Ασθένειες Αρσενικός Αχάτης πρόβλημα με λίπος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλημέρα αγαπημένη μου ομάδα το καναρινακι μου αρσενικο (αχατης) συνεχιζει να έχει πρόβλημα με το λίπος ότι διατροφή και να του έχω κάνει πήρα λοιπόν Χολινη σε υγρή μορφή δεν μπορώ να καταλάβω την δοσολογία όταν λέει σταγόνα σημαίνει πατάω και ρίχνω σε μια ποτίστρα μια σταγόνα η πατάω μια φορά τον δοσομετρητη και το ρίχνω στο νερό σας παραθέτω εικόνες για να με βοηθησετε
 
.
[automerge]1676818290[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το κλουβί του είναι μεγάλο 60αρα ζευγαρωστρα του έκανα διατροφή μόνο με σπόρια 1 φορά την εβδομάδα μπρόκολο και αντε και μια φορά την εβδομάδα αυγό.. Και στο νερό του καθημερινά γαϊδουράγκαθο αλλά τίποτα... Και το καταλαβαίνω ότι παχαίνει ξανά γιατί με το που σταματάω να του βάζω γαϊδουράγκαθο κάνει θόρυβο σαν συριγμο. ( τον έχουμε πάει στον κτηνίατρο ουκ ολίγες φορές) Και τωρα μου σύστησανε την Χολινη αλλά με προβληματίζει μήπως δεν έχω καταλάβει καλά την δοσολογία γι αυτό και ρωτησα
 

Συνημμένα

  • IMG_20230219_120558_compress51.webp
    IMG_20230219_120558_compress51.webp
    83,9 KB · Προβολές: 6
  • IMG_20230219_120541_compress0.webp
    IMG_20230219_120541_compress0.webp
    78,2 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα αγαπημένη μου ομάδα το καναρινακι μου αρσενικο (αχατης) συνεχιζει να έχει πρόβλημα με το λίπος ότι διατροφή και να του έχω κάνει πήρα λοιπόν Χολινη σε υγρή μορφή δεν μπορώ να καταλάβω την δοσολογία όταν λέει σταγόνα σημαίνει πατάω και ρίχνω σε μια ποτίστρα μια σταγόνα η πατάω μια φορά τον δοσομετρητη και το ρίχνω στο νερό σας παραθέτω εικόνες για να με βοηθησετε
Καλησπερα. Το φαρμακο εχει σταλακτη και αναφερει επανω του την δοσολογια.Μια σταγονα σε 100ml νερο. ειτε βαλεις σε ενα ποτηρι 100ml νερο και το φαρμακο για να το ανακατεψεις και μετα το ριξεις σε ποτιστρα ειτε βαλεις στην γεματη 100αρα ποτιστρα μια σταγονα και το ανακατεωεις οπως καταλαβαινεις ειναι το ιδιο πραγμα(δοσολογια)
Αν κανεις ενα πατημα στον σταλακτη και τον αδειασεις ολο τοτε εχεις δυο προβληματα.Υπερδοσολογια και δεν θα ξερεις ακριβως ποσο εχεις υπερβεί την δοσολογια
Αλλα θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα και αν θελεις απαντας.

Η Χολινη την χορηγεις μετα απο συμβουλη γιατρου?
Αν εχει διαπιστωμενα λιπος(αν στο ειπε ο γιατρος) η εχεις την εμπειρια να το διαγνωσεις εσυ το ευκολοτερο θα ηταν να αλλαξεις/τροποποιησεις την διατροφη του , τον χωρο διαμονης του και την εκγυμναση του.
Η Landmark δεν ειδα να δινει καν την περιεκτικοτητα στην σελιδα του προιοντος. Την δοσολογια λεει δες την συσκευασια προιοντος(!!) .
Υπηρξε κατι που σε οδηγησε απευθειας σε φαρμακο? Τι εχεις σαν προσδοκωμενο αποτελεσμα?
Τρωει μονο καποιο συσκευασμενο μιγμα ? Εχεις μηπως συνεχως σε ελευθερη προσβαση αυγοτροφη /αυγο / βιταμινες ?(οπως λανθασμενα τις πουλανε τα petshop)
Ευχαριστω
 
@φιλομαθης χίλια ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφοριες.Εχει διαπιστωμένο λιπος από πολύ καλό πτηνίατρο που τον εμπιστευομαι τυφλά. Εννοείται μας είπε ότι θελει διαιτα με σπόρια και αραιά αυγο και μπρόκολο. Μας σύστησε γαϊδουράγκαθο για καθαρισμό του συκωτιού σε υγρή μορφή. Δυσκολεύτηκα πολύ Μαντώ κάτι αντίστοιχο αλλά βρηκα ενα σκευασμα βάμα που αν το βαλεις σε χλιαρο νερό αραιωνεται και μπορείς να το δώσεις. Αλλα και παλι μου ξεκίνησε τα ίδια και έτοιμοι σύστησαν από κτηνιατρική κέντρο την Χόλινη
 






Υπαρχει πληθος σκευασματων ηπατοπροστατευτικων.κανενα δεν προκειται να λειτουργησει σωστα αν δεν αλλαξεις την διατροφη του ή και την διαμονη του. Δεν ειναι χαπια αδυνατισματος ουτε υποκαθιστουν την ισορροπημένη διατροφη.
Θες να μας πεις κατι για την διατροφη του σε εβδομαδιαία βαση? και τις διαστασεις του κλουβιου που μενει? με ποσες πατηθρες και σε τι θεσεις ?Ευχαριστω
 
Έχεις την δυνατότητα κ τον χώρο να του παρεις 90ρα Ζευγαρώστρα; Το κλουβί του δεν πάει χαμένο τώρα που έχεις κ μικρακια.
Δεν είναι ακριβές. Κ αν εκεί είχε μόνο δύο ακριανες πατηθρες, όσο να πεις, λογικά μιλώντας θα έχανε κάποιο λίπος από την άσκηση.
σταματάω να του βάζω γαϊδουράγκαθο κάνει θόρυβο σαν συριγμο.
Για αυτό τι σου είπε ο πτηνιατρος;
.Εχει διαπιστωμένο λιπος από πολύ καλό πτηνίατρο που τον εμπιστευομαι τυφλά.
Ποιος είναι; Οι καλοί πτηνιατροι είναι δυσεύρετοι. Κ εάν δεν είναι στην λίστα πτηνιατρων, να συμπληρωθεί. Κ αν πάλι είναι, κάνε μια αξιολόγηση. Θα είναι πολυ χρήσιμο.
 
@φιλομαθης πάντα συσκευασμένη τροφή πατηθρες μόνο δύο ή μια στην μια άκρη και η άλλη στην άλλη άκρη.... Ο Ακριβός στο Περιστέρι πολύ πολύ καλός έσωσε το παπαγαλάκι μας από δυστοκία
 
@Letkoy η ερωτηση για την τροφη και τις διαστασεις που κανω δεν ειναι για πρωωθηση καποιου προιοντος η σκευασματος οπως καταλαβαινεις
υπαρχουν συστασεις και συστασεις συσκευασμενων επωνυμων μιγματων υπαρχουν κλουβια 30 40 60 90 εκατοστων και παραπανω.
δεν κρινει κανεις κανεναν απλα διερευνητικα θα πρεπει να δεις γιατι παχυνε οπως λες γιατι εκανε λιπος.Δεν γινεται να ειναι τυχαιο.Καποιοι παραγοντες συνεβαλαν.εκτος αν ειναι υπερηλικο οποτε και η ενεργητικοτητα μειωνεται.
 
Με την συγκεκριμένη τροφή δεν θα αδυνατίσει ποτέ, όλες οι τροφές prestige ή premium είναι ιδιαίτερα ενισχυμένες τροφές και αν το καναρίνι επιλέγει να τρώει τους πιο λιπαρούς σπόρους το αποτέλεσμα είναι να παχαίνει.
φυσάω τα σποράκια που έχουν μείνει και συμπληρωνω
Λογικά αυτό που θα βλέπεις μετά το φύσημα θα είναι οι σπόροι του κεχριού, σωστά ?
θα πρεπει να δεις γιατι παχυνε οπως λες γιατι εκανε λιπος.Δεν γινεται να ειναι τυχαιο
Αυτό είναι απόλυτα σωστό, πρέπει να βρεθεί η αιτία του προβλήματος, στην περίπτωσή σου πιστεύω ότι είναι η τροφή και η προτίμηση του πουλιού στους λιπαρούς σπόρους.

Προσωπικά όταν κάνω δίαιτα σε ένα καναρίνι δίνω μόνο Κεχρί, μπρόκολο με τριμμένο καρότο τακτικά (2-3 φορές την εβδομάδα), καθόλου αυγοτροφή ή αυγό.
Το λίπος αργεί να υποχωρήσει και να φανεί η διαφορά και βελτίωση της κατάστασης του (1 Μήνα το λιγότερο).
Κατά την διάρκεια της δίαιτας μπορείς να δίνεις μια καλή πολυβιταμίνη.
 
Ολες οι συμβουλές δίνονται λαμβάνοντας σαν δεδομένο οτι η αναφορά σε "πρόβλημα με λίπος" είναι ακριβής. Είναι όμως έτσι ; Υπάρχουν καθαρές φωτογραφίες της κοιλιάς και του στήθους, αλλά και όλου του πουλιού, που αξιολογήθηκαν
σαν αποδείξεις-συμπέρασμα της κατάστασης που περιγράφει το θέμα ;

Υ.Γ Ο καλύτερος τρόπος παροχής στο νερό είναι .... Σε ένα μπουκαλάκι 1/2 λίτρου 5 σταγόνες , καλό ανακάτεμα. Φύλαξη σε ψυγείο για τις επόμενες 4 δόσεις. Έτσι αποφεύγεται η σπατάλη ( προπαρασκευή 1 λίτρο ,που θα "μπαγιατέψει" ) ή η πιθανότητα λάθους και κακής διάλυσης από την πολύ μικρή δόση
 
Back
Top