Ασθένειες Αρρώστια στο πόδι καναρινιού

Εγγραφή
24 Ιουν 2015
Μηνύματα
8
Πόλη
Λευκάδα

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι είναι και πως θεραπεύεται
 
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος πιστεύω πως είναι ποδάγρα. Περίμενε κάποιον πιο καταρτισμένο να σου απαντήσει και κοίτα και τα post που σου έστειλα πιο πάνω.Αν είναι ποδάγρα η θεραπεία είναι γρήγορη και εύκολη, απαραίτητη είναι μια γενική απολύμανση του κλουβιού, με χλωρίνη και καλο ξέβγαλμα.
 
Καποιος μου ειχε πει να του βαζω μπεταντιν να βαλω;
Μέχρι να βρεις την epithol που πρέπει να την προμηθευτείς οπωσδήποτε, εναλλακτικά, μπορείς να του κάνεις επάλειψη με αγνή βαζελίνη. Όχι μπεταντίν σ' αυτά, χρειάζεται λιπαρή ουσία υποπροϊόντος πετρελαίου, γιατί έτσι σκοτώνονται τα ακάρεα που προκαλούν αυτήν την εμφάνιση. Το στεγνό πόδι, ευνοεί την ανάπτυξή τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μέχρι να βρεις την epithol που πρέπει να την προμηθευτείς οπωσδήποτε, εναλλακτικά, μπορείς να του κάνεις επάλειψη με αγνή βαζελίνη. Όχι μπεταντίν σ' αυτά, χρειάζεται λιπαρή ουσία υποπροϊόντος πετρελαίου, γιατί έτσι σκοτώνονται τα ακάρεα που προκαλούν αυτήν την εμφάνιση. Το στεγνό πόδι, ευνοεί την ανάπτυξή τους.
Ευχαριστώ θα του βάλω.
 
Το πουλακι μενει σε εξωτερικο χωρο;
Εγω παντως πιστευω οτι ειναι ξεκαθαρη ξηρη ευλογια και θα προτεινα να βαζει καθε μερα πρωι βραδυ betadine και πολυ καλο καθαρισμο στις πατηθρες καθε φορα! Πριν απο betadine μπορεις να φτιαξεις ιωδιουχο γλυκερινη απο φαρμακειο (1/10) και να βαζεις και απο αυτο. Αν ειναι μονο ξηρη ευλογια και δεν βγαλει αλλο καρουμπαλο σε 7 μερες περιπου θα μαυρισει αυτο το εξογκωμα και θα πεσει! Περαστικα σας! 😉
 
Το πουλακι μενει σε εξωτερικο χωρο;
Εγω παντως πιστευω οτι ειναι ξεκαθαρη ξηρη ευλογια και θα προτεινα να βαζει καθε μερα πρωι βραδυ betadine και πολυ καλο καθαρισμο στις πατηθρες καθε φορα! Πριν απο betadine μπορεις να φτιαξεις ιωδιουχο γλυκερινη απο φαρμακειο (1/10) και να βαζεις και απο αυτο. Αν ειναι μονο ξηρη ευλογια και δεν βγαλει αλλο καρουμπαλο σε 7 μερες περιπου θα μαυρισει αυτο το εξογκωμα και θα πεσει! Περαστικα σας! 😉
Οκ θα το κανω . Το καναρινι το βραδι το εχω μεσα και το πρωι εξω

Απο την ωρα που το εβγαλε αυτο εχει σταματισει να κελαιδαει οσω κελαιδαγε

Το επιρεαζει αυτο στο κελαιδισμα;
 
Σαν τσίμπημα από κουνούπι φαίνεται χωρίς να είμαι σίγουρος.
 
Back
Top