Ασθένειες Αρρωστο cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
γεια σας παιδια θελω τη γνωση κ τη βοηθεια σας..

εχω ενα κοκατιλ κ απο τη κυριακη το βλεπω κ θελει να κοιμαται συνεχεια κ το βλεπω να μην εχει πολυ ορεξη κ να φουσκωνει..χτες του εδωσα μια αντιβιοση που μου εδωσαν απο το πετ σοπ... Του την ειχα δωσει κ πιο παλια!
σημερα το ειδα κ σαν να εκανε λιγο εμετο βγαζοντας λιγη τροφη κ σαλια απο το στοματακι του...
εχει αντιμετοπισει κανεις παρομοια κατασταση;ξερετε κατι;

ευχαριστω εκ των προτερων...
 
κάπου πάει το μυαλό μου, αλλά, να το πας στο γιατρό...η αδιαθεσία και η κατσουφιά είναι συμπτώματα για πολλές ασθένειες.. Πάντως ο εμετός μερικές φορές είναι και απο την αντιβίωση, που πολύ κακώς του έδωσες, επειδή το είπε ο ιδιοκτήτης pet shop... Το πουλάκι για να πάρει αντιβίωση, πρέπει να κάνει εξετάσεις πρώτα, να μη παίρνει φάρμακα που πιθανόν να είναι λάθος για την περίπτωσή του...
πές μας αν τρώει κανονικάκαι πως είναι τα περιττώματά του...
καλή τύχη!
 
τρωει κανονικα.. Τα περιττωματα του πριν κανενα μηνα ηταν κανονικα.. Πριν λιγο καιρο αρχισε κ εκανε σα βολους που ειχαν μεσα τα σπαρακια που τρωει αλλα δεν ειχε αρρωστησει τοτε... Κ σημερα κανει νερο σχεδον μονο...

φοβαμαι μηπως το πειραξε το σαββατο που του εκανα μπανιο κ αρρωστησε απο αυτο επειδη μετα το αφησα εξω στον ηλιο να ξεσταθει που ηταν βρεγμενο, αλλα δε φυσουσε καθουλου..
 
μεγαλο λαθος... Παντα τα αφηνουμε σε ενα κλειστο μερος μετα απο ενα μπανιο μεχρι να στεγνωσουν... Πολυ πιθανο να την αρπαξε απο εκει...
 
λες φιλε μου να την αρπαξε απο κει; Το χερω οτι δε πρεπει να ειναι σε ρευματα αλλα ο λογος που την αφησα εξω ηταν επειδη δε φυσαγε κ ηταν στον ηλιο... Θα προσεχω καλυτερα απο δω κ περα... Παντος ηδη φαινετε καλυτερα.. Του περναει μαλλον..
 
γιατι τυχερος; Μπορει να ψωφισει απο αυτο; Τοσο ευεστητα ειναι;
 
φυσικα... Τοσο δυσκολο ειναι νομιζεις; Γι αυτα εενα κρυολογημα ειναι επικινδυνο
 
Περαστικα! Καλου κακού καλυτερα προληπτικα σε εναν καλο γιατρο, μην περιμενεις αλλα συμπτωματα!
 
Back
Top