Αναπαραγωγή Αρσενικο Lovebird προσπαθει να ζευγαρωσει με θηλυκο 3.5 μηνων

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια απεκτησα προσφατα ενα μικρο roseicollis Lovebird και ειχα ηδη fiscer του2008. Ειναι μαζι μονο2μερεσ και απο την πρωτη στιγμη φιληθηκαν και αρχισαν τα χαδια.φαινεται να ειναι αρσενικο-θηλυκο γιατι σημερα επιασα το φισερ να προσπαθει ν ανεβει πανω στο roseicollis το οποιο ομωσ ειναι μολισ3.5μηνων! Τον διωχνει καθε φορα που παει ν ανεβει πανω τησ. Τι να κανω, να τα χωρισω μεχρι να μεγαλωσει η μικρη τουλαχιστον. Απο ποια ηλικια μπορει να ζευγαρωσει; Μπορει να μη θελει το μικρο μετα για παρεα το φισερ αν προσπαθει συνεχωσ να ζευγαρωσει μαζι τησ?
 
καλο ειναι να τα χωρισες μεχρι να μεγαλωσει.
εισαι σιγουρη οτι ειναι 3,5 μηνων; Εχει δαχτυλιδι;
 
☹αχκαι πανω που χαρηκα που τα βρηκαν αμεσωσ.. Ειμαι σιγουρη γιατι το πηρα απο εκτροφεα. Για ποσο καιρο θα πρεπει να τα χωρισω; Πρεπει να τα εχω απλα σε διαφορετικο κλουβι η και σε διαφορετικο δωματιο. Απο ποια ηλικια και μετα θα μπορει να ζευγαρωσει η μικρη;
 
ειχα σκοπο να το βαλω αλλα δυστυχωσ ετσι οπωσ ηρθαν καποιεσ συγκυριεσ(ηρθε η 7χρονη αδερφη μου που γενικα με κανει οτι θελει και μολισ εφευγα λιγο τα βαζε μαζι και παλι πισω και παλι απ την αρχη. Αυριο το αργοτερο τριτη φευγει κ ειπα αν και δεν εχει την ιδια αξια, να την τηρησω απο τοτε ετσι ωστε τουλαχιστον αν δεν ειναι ηδη αρρωστη-οπωσ πιστευω-αλλα αρρωστησει λογω στρεσ να μη κολησει το αλλο.) ετυχε να ταιριαξει αμεσωσ με τον κοκο κατι το οποιο δε περιμενα με τιποτα τοσο γρηγορα-ποσο μαλλον το να γινει προσπαθεια ζευγαρωματοσ! Ουσιαστικα μεσα σε μια μερα! Εγω νομιζα πωσ πρωτα γνωριζονται και μετα απο πολυ καιρο και παλι δυσκολα ζευγαρωνουν..1ετουσ πρεπει να γινει λοιπον..σε περιπτωση που μεινουν μαζι τι συνεπειεσ μπορει να υπαρξουν;
 
Ταιριαξαν γιατι ο Κοκο εχει "ορεξεις" καθως ειναι η εποχη τους τωρα και το μωρο ειναι μωρο και συνηθιζει με τον οποιοδηποτε...
Καλυτερα ο καθενας στο κλουβακι του!
 
αχ το μικρο μου... Το καλο ειναι βεβαια πωσ τωρα ξερω οτι ειναι αγορακι κοριτσακι. 🙂θα τα εχω σε χωριστα κλουβακια για ενα διαστημα λοιπον. Θα εξημερωθει και πιο ευκολα ετσι πιστευω.:). Εξω παλι υπαρχει προβλημα να τα εχω μαζι; Εστω για λιγο..
 
Back
Top