Ασθένειες Αρσενικά καναρίνια κάθονται φουσκωμένα και με μαζεμένο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης loutrelou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

loutrelou

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Ωρωπός
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα. Έχω δύο αρσενικά καναρίνια, σε χωριστά κλουβιά, ένα πάνω ένα κάτω,τα οποία εδώ και κάποιες μέρες δεν φαίνονται και τόσο καλά. Κάποιες στιγμές μέσα στην μέρα κάθονται φουσκωμένα και με μαζεμένο το ένα πόδι. Επίσης έχει μειωθεί αρκετά το κελάηδημά τους. Να πω οτι τα έχω μέσα στο σπίτι.Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ.
 
Αν αυτο συμβαινει για συντομο χρονικο διαστημα μεσα στην ημερα ειναι φυσιολογικο, ειδικοτερα αν την υπολοιπη ημερα εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα.

Δωσε μας αν θελεις παραπανω πληροφοριες για την διατροφη τους.
 
Τους δίνω Manitoba platino, αυγό βρασμένο μία φορά την εβδομάδα και χορταρικά δύο με τρεις φορές.Φουσκωμένα κάθονται συνήθως νωρίς το πρωί και κατά το μεσημέρι.Απλά ανησυχώ γιατί είναι κάτι που δεν το έκαναν πριν.
 
Το Manitoba platinum προέρχεται από μεγάλο σακί ή πρόκειται για μικρή σχετικά συσκευασία την οποία άνοιξες εσύ στο σπίτι σου;
Και τα χορταρικά που τους δίνεις είναι καλά πλυμένα;
 
Οι κουτσουλιές τους είναι φυσιολογικές(τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται).
Το Manitoba platinum είναι από συσκευασία πέντε κιλών που άνοιξα εγώ.
Επίσης τα λαχανικά τα πλένω πολύ καλά με ξύδι και τα στεγνώνω επίσης πολύ καλά.
Να πω πως όλα αυτά που ελπίζω οτι τα κάνω σωστά τα έμαθα μέσα από το forum.
Δηλαδή στις αρχές που απέκτησα τα καναρίνια μου,τον Νοέμβριο,τους έδινα περίπου για δέκα ημέρες χύμα τροφή.
[automerge]1583763618[/automerge]
Αν αυτο συμβαινει για συντομο χρονικο διαστημα μεσα στην ημερα ειναι φυσιολογικο, ειδικοτερα αν την υπολοιπη ημερα εχουν φυσιολογικη συμπεριφορα.

Δωσε μας αν θελεις παραπανω πληροφοριες για την διατροφη τους.

Ο λόγος που ανησυχώ είναι γιατί κάθονται την πιο πολύ ώρα έτσι.
 
Το πρωί όχι για πολύ ώρα. Το μεσημέρι σχεδόν όλη την ώρα εκτός από όταν πάνε να φάνε. Σήμερα ο Φούσκας μου έβαζε και λίγο το κεφάλι του μέσα, σαν να πήγαινε να κοιμηθεί. Και μετά το απόγευμα κελαηδούσε και φαινόταν μια χαρά. Αυτό συμβαίνει εδώ και δέκα μέρες περίπου.
 
Σήμερα ο Φούσκας μου έβαζε και λίγο το κεφάλι του μέσα, σαν να πήγαινε να κοιμηθεί.

Ναι αυτο ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα και ξεφευγει απο τα ορια της μεσημεριανης σιεστας.
Εχεις πιασει να δεις καθολου κοιλια;
Καλο θα ηταν να τα δει καποιος γιατρος.
 
Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.Απλά τις ώρες που κάθονται έτσι φαίνονται να μην είναι καθόλου καλά. Και μετά όταν αρχίσουν το κελάηδημα είναι λες και δεν έχουν τίποτα. Δεν ξέρω τι να πω,έχω μπερδευτεί κι εγώ. Επίσης να πω οτι αυτό ξεκίνησε πρώτα στον Φούσκα και μετά στον Poco.
[automerge]1583773741[/automerge]
Ναι αυτο ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα και ξεφευγει απο τα ορια της μεσημεριανης σιεστας.
Εχεις πιασει να δεις καθολου κοιλια;
Καλο θα ηταν να τα δει καποιος γιατρος.
Η κοιλιά από όσο μπορώ να καταλάβω μου φαίνεται κανονική. Και λέω από όσο μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω εμπειρία από καναρίνια, απλά συγκρίνοντας από κάποιες φωτογραφίες υγειών πουλιών που έχω δει στο forum.
 
Να πω οτι τα έχω μέσα στο σπίτι.
Σε ποιο σημείο του σπιτιού;
Ξυπνάνε και κοιμούνται με την ανατολή και δύση του ηλίου;
 
χορταρικά δύο με τρεις φορές.
Καλησπέρα. Προσωπικά θεωρώ ότι τρεις φορές την εβδομάδα σε χορταρικά είναι πολλές. Δώσε μια φορά την εβδομάδα πρασινάδα, ενώ βάλε στο πρόγραμμα και μείγμα αποξηραμένων βοτάνων. Από χορταρικά τι δίνεις; Επειδή ανέφερες ότι τα χεις μέσα, σε ποιο χώρο του σπιτιού; Κοιμούνται όπως πρέπει ή ακολουθούν το δικό σας ωράριο;
 
Σε ποιο σημείο του σπιτιού;
Ξυπνάνε και κοιμούνται με την ανατολή και δύση του ηλίου;
Τα έχω στο χωλ. Κοιμόντουσαν με την δύση του ήλιου, αλλά επειδή κάποιες στιγμές κάναμε φασαρία ή ανάβαμε κάποιο φως και τα ξυπνούσαμε τα βάζω σε ένα άλλο δωμάτιο κάθε απόγευμα για να μην τα ενοχλούμε.Αυτό το κάνω τις τελευταίες τρεις ημέρες. Να φταίει άραγε το οτι δεν κοιμόντουσαν συνεχόμενα;
[automerge]1583783431[/automerge]
Καλησπέρα. Προσωπικά θεωρώ ότι τρεις φορές την εβδομάδα σε χορταρικά είναι πολλές. Δώσε μια φορά την εβδομάδα πρασινάδα, ενώ βάλε στο πρόγραμμα και μείγμα αποξηραμένων βοτάνων. Από χορταρικά τι δίνεις; Επειδή ανέφερες ότι τα χεις μέσα, σε ποιο χώρο του σπιτιού; Κοιμούνται όπως πρέπει ή ακολουθούν το δικό σας ωράριο;
Χορταρικά εννοώ μαζί με το μήλο που δίνω, δηλαδή μία φορά την εβδομάδα μήλο, δεν έχω δοκιμάσει να δώσω ακόμα κάποιο άλλο φρούτοκαι δύο φορές χορταρικά, σπανάκι, μπρόκολο.ζωχό και καρότο ως τώρα. Ρίγανη τους έβαλα πρώτη φορά σήμερα αλλά ούτε που την πλησίασαν. Δηλαδή να βάζω μόνο μία πρασινάδα; Για τον ύπνο απάντησα πιο πάνω στον Ιωάννη.
 
Να φταίει άραγε το οτι δεν κοιμόντουσαν συνεχόμενα;
Σίγουρα αυτό δεν είναι καλό για την υγεία τους, παρακολούθησε την συμπεριφορά τους για να διαπιστώσεις αν υπάρξει κάποια αλλαγή τώρα που κοιμούνται κανονικά.
 
Να φταίει άραγε το οτι δεν κοιμόντουσαν συνεχόμενα;

Πολύ πιθανό

Χορταρικά εννοώ μαζί με το μήλο που δίνω, δηλαδή μία φορά την εβδομάδα μήλο, δεν έχω δοκιμάσει να δώσω ακόμα κάποιο άλλο φρούτοκαι δύο φορές χορταρικά, σπανάκι, μπρόκολο.ζωχό και καρότο ως τώρα.

Πέφτουν πολλά. Από προσωπική εκτίμηση πάντα. Μπορείς να δίνεις μια φορά την εβδομάδα κάθε φορά και διαφορετικό, αν θέλεις να έχουν μια ποικιλία στη διατροφή τους. Επίσης πρόσεξε και τις ποσότητες. Π.χ. Πολλοί βάζουν μισό αυγό σε μια αυγοθήκη για ένα πουλάκι. Είναι υπερβολικά μεγάλη ποσότητα. Πόσο να φάει ένα πουλάκι που ζυγίζει λιγότερο από το αυγό;

Ρίγανη τους έβαλα πρώτη φορά σήμερα αλλά ούτε που την πλησίασαν

Δοκίμασε την σε αποξηραμένη μορφή μαζί με διάφορους σπόρους και άλλα βότανα που σίγουρα θα δοκιμάσουν. Για παράδειγμα: https://www.petmat.gr/portal/ptina/avgotrofes/votana/meigma-organikis-ygeias-100gr-detail. Τα δικά μου τρελαίνονται για αυτό. Επίσης μια άλλη λύση σε συσκευασμένη μορφή και όχι χύμα είναι η παρακάτω:
 
Σίγουρα αυτό δεν είναι καλό για την υγεία τους, παρακολούθησε την συμπεριφορά τους για να διαπιστώσεις αν υπάρξει κάποια αλλαγή τώρα που κοιμούνται κανονικά.
Μακάρι να είναι μόνο αυτό και να μην έχουν κάτι πιο σοβαρό. Γενικά να ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Σίγουρα κάνω ακόμα λάθη και στις αρχές ακόμα περισσότερα(χύμα τροφή,sticks, κίτρινη βιταμίνη, κούνια στο κλουβί, λάθος πατήθρες) αλλά το forum με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Και όπως φαίνεται έχω πολλά να μάθω ακόμα.
[automerge]1583784602[/automerge]
Πολύ πιθανό



Πέφτουν πολλά. Από προσωπική εκτίμηση πάντα. Μπορείς να δίνεις μια φορά την εβδομάδα κάθε φορά και διαφορετικό, αν θέλεις να έχουν μια ποικιλία στη διατροφή τους. Επίσης πρόσεξε και τις ποσότητες. Π.χ. Πολλοί βάζουν μισό αυγό σε μια αυγοθήκη για ένα πουλάκι. Είναι υπερβολικά μεγάλη ποσότητα. Πόσο να φάει ένα πουλάκι που ζυγίζει λιγότερο από το αυγό;



Δοκίμασε την σε αποξηραμένη μορφή μαζί με διάφορους σπόρους και άλλα βότανα που σίγουρα θα δοκιμάσουν. Για παράδειγμα: https://www.petmat.gr/portal/ptina/avgotrofes/votana/meigma-organikis-ygeias-100gr-detail. Τα δικά μου τρελαίνονται για αυτό. Επίσης μια άλλη λύση σε συσκευασμένη μορφή και όχι χύμα είναι η παρακάτω:
Αυτό το λάθος με το αυγό το έκανα κι εγώ. Πόσο πρέπει να τους βάζω δηλαδή;Ρίγανη αποξηραμένη τους έβαλα. Θα πάρω αυτή που μου προτείνεις. Να σε ευχαριστήσω και σένα πάρα πολύ για τις απαντήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top