Ασθένειες Αρρωστησε η καναρα μου;

ΓΙΩΡΓΟΣ Z

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδιά αγόρασα μια κανάρα την περασμένη εβδομάδα και χθές παρατήρησα ότι φουσκώνει, σήμερα που ξανακοίταξα πάλι φούσκωνε και δεν μπορεί να βγάλει ζωηρά αυτο το τσίου που κάνουν τα θυληκά... Και ανοιγοκλείνει πολύ λίγο το στόμα της... Αν την πάω σε οποιοδήποτε κτηνίατρο θα ξέρει; Γιατί δεν ξέρω ποιός είναι καλός εδώ στα Γιάννενα..
 
Είναι μέρες το πουλί έτσι; Το στόμα είναι μονίμος ανοικτό;σαν να έχει δύσπνοια ασ πούμε;
 
Σε τι χώρο είναι εσωτερικό ή εξωτερικό?Απο θέμα κρύου ρωτάω και υγρασίας
 
εξω τα εχω αλλα εδω που ειμαι εγω δεν χτυπαει καθολου το κρυο. Γενικα τωρα εξω δεν εχει πολυ κρυο...
 
Επειδή τα συμπτώματα είναι δύο ή ακάρεα ή άσμα, αλλά δεν μπορώ να σου πώ τι από τα δύο είναι γιατί δεν βλέπω το πουλί και δεν θέλω να βγω λάθος κάνε το εξής, παρε το πουλί και βαλτο στο αυτί σου να ακούσεις την αναπνοή του και προσπάθησε να μου πείς πως κάνει
 
κανει οπως κανουμε εμεις οι ανθρωποι οταν εχουμε φλεματα αλλα σε πιο λεπτο... Δηλαδη ακουγεται χι χι χι χι οταν περνει ανασα αλλα και ενα κρι κρι κρι ταυτοχρονα... Καταλαβες τιποτα;δεν ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω...
 
Όταν το πήρες το πουλί του εβαλες φαρμακο για ακάρεα σταγονες στο λαιμό?
 
Το βασικό σύμπτωμα(απο την περιγραφή) είναι το φούσκωμα του πουλιού.
Αυτό δεν είναι αρκετό για να πεί κανείς ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΣΧΕΙ.
Σίγουρα είναι ένα σύμπτωμα πολύ ανησυχιτικό, αλλά δυστυχώς
ειναι απο αυτά τα συμπτώματα που μπορεί να είναι απο βακτήρια
(salmonella), απο πρωτόζωα (coccidia - toxoplasma),
μέχρι ορνίθωση, ψιττάκωση, πνευμωνία αλλά και εξωπαράσιτα.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Mε ποιό κριτίριο θέτεις τα παραπάνω mgerom; Γιατί και εγώ θα μπορούσα να κάνω τέτοια διάγνωση αλλά ξέρεις δεν είμαι γιατρός αλλά ουτε μπορώ να δώ το πτηνό
 
Μήπως δεν έγινα αντιληπτός;
Εκανα διάγνωση οτι κανείς δεν μπορεί να κάνει ΔΙΑΓΝΩΣΗ
έχοντας σαν σύμπτωμα το φούσκωμα ενός πουλιού.
 
Κάπου αναφέρθηκες πως είσαι σίγουρος με τα περι σαλμονελας κοκκιδιασης κτλ. Όπως και να έχει όμως, φίλε Γιώργο πηγαινε να παρεις την συμβουλη ενος γιατρου και απομονωσε το πουλακι απο τα υπολοιπα που έχεις, καραντινα.
 
Τελικά είχε άσθμα η κανάρα μου... Να κάνω μια ερώτηση λιγο χαζή αλλα δεν πειράζει δεν με παρεξηγείτε, αυτο περνάει η θα το εχει μόνιμα;
 
Αν τελικα το πηγες στο γιατρο ο οποιος διενωσε ασθμα & και σου συνεστισε και την αναλογη θεραπεια τοτε ειναι θεμα ημερων. Τι ακριβως σου ειπε & τι αγωγη σου εδωσε;
 
Back
Top