Αναπαραγωγή "Αρσενικός" έκανε αυγό

konstantinos

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2007
Μηνύματα
53
Πόλη
Ορεστιάδα
Σε παλιό μου post είχα αναφέρει πως ένα κόκκινο θυληκό που έχω με τον κόκκινο αρσενικό μου δε τα βρίσκουν και οι καυγάδες όλο και χειροτερεύουν. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να τους αλλάξω παρτενέρ. Η κυρία κανάρα ενέδωσε αμέσως στο νέο σύντροφο και έτσι σήμερα έχουμε το δεύτερο αυγό. Ο "κύριος ΄ κόκκινος απέκτησε μια λευκή σύντροφο και έδειχνε ευτυχής από την άλλη μεριά του διαχωριστικού. Η λευκή άρχισε από την πρώτη μέρα κιόλας να στρώνει φωλιά και ομολογώ έφτιαξε την καλύτερη σε σχέση με τα υπόλοιπα θυληκά. Αφερώ το διαχωριστικό και περιμένω αντιδράσεις, τα κλασικά κρυφτούλι κυνηγιτούλι. Που είναι το παράξενο; Ο "κύριος" μπήκε στη φωλιά και του καλάρεσε έπειτα άρχισε ο αγώνας για το ποιος θα μπει στη φωλιά λέω δε μπορεί είναι κάποιο είδος φλερτ κι αυτό, αποτέλεσμα; σήμερα το πρωί ο "κύριος" να κλωσσά ένα αυγό! Τίνος είναι το αυγό γυναικά; Που λέει και ο λαός! Να σημειώσω εδώ πως το συγκεκριμένο πουλί ουδέποτε κελάηδησε αλλά δεν είναι δα και το πρώτο αρσενικό που δεν κελαηδά. Μου τα πούλησαν για ζευγάρι και μάλιστα ζευγάρι που είχε και μια γέννα στο ενεργητικό του. Οπτικά τουλάχιστον μοιάζουν είναι «μεγαλόσωμος» σε σχέση με την κανάρα. τέλος πάντων. Είναι αυτός στο avadar μου κρίμα που δεν έχω άλλους δύο αρσενικούς να χαρούν όλοι και όλες.
 
Κωνσταντινε καλη μερα

Υπαρχουν δυο λυσεις. Η πρωτη ότι ο αρσενικος είναι θηλυκια και δευτερη περιπτωση ότι μπαινει στην φωλια όταν βγαινει η θηλυκια σου να καθαρισει και να προστατευει τα αβγα. Εχω και εγω έναν που μπαινει στην φωλιά οταν λυπει η θηλυκια.

τονι
 
Μακάρι να ναι αυτό που μου λες, αν και χθες όταν «τον» έπιασα για να τον εξετάσω από «κάτω» σύμφωνα με τα όσα διάβασα εδώ μάλλον για θυληκό μου κάνει. Εγώ δε θα πειράξω τπτ θα μείνουν μαζί να κλωασάει οποίος και όποια προλάβει και αν έχουμε μικρά τότε θα μπορούμε να μιλάμε για θαύμα!
 
πρεπει να δεις τι ειναι να βεβαιωθεις οτι εχεις ζευγαρει. αμα ειναι δυο θηλυκιες δεν λεει να τα ταλεπωρεις και να τα αφηνεις να κουραζοντε χωρις λογο
 
  • Like
Αντιδράσεις: tassos
Δεν έχω την εμπειρία στο να καταλαβένω το φύλλο των πουλιών και από την στιγμή που υπάρχει ένα αυγό τι θα μπορούσα να κάνω την δεδομένη στιγμή; Ίσως να βάλω άλλη μια φωλιά και να δω αν γεννήσει και το λευκό? δε ξέρω πραγματικά τι να κάνω
 
Εγώ θα έλεγα να ρωτήσεις κάποιον εμπειρότερο, αν ξέρεις κάποιον στην περιοχή σου ή να του ζητήσεις καλύτερα να δει το φύλο των πουλιών σου. Γιατί αν είναι θηλυκά τζάμπα θα κουράζονται χωρίς λόγο, κλωσσόντας τα άσπορα αυγά τους. Γιατί θα κάνουν σίγουρα αυγά αν είναι πυρωμένα και φτιάχνουν φωλιά, παρόλο που δεν υπάρχει αρσενικός. Γι'αυτό φίλε μου μάθε πρώτα το φύλο τους πριν καταλήξεις στα τελικά ζευγάρια σου.
 
Βέβαια υπάρχει κ η περίπτωση να είναι θηλυκός ο "αρσενικός σου" 'οπως είπε κ ο Τόνι ή απλά να βοηθάει την θηλυκιά όταν αυτή δεν κλωσσσάει. Πολύ καλή η παρατήρηση του Τόνι.
 
Τα ειδες να ζευγαρωνουν; Η τα ακουσες μηπως; Εγω θυμαμαι τα δικα μας ζευγαρωνανε πολυ συχνα ακομη και μπροστα μας. Αν ειναι ζευγαρι και αφου κανανε και φωλια δεν θα επρεπε να ζευγαρωνουν;
 
Ούτε φιληθήκαν ούτε ταϊστήκαν ούτε και τα είδα να ζευγαρώνουν όπως τα υπόλοιπα ζευγάρια μου και ούτε έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους γιατί η αλήθεια είναι πως τα παρατηρώ για πολλές ώρες περνώ μαζί τους τουλάχιστον 5 ώρες. Τη φωλιά την έκανε μόνο του το λευκό πριν ακόμη βγάλω το διαχωριστικό
 
Back
Top