Γενικά Αρσενικός δεν κελαηδάει καθόλου

Χρηστος_21

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Καλλιθέα
Πριν 10 μερες πηρα έναν αρσενικό λευκό και παρά το γεγονός οτι ειναι πυρωμένος και στα δίπλα κλουβιά υπάρχουν καναρες δεν κελαηδάει καθόλου!
Ακομα και όταν ειμαι κοντα του και τον περιποιούμαι το μονο που ακούω ειναι ενα πολυ πολυ σιγανό κελαϊδισμα!
Μπορει να με βοηθήσει καποιος;
Μήπως εχει κάποιο πρόβλημα;
 
Χρήστο πότε σταμάτησε το τραγούδι του;
Ακούς κάποια βραχνάδα στη φωνή του ή κάτι αφύσικο;
Όχι φιλε μου με το που τον πηρα δεν τον άκουσα ποτε σαν να ειναι μουγγός!
Δεν θελω να τον δώσω πίσω δεν ειμαι τέτοιος τον λυπάμαι!
Τον περιποιούμαι οπως και τα υπόλοιπα καθημερινα του αλλάζω το νεράκι του του βάζω αυγο αυγοτροφη βιταμίνη και τα σχετικά και παρόλο που εχει όρεξη και ειναι φαγάνες πραγματικά το μονο που ακούω ειναι ενα πολυ σιγανό κελαιδισμα

Ο κύριος της φωτογραφίας ειναι τον έβαλα προφιλ γιατι όταν πάω να ανεβάσω φωτογραφία δεν με αφήνει το σάιτ μου λεει οτι το αρχείο ειναι πολυ μεγάλο
 
Τι ηλικία έχει;
Τι κελάηδημα είναι αυτό?
Εννοείς κανονικό κελάηδημα αλλά πολύ χαμηλόφωνα ή κάτι σαν τραγούδι;
Σαν να προσπαθεί να τραγουδήσει..
 
Τι ηλικία έχει;
Τι κελάηδημα είναι αυτό?
Εννοείς κανονικό κελάηδημα αλλά πολύ χαμηλόφωνα ή κάτι σαν τραγούδι;
Σαν να προσπαθεί να τραγουδήσει..
Ειναι του 14 με βραχιολάκι στο πόδι το κελαιδισμα που "ακούω" συνήθως που πραγματικά δυσκολεύεσαι να το ακούσεις ειναι αυτο το χαρακτηριστικό "τσίου" που κάνουν τα πουλάκια αλλα κι τον έχω δει να προσπαθεί να τραγουδήσει ξερεις όταν φουσκώνουν τον λαιμό τους τα καναρίνια όταν τραγουδάνε αλλα και παλι δεν ακούγεται κατι!
 
Εγώ τώρα δεν μπορώ να καταλάβω:
Κελαηδά, αλλά χαμηλόφωνα;
Δεν κελαηδά;
Βλέπει τις θηλυκές;
Αν όχι, ακούει τις θηλυκές;
Τον είχες ακούσει να κελαηδά, πριν τον αγοράσεις;
Τι ηλικία έχει;
Τον έχεις και τις 10 η,έδρες σε ένα σταθερό σημείο μόνιμα;
Έχει στο κλουβί του φτερά ή πούπουλα;
Μήπως γνωρίζεις μήνα γέννησης του;
Που έμενε πριν τον πάρεις; Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Και τώρα;
 
Εγώ τώρα δεν μπορώ να καταλάβω:
Κελαηδά, αλλά χαμηλόφωνα;
Δεν κελαηδά;
Βλέπει τις θηλυκές;
Αν όχι, ακούει τις θηλυκές;
Τον είχες ακούσει να κελαηδά, πριν τον αγοράσεις;
Τι ηλικία έχει;
Τον έχεις και τις 10 η,έδρες σε ένα σταθερό σημείο μόνιμα;
Έχει στο κλουβί του φτερά ή πούπουλα;
Μήπως γνωρίζεις μήνα γέννησης του;
Που έμενε πριν τον πάρεις; Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Και τώρα;
Καλησπέρα φιλε μου απο οτι έχω δει προσπαθεί να κελαηδησει ομως υπερβολικά χαμηλόφωνα σε σημείο να πρέπει να εισαι δίπλα τους για να τον ακούσεις!
Εννοείτε οτι τον έχω σε ενα σταθερό σημείο οπως και τα υπόλοιπα
Ακούει τις θηλυκές που ειναι δίπλα του οπως και τα αλλα δυο μοζαικ που έχω και κελαηδάνε κανονικότατα δυνατά και πολυ ωραία δεν τον έχω ακούσει να κελαηδά τον πηρα επειδη ήθελα και έναν αρσενικό λευκό ειναι επίσης του 14 αλλα δεν ξέρω μήνα επειδη δεν λεει πάνω στο βραχιολάκι βρίσκεται επίσης σε εξωτερικό χώρο
 
Πόσο καιρό τον έχεις εσύ;
Είναι σίγουρα αρσενικό?
10 μερες ακριβός!
Ναι βρε χίλια τα εκατό ειπαμε ειμαι νέος στον χώρο αλλα αυτα τα πράγματα ξέρω να τα αναγνωρίζω!
Ειναι κι πυρωμένος μάλιστα
 
10 μερες ακριβός!
Κανονικά θα έπρεπε να είναι σε καραντίνα για άλλες τριάντα μέρες κι όχι με τα πουλιά σου. https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Και φυσικά με δέκα μέρες στην κατοχή σου... και με δεδομένα την αλλαγή περιβάλλοντος, το στρεσάρισμα κλπ... Πάλι καλά που προσπαθεί να κελαηδήσει...
Να του δώσεις χρόνο... αρκετό χρόνο.
Θα κελαηδήσει μόνο όταν είναι έτοιμο...
 
@misalouris, Δεν βλέπεται με τα αλλα ομως τα ακούει ειναι δίπλα τους έχω αλλα δυο αρσενικά και απο την πρώτη κιόλας μερα κελαησουσαν!
 
Δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος, αλλα εφόσον φουσκώνει ο λαιμός του και κελαιδα χαμηλόφωνα μεν, αλλά με διάρκεια τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα, ειτε το πουλι θέλει χρόνο ειτε ειναι απλά χαμηλοφωνο, αν πράγματι ειναι πυρωμένο όπως λες.
 
Δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος, αλλα εφόσον φουσκώνει ο λαιμός του και κελαιδα χαμηλόφωνα μεν, αλλά με διάρκεια τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα, ειτε το πουλι θέλει χρόνο ειτε ειναι απλά χαμηλοφωνο, αν πράγματι ειναι πυρωμένο όπως λες.
Οποτε του δινω χρόνο και βλέπω εγω το έγραψα για να μου πείτε εσείς που ξερετε κατι παραπάνω αν εχει κάποιο πρόβλημα!

Να δώσεις όσο χρόνο χρειάζεται... Δεν είναι όλα τα πουλιά ίδια...
Θα του δώσω εννοείται απλα ζήτησα την βοήθεια σας αν τυχόν είχε κάποιο πρόβλημα να μπορούσα να το βοηθήσω!

Να δώσεις όσο χρόνο χρειάζεται... Δεν είναι όλα τα πουλιά ίδια...
Φυσικά να μην τολμήσω να ρωτήσω για κάποιες τροφές που υπάρχουν στα πετ σοπ κατι Σινγκ σονγκ και κατι τέτοια;
 
για κάποιες τροφές που υπάρχουν στα πετ σοπ κατι Σινγκ σονγκ και κατι τέτοια;
Τι να σου πω;
Αν τώρα την άνοιξη θέλουν τροφές για να κελαηδήσουν...
 
Ο κύριος της φωτογραφίας ειναι τον έβαλα προφιλ γιατι όταν πάω να ανεβάσω φωτογραφία δεν με αφήνει το σάιτ μου λεει οτι το αρχείο ειναι πολυ μεγάλο
Διάβασε εδώ.
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
Μήπως το καναρινάκι σου είναι μαλινουα που τραγουδούν γενικά χαμηλόφωνα; Από που το πήρες;

Στο νερό ή αυτή την κίτρινη, κόκκινη, πράσινη βιταμίνη που πουλάνε σε χύμα διαφανή σακουλάκια;
 
Back
Top