Αναπαραγωγή Αρσενικο καναρινι σε ηλικια για ζευγαρωμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andy1976
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andy1976

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2013
Μηνύματα
58
Καλησπερα και απο μενα, εχω ενα αρσενικο καναρινι το οποιο την ανοιξη σκεφτομαι να το ζευγαρωσω για πρωτη φορα. Δεδομενου οτι την ανοιξει θα ειναι πλεον 4 ετων και δεν εχει ζευγαρωσει ποτε πιστευε οτι θα τα καταφερει η να βρω ενα ποιο μικρο αρσενικο που θα εχει ποιο πολλες πιθανοτητες να τα καταφερει;
 
Το πουλάκι που έχεις τώρα, είναι ικανό για αναπαραγωγή, όσον αφορά την ηλικία του. Ένα μικρότερης ηλικίας όμως, έχει σαφώς μεγαλύτερες πιθανότητες για ένα πετυχημένο ζευγάρωμα.

Η απάντηση που ζητάς εξαρτάται από εσένα. Αν θέλεις να τον κάνεις ζευγάρι για να ζήσει αυτήν την εμπειρία, να το κάνεις, είναι ικανός. Αν θέλεις σώνει και καλά μια επιτυχημένη αναπαραγωγή, να επιλέξεις ένα χρονιάρικο.

Όλα αυτά θεωρητικά, γιατί έχουν τύχει και σε μένα και σε άλλους φαντάζομαι πουλιά μεγαλύτερης ηλικίας που ήταν καταπληκτικά στην αναπαραγωγή.
 
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Ηταν αυτο ακριβως που ηθελα να ακουσω, μιας και ο λογος που θελω ποιο πολυ να το ζευγαρωσω ειναι για να εχει και αυτη την εμπειρια στη ζωη του. Επισης θα ηθελα πολυ εναν απογονο του που να του μοιαζει στα χρωματα! Το θυληκο ειναι του 13 οποτε ελπιζω να τα καταφερω με την μηδενικη πειρα μου στην αναπαραγωγη! Δειχνει απο τωρα πυρωμενη και ας μην εχω ξεκινησει ακομα προετοιμασια! Θα περιμενει μεχρι τον απριλιο ομως ☹ για να ειμαστε σιγουροι!
 
Γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου να ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία με τα δύο καναρινάκια που έχεις και όλα θα πάνε καλά και είμαι σίγουρη ότι θα μεγαλώσει η οικογένεια! Ό,τι απορία έχεις και θα έχεις στο μέλλον εδώ είμαστε εμείς 24 ώρες το 24ωρο! 😛 τα πουλάκια τα έχεις σε εξωτερικό χώρο ή μέσα στο σπίτι;
 
Γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου να ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία με τα δύο καναρινάκια που έχεις και όλα θα πάνε καλά και είμαι σίγουρη ότι θα μεγαλώσει η οικογένεια! Ό,τι απορία έχεις και θα έχεις στο μέλλον εδώ είμαστε εμείς 24 ώρες το 24ωρο! 😛 τα πουλάκια τα έχεις σε εξωτερικό χώρο ή μέσα στο σπίτι;

Παντα εξω ποιο φυσικα δεν γινεται:D! Καπου εκει ελεγα να ξεκινησω και εγω τον αρσενικο πρωτα και μετα το θυληκο. Θα σας χρειαστω σιγουρα και ειναι καλο να ξερεις οτι οποτε και αν γραψεις καποιος θα σε βοηθησει! Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και στο site για τις πληροφοριες και τις γνωσεις που προσφερει!
 
Υπομονή να έχεις και θα ανταμειφθείς! Να σου επιστήσω μόνο την προσοχή να έχεις τα πουλάκια σου σε ένα ασφαλισμένο σημείο καθώς κινδυνεύουν από επιθέσεις αρπαχτικών. Πολλά μέλη μας βιώνουν μεγάλη στενοχώρια εξ αιτίας μιας τέτοιας απρόσμενης επίθεσης. Φρόντισε το, για να μην απογοητευτείς! Καλή επιτυχία να έχεις!
 
Υπομονή να έχεις και θα ανταμειφθείς! Να σου επιστήσω μόνο την προσοχή να έχεις τα πουλάκια σου σε ένα ασφαλισμένο σημείο καθώς κινδυνεύουν από επιθέσεις αρπαχτικών. Πολλά μέλη μας βιώνουν μεγάλη στενοχώρια εξ αιτίας μιας τέτοιας απρόσμενης επίθεσης. Φρόντισε το, για να μην απογοητευτείς! Καλή επιτυχία να έχεις!

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες,θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετα ασφαλες το σημειο που ειναι τα πουλακια τωρα. Ειναι κρεμασμενα σε τοιχο και απο τα πλαινα η βεραντα ειναι κλειστη με τεντες, ενω οταν κατεβει και η μπροστα τεντα κλεινει τελειως(ειναι σχεδον παντα κατεβασμενη). Τα τελευταια 6 χρονια που ειμαι σε αυτο το σπιτι δεν ειχα ποτε κανενα κρουσμα τετοιο ουτε ενας γειτονας που εχει και αυτος καναρινια και μιλαμε. Ελπιζω να μην γινει τιποτα τωρα.😱
 
εγω θα προτυνα να τα σκεπαζεις και με καποιο ναιλον τα βραδια γιατι αν και κανει καλες μερες τα βραδια πευτει η θερμοκρασια και ειναι κρημα να κρυωνουν.
 
εγω θα προτυνα να τα σκεπαζεις και με καποιο ναιλον τα βραδια γιατι αν και κανει καλες μερες τα βραδια πευτει η θερμοκρασια και ειναι κρημα να κρυωνουν.

Οταν πεφτει πολυ η θερμοκρασια γινεται και αυτο εννοειται, αλλα νοτια προαστια στην Αθηνα πολυ δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια κατω απο τους 10 βαθμους! Με 14-15 βαθμους κατα τη διαρκεια της νυχτας δεν χρειαζεται.
 
με μυδεν βαθμους και πανω δεν εχουν προβλημα απο το κρυο, εκτος κι αν τα πιασει κανενα ρευμα αερα η βροχη και τα παγωσεικαι φυσικα προσοχη το βραδυ απο τις κουκουβαγιες
 
Eγω αυτον τον καναρο τον εχω πανω απο 8 χρονια και εχω γονιμοποιημενα αυγα ακομα και φετος...

η Θεωρια διαφερει πολυ απο την πραξη.

8zfc.jpg
 
Πολυ ωραια φωτογραφια, να τον χαιρεσαι.Βαλε και μια προφιλ να τον δουμε καλα! 😛Πολυ ωραια χρωματα βλεπω!
 
εγω για να λεμε και την αληθει τα πουλακια μου τα εχω στο μπαλκονι και τρελενομαι γιατι στο προηγουμενο σπιτι που εμενα ειχα χωρο και τα βραδυα τα εβαζα στην κουζινα και παντα τους εχω ενα διαφανο ναιλον και αναλωγα τον καιρο τα σκεπαζω ή οχι ριχνωντας μια ματια παντα πριν παω για υπνο
 
Back
Top