Ασθένειες Αρρώστια στα πόδια των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MIMIS 73
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MIMIS 73

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας παιδιά εχω καναρίνια και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Μου πέθανε ένα προχθές και είχε στα πόδια του κατί σαν φλεγμονές σαν αιματώματα μικρά καρουμπαλάκια, εντωμεταξύ μου έχουν κολλήσει και άλλα δύο τρία, τους βάζω 3 μέρες τώρα μπεταντίν που μου είπανε σε ένα πετ σοπ αλλα δεν βλέπω βελτίωση έχετε κάτι να μου πείτε να με βοηθήσετε, ευχαριστω.
 
Βαλε Φώτο να την δουν η γνώστες να σου πουν.Αλλά αν ψάξεις μέσα στο forum κάτι θα βρεις
 
Εγώ έχω μια καρδερίνα βέβαια, αλλά σε κάτι παρόμοιο μου προτείνανε την κρέμα ''epithol''. Κάνει και για καναρίνια. Αλλά μάλλον θα πρέπει να το δει κάποιος που ξέρει. Πιθανον κτηνίατρος για πουλιά.
 
Aν είναι ευλογιά, που έτσι "ακούγεται" απο την περιγραφή σου,το Μπεταντίν
είναι αρκετό(κάθε βράδυ πρίν τον ύπνο). Δεν θα δείς άμεσα αποτελέσματα,
θα κάνει τον κύκλο της και να εύχεσαι να μείνει εκεί. ΥΠΟΜΟΝΗ και ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.
 
παιδια ευχαριστω για τησ συμβουλεσ βαζω μπεταντιν μια βδομαδα τωρα και εχω δει αποτελεσμα στο ενα πουλι εχει φυγει τελειωσ
 
αργησα λιγο αλλα τα καταφερα να βαλω τις φοτο
 

Συνημμένα

  • Εικόνα030.webp
    Εικόνα030.webp
    43,2 KB · Προβολές: 420
και μια δευτερη φοτο
 

Συνημμένα

  • Εικόνα028.webp
    Εικόνα028.webp
    44,9 KB · Προβολές: 272
Παιδια και στο καναρινι μου εχει εμφανιστει μια τετοια φλεγμονη, αλλα του εβαλα μπετατιν μονο μια φορα και απο τοτε ποτε ξανα, λετε να μου ψοφησει.
 
Αυτό το "σκατόπραμα", όπως ονομάζω εγώ την ευλογιά, μένει στο κλουβί και μολύνει και τα επόμενα καναρίνια που θα βάλεις εκεί. Έπαθα... Και έμαθα.
 
τι να πω, εχω 20 χρονια και βαλε που ασχολουμε με πουλια πρωτη φορα το παθαινω, η πλακα ειναι οτι ειναι σε μια κλουβα καμια 20 πουλια και μονο τα φετιναρια εχουν κολιση την αρωστια, τα παλια οχι
 
Είναι απίστευτο αλλά και τα δικά μου ήταν μικρούτσικα. Πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό αλλά δε τον ξέρω.
 
καλό θα είναι να συμβουλευτείς κτηνιατρο και κρινοντας απο την δικη μου περιπτωση θα χρειαστει καποια αντιβίωση.
 
ευλογιά είναι και είναι αρκετά επικίνδυνη αν δεν την προσέξεις... Εμένα ο κουνιάδος μου φέτος το καλοκαίρι έχασε γύρω στα 10 πουλιά... Είναι μεταδοτική και μολύνονται και τα άλλα πουλιά! Μόλις βγάζανε τα μπαλάκια στα πόδια μέσα σε μία εβδομάδα σχεδόν ψηφούσαν!βέβαια έχει τραγικές συνθήκες καθαριότητας και μεγάλο συνωστισμό μέσα στην κλούβα του και γι΄αυτό ευνοήθηκε η εξάπλωση! Παρατήρησα δεν ότι οι καρδερίνες του δεν κόλλησαν ενώ στα καναρίνια μεταδόθηκε αμέσως. (είχε στην κλούβα και κανάρια και καρδερίνες λόγω προβλήματος χώρου για κάποιο διάστημα)
 
παιδια εμενα απο τα επτα που ειχαν κολισει τα 4 δειχνουν να το εχουν ξεπερασει και τα αλλα 3 ειναι σε καλη κατασταση πρεπει να σας πω οτι περασα τα κλαρια που εχω στην κλουβα detol αυτο που χρεισιμοποιουν στα νοσοκομεια τωρα αν εκανε δουλεια δεν γνωριζω παντωσ ειναι ισχυρο για μικροβια
 
Και τους έβαζες μόνο betadine ή τους έδινες και αντιβίωση; Ρωτάω για να ξέρω αν τύχει και το πάθουν τα κοκατιλάκια μου (Θεός φυλάξει)...
Περαστικά στα καναρινάκια σου...
 
θα ηθελα να μαθω αν την περασουν την ευλογια τελιωνει το θεμα η την κουβαλανε την ασθενια γιατι καπου διαβασα οτι την κουβαλανε για να ξερω αν πρεπει η οχι να τα ξανα βαλω με τα αλλα



κωσταντινα τους εβαζα καθε μερα μπεταντιν και για δεκα μερες αντιβιωση
 
ναι είναι φορείς τα πουλιά αυτά αλλά μόνο αν νοσούν είναι επικίνδυνο να κολλήσουν τα άλλα! Αν δεν έχουν συμπτώματα τα επαναφέρεις κανονικά με τα άλλα!
 
Καταρχην η ευλογια δεν γιατρευεται οριστικα. Οσα πουλια το εχουν ξεπερασει ειναι φορεις.Χτυπαει νεαρα ατομα στην πλειοψηφια λογω του οτι δεν εχει ολοκληρωθει το ανοσοποιητικο τους συστημα πληρως. Ειναι μεταδοτικη αλλα εχω παρατηρηση οτι δεν χτυπαει συνεχομενα καθε χρονια, φετος παρουσιασε εξαρση μετα απο 2 χρονια. Πιθανες αιτιες μεταδοσης 1ον αγορα η' μεταφορα πουλιου που ειναι φορεας στην εκτροφη,2ον επαφη εκτροφης με αγρια πουλια σπουργιτια κτλ,3ον μεταδοση μεσω των χεριων μας (λογω πιασιματος των πουλιων μας). Ενα αρνητικο της ευλογιας ειναι οτι χτυπαει ξαφνικά και ο μονος τροπος προληψης ειναι καθαριοτητα και η εγκαιρη διαγνωση των ενδειξεων...
 
Back
Top