει πως η ζημιά έγινε και φταίμε εμείς.
Το έχω βιώσει πριν χρόνια και καταλόγισα μεγάλη ευθύνη στον εαυτό μου. Από την επόμενη ημέρα που δέχθηκα επίθεση πήρα τα μέτρα μου. Οι τέντες δεν προσφέρουν καμιά προστασία.
Γι αυτό φωνάζουμε συνέχεια μην αφήνετε τα πουλάκια σας έξω χωρίς προστασία. Δε φταίνε τα αρπακτικά, εμείς φταίμε.
 
Ας πάρουμε τα μέτρα μας, είδικά στην ανατολίκη αττική τα γεράκια είναι πολλα. Δεν φταίνε αλλά λειτουργουν ως αρπακτικα.
 
παιδια δεν το περιμενα μολις ακουσα φωνες κι βγηκα εξω παρατηρησα κι ειδα 2 κουκουβαγιες (mini) το ενα στα καγκελα του μπαλκονιου μου κι το αλλο απεναντι κι περιμεναν να βρουν το γευμα τους...
 
Δεν πειράζει, άφησέ τες να ψάχνουν την τροφή τους και προσέχετε τα πουλάκια τους. Αυτό τον τόπο τον μοιραζόμαστε, δεν είναι δικός μας.
Έχω ακούσει εγώ φωνές και για σαμιαμίδια και βρωμούσες. Έτσι ουρλιάζουν μερικοί και μαθαίνουν και τα παιδιά τους να φοβούνται.
 
Back
Top