Αναπαραγωγή Αρσενικο λευκο κυριαρχο τσακωνεται

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα ενα λευκο κυριαρχο αρσενικο τσακωνεται με οποιο θυληκο και να το εβαλα.. Ποιος ο λογος που δεν το δεχονται.. Το εχω βαλει σε 5 καναρες με φωλια και τσακωνονταιι. Το ιδιο και με αλλες 5 χωρισ φωλια
 
καλησπερα ενα λευκο κυριαρχο αρσενικο τσακωνεται με οποιο θυληκο και να το εβαλα.. Ποιος ο λογος που δεν το δεχονται.. Το εχω βαλει σε 5 καναρες με φωλια και τσακωνονταιι. Το ιδιο και με αλλες 5 χωρισ φωλια
Nα σε ρωτησω.. Οταν λες οτι το εβαλε το πουλακι, πώς το εβαλες; Υπηρξε σταδιακη προτερη γνωριμια, ή μπαμ μεσα στο κλουβι και οτι γινει;
 
το ερωτημα μου ειναι γτ δεν το δεχεται καμια ενω αν βαλω αλλους αρσενικους δεν υπαρχει προβλημα;
 
Φίλε μου έχω ελαχίστη εμπειρία αλλά περιμένεις μια απάντηση η' άποψη κανοντας μια ερώτηση χωρίς πρώτα να κανεις περιγραφή πως τα εβαλες και αλλα πολλα. Η ερώτηση σου γέννα πιο πολλά ερωτήματα απο αυτό που ρωτησες με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται κάποιος να σου πει την άποψη του.
 
λοιπον το εβαλα σε θυληκα που εχω μονα τους σε ζευγαρωστρα και με χωρισμα και με ολα τσακωνεται
 
απο την μικρή περιγραφή που κάνεις το ορθό μάλλον είναι δεν τις δεχεται και όχι δεν το δέχονται. Ποτε προλαβες και το εβαλες με 10 καναρες και ποσο χρονο έμεινε στην κάθε μια; Είναι πρωτη φορά που το βάζεις;η ηλικία του; Ειδες ποσα χρήσιμα και αχρηστα ερωτηματα γεννιουνται έτσι;
 
Συγγνώμη δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα καναρίνια αλλά μήπως δεν είναι έτοιμα τα πουλιά αφού δεν είμαστε και στην κατάλληλη εποχή;
 
τα πουλια ειναι φουλ ετοιμα αφου ειναι σε συνθηκες εκτροφειου με φως και 20 βαθμους κελσιου.ηδη εχω νεοσσους και δεκα ζευγαρια με αυγα.. Το πουλακι ειναι χρονισιο οπως και τα υπολοιπα 50 που εχω σε ζευγαρια... Εγω πιστευω ισως λογο χρωματος

απο οτι εχω παρατηρησει τα θυληκα τον κυνηγουν
 
απο οτι εχω παρατηρησει τα θυληκα τον κυνηγουν
λοιπον το εβαλα σε θυληκα που εχω μονα τους σε ζευγαρωστρα και με χωρισμα και με ολα τσακωνεται
Τελικα, πως τον εβαλες με τα θηλυκα;
Πώς γινεται να τον κυνηγουν με το χωρισμα;
Ποιος κυνηγα τελικα, αυτος τα κοριτσια ή τα κοριτσια αυτον;
 
Όταν τα πουλιά δεν είναι έτοιμα συμπεριφέρονται απλά σαν κατακτητές του χώρου και δεν δέχονται κανέναν μέσα σ΄αυτόν.
Ο "κύριος" που περιγράφεις @ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ μου θυμίζει αυτή την συμπεριφορά...
Αρσενικό που δεν δίνει προτεραιότητα στο τάισμα είναι 100% ανέτοιμο για αναπαραγωγή...
Πουλιά που μαλώνουν για την κυριαρχία του χώρου είναι 1000% ανέτοιμα για να μεγαλώσουν μικρά...
κι ας έχουμε 35 βαθμούς κελσίου στο χώρο και 20 ώρες φως στη διάθεσή τους.
εγω πιστευω ισως λογο χρωματος
Αβάσιμο, αστήριχτο κι εντελώς άτοπο κατά τη "φτωχή" άποψή μου.
 
για ποιο λογος ομως με το συγκεκριμονο να γινεται αυτο;την ιδια προετοιμασια εχουν κανει... Θα φανει στην πορεια.. Θα τον αφησω για λιγες μερες μονο του
 
θα τον αφησω για λιγες μερες μονο του
Καλά θα κάνεις...
Χρειάζεται περισσότερες μέρες για να ωριμάσει κάθε αναπαραγωγικό ένστικτο μέσα του...
Στατιστικά αυτοί οι "σατράπηδες" μετατρέπονται σε στοργικότατους γονείς όταν τα ένστικτα της αναπαραγωγής καλύψουν κάθε "κοκορομαχία" επικράτησης...
για ποιο λογος ομως με το συγκεκριμονο να γινεται αυτο;την ιδια προετοιμασια εχουν κανει... Θα φανει στην πορεια..
Σε καμία οντότητα δεν μπορεί να μπουν κανόνες...
Κάθε οργανισμός έχει δυνατότητα να συμπεριφέρεται ανεξάρτητα και εντελώς έξω από τα κεκτημένα...
Ο χρόνος, η υπομονή και οι περιορισμοί στις δοκιμές είναι το απαραίτητο φάρμακο για την ηρεμία στην εκτροφή μας...
Συμβουλή (αν φυσικά μου επιτρέπεται)... χαλαρώστε και μη βιάζεστε...
Όλα θα γίνουν στο χρόνο που πρέπει... Ποτέ νωρίτερα.. όσο κι αν το θέλουμε.
 
Back
Top