Ασθένειες Αρρωστο gouldian;

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Παιδια καλησπερα.
Ενα μου γκουλντιαν παρατηρησα οτι ητανε φουσκομενο και εβαζε το κεφαλι του μεσα στα πουπουλα του γυρισμενο προς το πλαι.
Το πηρα, το εβαλα σε μικρο κλουβακι σε αρκετα ζεστο χωρο και του χορηγησα santalina K3. Τις τελευταιες δυο μερες δειχνει να ειναι καλα; Τι λετε; Ποτε να το ξαναβαλω με τα υπολοιπα; Να του δωσω τιποτα αλλο;
 
Ηταν μια εκπληξη δυσαρεστη για μενα.
Μετα απο πεντε μερες να μην βοηθησει ουτε ενας με το προβλημα που αντιμετωπισα με το πουλακι.
Βεβαια υποχρεωμενος δεν ειναι κανενας αλλα περα απο τα 😀 και τα μπραβο υποτιθεται οτι το φορουμ ειναι και για να βοηθηθουμε στις δυσκολιες μας.
 
Αλέξη καλησπέρα. Φρόντισε να περάσει το επιτρεπόμενο διάστημα καραντίνας για το νέο gouldian. Από εκεί και πέρα εγώ θα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός να το βάλω μαζί με τα άλλα. Πρέπει πρώτα να συγουρευτείς ότι έχει γίνει καλά.
 
αντωνη το πουλακι τωρα ειναι καλυτερα; Τι συμπεριφορα εχει; αν ηταν κατι παροδικο ισως κατι το πειραξε στη διατροφη του και τωρα με τη βοηθεια και του σκευασματος που αποτι ειδα εχει σχεση με διαρροιες και εντερικα ισως ειναι καλυτερα. Γνωμη μου ειναι να το κρατησεις ξεχωρα και να παρατηρεις καθημερινα σε λευκη Α4 κολλα τις κουτσουλιες του. Αυτα ισως βοηθησουν
kiklos.info/kot-check.html
kiklos.info/ges-check.html

θα σου προτεινα αν το σκευασμα δεν περιεχει κατι αντιστοιχο, να του παρεχεις και στο νερο σκορδοκαθημερινα (σπασε μια σκελιδα, βαλτη να ποτισει 1 ωρα στο νερο και μετα προσφερε το αφου το στραγγισεις) ενω με την αυγοτροφη λιγη ριγανη (εκει μπορεις να εχεις και κλαδακι φρεσκο στα μερη σου)

απο κει και περα αν ολα συνεχισουν καλα μετα απο 20 μερες(που θα δειχνει υγειες) ξαναβαλτο, οχι τωρα.
 
Ηταν μια εκπληξη δυσαρεστη για μενα.
Μετα απο πεντε μερες να μην βοηθησει ουτε ενας με το προβλημα που αντιμετωπισα με το πουλακι.
Βεβαια υποχρεωμενος δεν ειναι κανενας αλλα περα απο τα 😀 και τα μπραβο υποτιθεται οτι το φορουμ ειναι και για να βοηθηθουμε στις δυσκολιες μας.

Δεν είναι θέμα υποχρέωσης ή οτιδήποτε άλλο. Σκέφτηκες ότι ίσως οι περισσότεροι που είδαν το post δεν ήξεραν για να βοηθήσουν; Το να λες ότι ένα πουλί είναι φουσκωμένο είναι σαν να σου λέω εγώ σήμερα δεν νοιώθω καλά τί λες να έχω και τι φάρμακο να πάρω; Εσύ τι θα απαντούσες σε κάτι τέτοιο;
 
Βασιλη αν ηξερα γιατι ειναι φουσκωμενο δεν θα ζητουσα βοηθεια.
Αν μου ελεγες οτι δεν εισαι καλα θα σου ελεγα να κανεις εξετασεις.
Εγω τι εξετασεις να κανω στο πουλακι;
 
Οι εξετάσεις γίνονται σε οργανωμενα ιατρικά κέντρα μετα την καθοδηγηση και την εντολή ενος ιατρου. Μηπως θα ηταν καλυτερα να συμβουλευόσουν καποιον ειδικό και να μην χανεις πολύτιμο χρόνο για το πουλάκι σου;:)
 
Αλέξη καλησπέρα. Εκ παραδρομής έγραψα νέο gouldian. Στη θέση σου θα περίμενα μέχρι να είμαι σίγουρος ότι όλα πέρασαν.
 
πια η κατασταση του πουλιου αυτη τη στιγμη αλεξη; Του εχεις χορηγησει κατι;
 
Ο πιο κοντινος πτηνιατρος πρεπει να απεχει 350χλμ. Περιπου.

Δεν μπορεις ουτε τηλεφωνικά να επικοινωνησεις με εναν γιατρο απο αυτους που αναφερονται στο φορουμ; Προσπαθησε τουλάχιστον και μην απογοητευεσαι... Να δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Ηταν μια εκπληξη δυσαρεστη για μενα.
Μετα απο πεντε μερες να μην βοηθησει ουτε ενας με το προβλημα που αντιμετωπισα με το πουλακι.
Βεβαια υποχρεωμενος δεν ειναι κανενας αλλα περα απο τα 😀 και τα μπραβο υποτιθεται οτι το φορουμ ειναι και για να βοηθηθουμε στις δυσκολιες μας.
όπως είπε και ο Βασίλης, σκέφτηκες οτι μπορεί απλά αυτοί που είδαν την αγγελία να μην ήξεραν τι να σου πουν; Το ότι φουσκώνει τα πούπουλα του μπορεί να σημαίνει 2000 πράματα, θα προτιμούσες να σου πούμε πχ ''αα, ειναι εγκεφαλικο🙄" να τρελαθείς και μετά να ανακαλύψεις οτι τελικά δεν ήταν τίποτα; Εγώ πχ θα μπορούσα να σου γράψω,'δεν ξέρω τι έχει το πουλάκι, αλλα περαστικά του' θα σε βοηθούσα με αυτον τον τρόπο;δεν είναι δυνατόν να υπάρχει λύση εδώ μέσα για όλα τα θέματα, γι'αυτο υπάρχουν πτηνίατροι, ακόμα και αν είναι μακρυά μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο,θα σου δώσει πολύ περισσότερες συμβουλές και πολυ σωστότερες απο αυτες που ενδεχομένως θα σου δίναμε εμείς
τελος παντων.χαίρομαι που είναι καλύτερα.
 
Καλα βρε Βασιαννα αφου με μαλωσε ο Βασιλης εσυ γιατι τον επαναλαμβανεις; :)

Το πουλακι καθοτανε καποιες στιγμες φουσκωμενο και με το κεφαλι μεσα. Το επιασα και το κοιταξα για καρινα. Δεν μου φανηκε οτι ειχε (και δεν εχω πειρα σε αυτο), καταλαβαινα το στερνο του στην αφη αλλα δεν φαινονταν οπτικα το οστο(καποια φωτο απο καρινα; ). Ετρωγε ομως κανονικα. Τωρα ειναι καλυτερα. Το εβαλα σε πιο ζεστο μερος και του χορηγησα Santalina K3.
Διαρροια δεν εχει αλλα παρατηρησα οτι τα υγρα, γυρω απο τα καλα σχηματισμενα περιττωματα, ειναι περισσοτερα (ισως αυτο, αν ειναι συμπτωμα, να το εχει απο οταν το πειρα).
 
Αλέξη, μπορείς να συμβουλευτείς αυτό το άρθρο για να κάνεις έναν έλεγχο στην περιοχή της κοιλιάς. Μπορείς επίσης να πάρεις μια ιδέα σχετικά με τα περιττώματα του πουλιού. Τα υγρά που περιγράφεις μπορεί απλά να είναι μεγάλη ποσότητα ούρων εξαιτίας της διατροφής του.

Υ. Γ. Τι είδους σκεύασμα είναι το Santalina K3; Εννοώ ποια ακριβώς είναι η σύσταση του;
 
Καλα βρε Βασιαννα αφου με μαλωσε ο Βασιλης εσυ γιατι τον επαναλαμβανεις; :)

.
δε σε μαλώνω, εκθέτω απλά την άποψή μου, αν ήταν καθε ένας που έχει ίδια άποψη με καποιον άλλον να μην ποστάρει καν θα μιλούσαν 2 άνθρωποι στο φόρουμ, ο ένας με τους μεν και ο άλλος με τους δε
φιλικά
 
Ποια είναι η σύσταση του; Η περιγραφή του προϊόντος δεν είναι αρκετή για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά πράγματα. Νομίζω πως αναφέρει κάτι για μεθιονίνη και ίσως βιταμίνη Κ από το όνομα του προϊόντος. Από την περιγραφή του προϊόντος και σε αυτήν τη σελίδα, μου κάνει κάπως σαν φάρμακο πανάκεια χωρίς όμως να δίνει περισσότερα στοιχεία για το πώς τα καταφέρνει να θεραπεύει εντερικά, διάρροιες, κρυολογήματα κ.λπ.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ στη θέση σου Αλέξη θα εξέταζα στήθος, κοιλιά και αναπνοή. Αν οι ενδείξεις δεν έδειχναν ότι χρειάζεται κάποια θεραπεία, θα του έδινα πέντε ημέρες προβιοτικό και άλλες τόσες πολυβιταμίνες. Στη διατροφή του μόνο σπόρους αυτό το διάστημα και εξέταση των περιττωμάτων του καθημερινά. Θα κρατούσα το πουλί στην απομόνωση για ένα μήνα έως σαράντα ημέρες μέχρι να ήμουν σίγουρος ότι δεν έχει τίποτα πια. Αν δεν έχεις κάποιο λόγο να το βάλεις μαζί με τα υπόλοιπα, μπορείς να το κρατήσεις μόνο του και περισσότερο.
 
Back
Top