Φροντίδα Αρσενικο ή θηλυκο πιγκουινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ria

PB Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
77
πηραμε ενα πιγκουινακι.. Επιτελους... Ο διαχωρισμος φυλου ειναι πολυ δυσκολος.. Αυτος που εχει το pet shop ειναι πολυ φιλος μου μονο απο αυτον παιρνω πουλια.. Το θεμα ειναι οτι μου το εδωσε με επιφυλαξη για το φυλο.. Και μου ειπε να περιμενω για δευτερο μεχρι να δουμε σιγουρα τι ειναι αυτο.. Το πηρα χθες.. Και κανει προς το παρον εναν ηχο σαν χικ-χικ καπως ετσι.. Βεβαια δεν περιμενω να κελαηδισει αμεσως και το καναρινι μου εκανε τρεις μερες να προσαρμοστει..σαν πιο γνωστες στο συγκεκριμενο ειδος τι λετε; 😕
 
Τα αρσενικά πουλιά έχουν πιο χοντρό και πιο κόκκινο ράμφος από τα θηλυκά, επίσης στέκονται σε πιο κάθετη θέση. Ενώ το θηλυκό έχει πιο λεπτή κορμοστασιά και πιο ανοιχτόχρωμο ράμφος. Το κελάηδισμα είναι το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο των αρσενικών πουλιών!

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πιγκουινάκια-java-sparrow-lonchura-oryzivora.1697/
 
ευχαριστω.. Ναι τα διαβασα και τα 2.. Οταν το ειδα και γω με τα κριτηρια που διαβασα πιστευω οτι ειναι αρσενικο..συνηθίζουν σχετικα γρηγορα. Ακομη μας φοβαται λιγακι λογικα αν δεν κελαηδισει ειναι θηλυκο.. Ειχε το πιο κοκκινο ραμφος απο τα αλλα 2 που ειχαν μεινει και το πιο καθετο σωμα.. απλα αυτο το χικ-χικ που κανει με προβληματιζει δεν ξανα ειχα τετοια πουλια και δεν μπορω να καταλαβω το ''τσιου του θηλυκου''μοιαζει με τις καναρας π.χ?ειναι σχετικα νωρις ελπιζω αυριο μεθαυριο να δειξει κατι. Για να δουμε και για το ταιρι του. 🙂
 
απλα αυτο το χικ-χικ που κανει με προβληματιζει...
το ''τσιου του θηλυκου''μοιαζει με τις καναρας π.χ?

Το "χικ χικ" το κανει απο το φοβο του προς το παρον. Δωσε του χρονο να ηρεμησει.

Αν ειναι αρσενικο, μπορει να κανει και 1-2 εβδομαδες μεχρι να χαλαρωσει και να κελαηδησει. Πχ ο αρσενικος που εχω τωρα αργησε πολυ να ανοιξει το στομα του! Αν δεν τον εβλεπα να ζευγαρωνει με τη θυληκια, θα ειχα ολο αυτο το διαστημα (που περιμενα να ακουσω το κελαηδισμα) αμφιβολιες για το φυλο του!
Αν παλι ειναι θηλυκο, τοτε θα κανει μονο "χικ χικ" ή "πικ πικ" ή καπως ετσι (αυτο ειναι το κελαηδημα του θηλυκου)
 
καταλαβα.. Ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια.. Δεν ειχα ποτε τετοια πουλακια κ τα ερωτευτηκα αμεσως.. Μονο απο καναρινια και παπαγαλους ξερω.. Θα μαθω και απο αυτα που θα παει.. Αν δω τπτ ή αλλαξει κατι θα σας πω ..thanks... 😀
 
Το δαχτυλίδι του ματιού στο αρσενικό είναι πιό έντονο στο χρώμα. (πιό γραμμένο)..

Το κεφάλι του αρσενικού είναι πιό "βαθύ" , δηλαδή έχει μεγαλύτερο μήκος απο το μάτι και πίσω.
Το ράμφος είναι σαν "πρησμένο" στην περιοχή που δένει με το κρανίο.
 
Back
Top