Ασθένειες Αρρώστησε ο κόκορας μου

@Moroianu Alexandra καλησπερα!Καλως ηρθες.Ηθελα να ρωτησω εχεις κοτετσι με αλλες κοτες μαζι?Σε πρωτη φαση μεχρι να βρεις τι εχει ο κοκορας που φαινεται αρρωστος καλο θα ηταν να τον απομονωσεις απο τα υπολοιπα ωστε να μην κολλησουν και τα αλλα κοτοπουλα.
Εχει χλωμό χρώμα στο κεφαλι του και επισης το λειρί είναι το πρώτο σύμπτωμα όταν είναι άρρωστη η κότα. Θα επρεπε να έχει ζωηρό χρώμα και όχι τέτοιο χλώμιασμα και την κλιση προς τα κατω βεβαια.Επισης τα ανακατεμενα φτερα ειναι μια ενδειξη και αν το επιανες απο κατω στην κοιλια ισως διαπιστωνες οτι προεξεχουν τα κοκκαλα του δεν ξερω αν συμβαινει,ειναι ενα συμπτωμα αναμεσα στα αλλα,επισης στη χολερα περα απο τη διαρροια που λες μπορει να βγαζει και πηχτο σαλιο και η διαρροια ειναι βρωμικη οπως και η πανουκλα που εχει παρεμφερη συμπτωματα.Καλο ειναι να την πας σε εναν ειδικο ή αν σου απαντησουν εδω οι πιο εμπειροι να βρεις και τι εχει ωστε να σωσεις αν γινεται και τον κοκορα και το κοτετσι.
 
@LillyW διάρροια σαν νερό είναι χωρίς πολύ χρώμα του νιώθω τα κόκαλα , είναι συνεχώς με τα μάτια κλειστά δεν έχει μυξες ο κόκορας η κότα έχει και στη μύτη και στο στόμα και βρωμάει απαίσια τους έχω απομονώσει και τα δύο από το κοτέτσι , η κότα είναι ποιο ζωηρή από τον κόκορα
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@Moroianu Alexandra καλυτερα να το δει ενας κτηνιατρος να ξερεις και τι πρεπει να κανεις γενικα επειδη ειναι κολλητικο ακομα και για το αλλο που ειναι μαζι την κοτα. Ρωτα εναν κτηνιατρο εκει που εισαι στην περιοχη σου.
Δες ενα παραδειγμα μοιαζει οπως τα περιγραφεις τα συμπτωματα
https://www.diagnovet.gr/index.php/ktiniatrika-arthra/item/273-νεκρωτική-εντερίτιδα-στα-πτηνά

Καλυτερα να το δει να ξερεις τι εχει κιολας και τι πρεπει να κανεις.
 
Δυστυχώς το πουλί είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Το πιο πιθανό είναι να έχει προσβληθεί με περισσότερες από μία ασθένειες, από κοκκίδια έως νηματόζωα. Το κεφάλι μπορεί να το σηκώσει καθόλου η είναι ακίνητο;
 
@Moroianu Alexandra καλυτερα να το δει ενας κτηνιατρος να ξερεις και τι πρεπει να κανεις γενικα επειδη ειναι κολλητικο ακομα και για το αλλο που ειναι μαζι την κοτα. Ρωτα εναν κτηνιατρο εκει που εισαι στην περιοχη σου.
Δες ενα παραδειγμα μοιαζει οπως τα περιγραφεις τα συμπτωματα
https://www.diagnovet.gr/index.php/ktiniatrika-arthra/item/273-νεκρωτική-εντερίτιδα-στα-πτηνά

Καλυτερα να το δει να ξερεις τι εχει κιολας και τι πρεπει να κανεις.
Αύριο θα πάω στον Ακριβό Αχιλλέα μου έδωσε αυτό το όνομα μια άλλη κτηνίατρος μου είπε ότι είναι πολύ καλώς.. σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 😁
[automerge]1622501919[/automerge]
Δυστυχώς το πουλί είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Το πιο πιθανό είναι να έχει προσβληθεί με περισσότερες από μία ασθένειες, από κοκκίδια έως νηματόζωα. Το κεφάλι μπορεί να το σηκώσει καθόλου η είναι ακίνητο;
Το σηκώνει που και που πίνουν νερό και τρώνε απλά είναι πολύ πεσμένος ο κόκορας
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@Moroianu Alexandra Καλημερα! Ναι καλα εκανες πηγαινε το για να μαθεις τι εχει κιολας κι αν μπορεις να το σωσεις μη σου κολλησουν και τα υπολοιπα στο κοτετσι.
Ενημερωσε μας.
Να εισαι καλα!
 
Back
Top