Γενικά Αρσενικη ή θηλυκη ειναι η καρδερίνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dgeorg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dgeorg

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2006
Μηνύματα
38
Πόλη
Κόρινθος
Καλημέρα φίλοι,
Μπορεί κάποιος βλέποντας τις δυο φωτογραφίες να μου πει αν η καρδερίνα είναι αρσενική ή θηλυκή;

Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 100_3301.webp
    100_3301.webp
    70 KB · Προβολές: 953
  • 100_3302.webp
    100_3302.webp
    70,4 KB · Προβολές: 333
  • 100_3303.webp
    100_3303.webp
    69,9 KB · Προβολές: 398
  • Like
Αντιδράσεις: mortis
Η μάσκα λέει αρσενικό. Το ίδιο και τα μουστάκια. Πιθανόν να είναι και πυρωμένο αν κρίνω από την ασπρίλα της μύτης. Δες και τη βάση της φτερούγας λογικά πρέπει να είναι κατάμαυρη (ψηλά στον ώμο). Άντε καλή αναπαραγωγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dgeorg
θηλυκο πρεπει να ειναι, κοντο ραμφος ξεθωριασμενη μασκα και εχει ασπρες τριχουλες, αν μας εδειχνες πλαταρι θα ημουνα και σιγουρος
 
Σαε ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Σε λιγο θα ανεβασω και φωτο απο τα φτερα.
 
ορίστε μερικές φωτο ακόμα. Δεν μπόρεσα να τραβήξω καλές από τη φτερούγα γιατί δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει.
 

Συνημμένα

  • 100_3305.webp
    100_3305.webp
    81,9 KB · Προβολές: 294
  • 100_3309.webp
    100_3309.webp
    72,6 KB · Προβολές: 970
  • 100_3316.webp
    100_3316.webp
    68,4 KB · Προβολές: 230
  • 100_3317.webp
    100_3317.webp
    61,2 KB · Προβολές: 1.209
καλησπερα φιλε
η καρδερινα ειναι αρσενικη και μαλιστα αρκετα πυρωμενη αφου εχει σχεδον χαθει το μαυρακι στην μυτη της
 
  • Like
Αντιδράσεις: dgeorg
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ PET SHOP ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΙΤΣΑ ΙΖΑΜΠΕΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ... ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΖΑΜΠΕΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΑΡΔΕΛΟΚΑΝΑΡΑ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ.
 
Παιδιά εντάξει καταλήξαμε πιστεύω. Είναι ΆΝΤΡΑΣ. Ας ελπίσουμε με τα όλα του:D. Μόνο καλή προετοιμασία και στα δύο πουλιά και μια διπλή ζευγαρώστρα (με χώρισμα) χρειάζεσαι για να γνωριστούν. Πριν ξεκινήσεις θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στα θέματα που αφορούν στην προετοιμασία αλλά και στο ζευγάρωμα ιθαγενούς με καναρίνι. Καλούς απογόνους 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: dgeorg
Αρσενικο ειναι, αν ενδιαφερεσαι για μουλους, βαλτον με την καναρα, αλλιως θ ασου προτεινα με θηλυκη καρδερινα, γιατι στην πρωτη περιπτωση πιθανο ν αβγουνε και θηλυκα καρδερινοκαναρα, τα χρειαζεσαι για παραμανες; Αν οχι εχεις σκεφτει τι ν ατα κανεις; Επισης εμενα μου ετυχε η καναρα μετα να θελει μονο καρδερινο και να μη δεχεται καναρινι, δεν ξερω αν ειναι κανονας αλλα θελεις ν α "χαραμισεις" την καναρα σου;😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: dgeorg
Back
Top