Γενικά Αρσενικη καρδερινα ο πρωτος κατοικος της κλουβας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης raven13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

raven13

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2014
Μηνύματα
28
Καλησπερα, βρηκα τον πρωτο κατοικο της κλουβας μου.
Νικόλας: ενας αρσενικος, γεν. το 2013, μαυρο δαχτυλιδακι κλειστου τυπου, σχετικα ηρεμος παρολο την βαβουρα να παω να τον παρω να τον φερω σπιτι. Το παιδι που την εφερε την ελεγε σιδηροκεφαλη.
anabybu5.jpg

Πως σας φαινεται;
Θα ηθελα να ακουσω αποψεις ειτε αρεσει πουλακι ειτε δεν αρεσει σε καποιον.
 
Μου αρέσει πολύ και να σου ζήσει φτου φτου!
 
Θα ηθελα πολυ τετοια πουλια.. Ειναι πανεμορφα, αλλα παντα εχω τις αμφιβολλιες αν ειναι αγριο ή εκτροφης.. Να το χαιρεσαι και να το προσεχεις.
 
ariadnh το πουλι εχει κλειστο δαχτυλιδι τα ποδια του ειναι ασπρα η μασκα του παει προς το πορτοκαλι δεν εχει την κοκκινίλα της αγριας(η διατροφη της εκει που ηταν δεν θα ηταν και η πιο πληρης) ετσι καταλαβαινουμε αν ειναι εκτροφης ή οχι!
 
Μονο για το δακτυλιδι ηξερα.. Πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.. Ετυχε να παω σε ενα pet shop να εχει 2-3 σγαρτιλια (ετσι τα λεμε) και ρωτησα αν ειναι εκτροφης και μου ειπαν ναι αλλα δεν τα πουλουν.. Δεν κοιταξα λεπτομεριες αλλα τωρα που γνωριζω θα παρατηρω
 
Θα ηθελα πολυ τετοια πουλια.. Ειναι πανεμορφα, αλλα παντα εχω τις αμφιβολλιες αν ειναι αγριο ή εκτροφης.. Να το χαιρεσαι και να το προσεχεις.
εγω για εκτροφης το αγορασα και εχει δαχτυλιδι κλειστου τυπου ( μπαινει συγκεκριμενη στιγμη στο πουλακι σαν νεοσσος), ειναι πορτοκαλι η μασκα (προκυπτει απο τη διατροφη) και ειναι ηρεμο (τα πιασμενα κοπανιουνται και τσιμπανε τα καγκελα).
 
και τα ποδια raven... απαντησε το προσωπικο που σου εστειλα!
 
ariadnh το πουλι εχει κλειστο δαχτυλιδι τα ποδια του ειναι ασπρα η μασκα του παει προς το πορτοκαλι δεν εχει την κοκκινίλα της αγριας(η διατροφη της εκει που ηταν δεν θα ηταν και η πιο πληρης) ετσι καταλαβαινουμε αν ειναι εκτροφης ή οχι!
συμφωνουμε και χαιρομαι
 
και τα ποδια raven... απαντησε το προσωπικο που σου εστειλα!
αυτο για τα λευκα ποδια δεν το ηξερα.
τα προσωπικα κανω αμαν απο το κινητο να τα βρω, παω ολο μπρος πισω. Θα απαντησω αργοτερα που θα παω στο κομπιουτερ
 
Μονο για το δακτυλιδι ηξερα.. Πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.. Ετυχε να παω σε ενα pet shop να εχει 2-3 σγαρτιλια (ετσι τα λεμε) και ρωτησα αν ειναι εκτροφης και μου ειπαν ναι αλλα δεν τα πουλουν.. Δεν κοιταξα λεπτομεριες αλλα τωρα που γνωριζω θα παρατηρω

κοιτα υπαρχουν και παιδια που εχουν ζευγαρια εκτροφης που οταν κανουν απογονους δεν τα δαχτυλιδωνουν γιατι τα εχουν για παρτη τους και δεν θελουν να ρισκαρουν μηπως και η θυληκια πεταξει τους νεοσσους οταν μπει δαχτυλιδι.
αν δεν ξερεις τον ιδιοκτητη ή εκτροφεα καλυτερο ειναι να ζητας δακτυλιδωμενα με κλειστου τυπου γιατι θα μπορει να παρεις απαχθεντα γιαβρια απο φωλια της φυσης! ιδιαιτερα στα περισσοτερα πετσοπ
 
Ξερω ενα εκτροφεα που εχει αλλα σιγουρα τα πιανει και ειναι αγρια ☹.. Δεν τον ξερω ακριβως, απλα καναμε μια φορα ανταλλαγη καναρινιων.. Ασε ας μην το ρισκαρω καλυτερα.. Με τα καναρινια μου, τους παπαγαλους και τα ζεμπρακια μου ειμαι ικανοποιημενη. Μην κανω το λαθος και πιασω καποιο που ηταν πριν στην φυση.
 
Ξερω ενα εκτροφεα που εχει αλλα σιγουρα τα πιανει και ειναι αγρια ☹.. Δεν τον ξερω ακριβως, απλα καναμε μια φορα ανταλλαγη καναρινιων.. Ασε ας μην το ρισκαρω καλυτερα.. Με τα καναρινια μου, τους παπαγαλους και τα ζεμπρακια μου ειμαι ικανοποιημενη. Μην κανω το λαθος και πιασω καποιο που ηταν πριν στην φυση.
αμα τα πιανει αγρια, δεν ειναι εκτροφεας!
 
να το χαιρεσαι το νεο σου φιλο ειναι πολυ ομορφος δημητρη
 
Back
Top