Γενικά Αρσενικο ή θηλυκο Cockateil;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisstos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω 2 kockateil μου ειπαν οτι ειναι ζευγαρι, αλλα και τα δυο εχουν πορτοκαλι βουλες στα μαγουλα. Πως μπορω να ξερω αν πραγματικα ειναι αρσενικο και θυλικο;
 
Ανέβασε μια φωτογραφία για να καταλάβουμε καλύτερα!
 
Φίλε Χρήστο, η Μήτση σου μοιάζει πολύ με την Φιγκολίνε μου που τα παιδιά εδω μου είπαν πως ειναι μάλλον αρσενικο..
Δες:
https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-αγοράκι-ή-κοριτσάκι-το-κοκατίλ-μου.3938/
Μεταξύ τους πώς τα πάνε; Τσακώνονται; Ή είναι πολύ αγαπημένα;
Βασικό χαρακτηριστικό είναι τα μέσα φτερά της ουράς. Αν υπάρχουν μαύρα φτερά προκειται για αρσενικό, αν υπάρχουν περλέ χρωματισμοί στα φτερά της ουράς τοτε ειναι θηλυκό. :)
 
Οταν βαλεις τις φωτογραφιες που σου ειπανε τα παιδια απο την κατω πλευρα της ουρας η και των φτερουγων αν σε αφηνει να τις πιασεις τοτε ισως σου πουμε πιο σιγουρα. 😉
Ομως θα ρισκαρω λιγο προς το παρον και θα πω οτι νομιζω πως και τα δυο ειναι αρσενικα.
 
και εγω για αρσενικο το κοβο να πω την αλειθεια, δεν ειναι περλε-πρλε...
 
λοιπον μεταξυ τους τα πανε μια χαρα μεχρι και φιλακια, οπου πεταει η μιτση πεταει και ο νινο αμεσως και γενικα αυτος ειναι πιο τσαουσος. Οσο για τιν ουρα δεν εχει μαυρο αλλα κατι σαν κιλιδες σαν λεπια γκρι. Τι να σας πω δεν ξερω...
 
τωρα λεω θηλυκο, απο τα λεπτα γκρι που λες... Που νομιζω θα ειναι προς το μπεζ. 🙂
 
λοιπον μεταξυ τους τα πανε μια χαρα μεχρι και φιλακια, οπου πεταει η μιτση πεταει και ο νινο αμεσως και γενικα αυτος ειναι πιο τσαουσος. Οσο για τιν ουρα δεν εχει μαυρο αλλα κατι σαν κιλιδες σαν λεπια γκρι. Τι να σας πω δεν ξερω...

εγω τότε επιφυλάσσομαι και λέω ότι είναι θηλυκό η Μήτση! 🙂
Να τα χαίρεσαι ειναι πολύ όμορφα.
 
Τα στιγματα η οι ραβδωσεις που υπαρχουν στην ουρα και στις φτερουγες των θηλυκων πρεπει αν ειναι ανοιχτοχρωμα σε σκουροχρωμη ουρα αν θυμαμαι σωστα και οχι το αντιθετο.
 
Εχω κι εγω ενα παρομοιο αρσενικο. Η μητση σφυραει μελωδικα; Κι εμενα εχει κατωα πο την ουρα ο αρσενικς ο βουλιτσες αλλα ειναι αρσενικος. Και ξακριβωμενος..:D
 
Back
Top