Αναπαραγωγή Αρσενικός ενοχλεί την καναρα στη φωλιά

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά ένας από τους αρσενικούς μου είναι πολύ περίεργος στα καλά καθούμενα ενώ η καναρα κάθεται στα αυγά αρχίζει κελαηδάει και πάει από πάνω της τον είδα χθες να της μασάει την άκρη της ουράς. Τα αυγά και τη φωλιά δεν τα πειράζει. έβαλα το χώρισμα στη μέση κάνω ενώ βλεποντουσαν η καναρα άφησε τη φωλιά και του φώναζε ξανά πήρα το χώρισμα για να μην αφήσει τη φωλιά και πάλι τα ιδια
 
Προφανως ο αρσενικος σου ειναι πολυ πυρωμενος. Δεν βαζεις αυγο οταν γεννανε, αστα μονο με σπορια. Επισης, ποσα αυγα εχει οπως σε ρωτησε ο Κωστας, και ποσων ημερων ειναι;
 
Καλησπέρα παιδιά ένας από τους αρσενικούς μου είναι πολύ περίεργος στα καλά καθούμενα ενώ η καναρα κάθεται στα αυγά αρχίζει κελαηδάει και πάει από πάνω της τον είδα χθες να της μασάει την άκρη της ουράς. Τα αυγά και τη φωλιά δεν τα πειράζει. έβαλα το χώρισμα στη μέση κάνω ενώ βλεποντουσαν η καναρα άφησε τη φωλιά και του φώναζε ξανά πήρα το χώρισμα για να μην αφήσει τη φωλιά και πάλι τα ιδια
Δε νομίζω πως συντρέχει λόγος να τοποθετήσεις το διαχωριστικό και να χωρίσεις τα πουλιά...
"Επίδειξη" κάνει το "παλικάρι"...
Ας τον αφήσεις να κάνει τον "κόκορα" όσο θέλει...
Όταν η καναρα αποφασίσει πως ήρθε η ώρα και θα πρέπει να "σοβαρευτεί"... Θα το κάνει... Ξέρει αυτή πολλούς τρόπους
 
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη @misalouris οτι κάνει τον κόκκορα στην κανάρα. Θα προσθέσω οτι δοκιμάζει και τις δικές σου αντοχές.
 
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη @misalouris οτι κάνει τον κόκκορα στην κανάρα. Θα προσθέσω οτι δοκιμάζει και τις δικές σου αντοχές.
Ναι ναι... με την κανάρα δεν είχε καμιά τύχη...
Με τους ανθρώπους κερδίζουν χαλαρά...
 
Ίσως είναι και μικρός και πηδάει κι απ την χαρά του, παίζει εννοώ :) Τι ηλικία έχει;
 
Παιδιά καταρχήν συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα η καναρα έχει 4 αυγά 9 ημερών τα 3 είναι ενσπορα το πουλί είναι 1χρόνου αυγό δε βάζω καθόλου μόνο όταν βγούνε τα μικρά το έκοψα από το 1 αυγό που γεννήθηκε η καναρα είναι πιο έμπειρη είναι 2η χρονιά που ζευγαρωνει

όταν πλησιάζω στη ζευγαρωστρα για να βάλω τροφή και νερό φουσκώνει όλα του τα πούπουλα και γίνεται διπλάσιος μέχρι να φύγω... Εείναι ο χοντρούλης που έλεγα στο πρώτη γέννα απέτυχε πότε βάζουμε πάλι νημα
 
Καλησπέρα παιδιά ένας από τους αρσενικούς μου είναι πολύ περίεργος στα καλά καθούμενα ενώ η καναρα κάθεται στα αυγά αρχίζει κελαηδάει και πάει από πάνω της τον είδα χθες να της μασάει την άκρη της ουράς

Θα τον βάλει στη θέση του μην ανησυχείς. Φέτος επειδή έτυχε να είμαι παρόν σε ανάλογο περιστατικό η κυρία σηκώθηκε από τη φωλιά της και μετά από μια έντονη μάχη σε σημείο ξεπουπουλιάσματος του κυρίου την άφησε στην ησυχία της. Βέβαια ο αρσενικός ήταν αρκετά νεαρός σε ηλικία...
 
Βγάλε το χώρισμα! Αυτή η συμπεριφορά είναι πολύ φυσιολογική!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπέρα παιδιά τελικά σούζα τον έχει τον μάγκα μόλις έσκασε το πρώτο αυγό και είναι απίκο με ένα κούνημα της φτερουγας πάει και την ταΐζει δε φεύγει δίπλα από τη φωλιά καθόλου. Τώρα να δούμε πως θα είναι με τα μικρά
 
Καλησπέρα παιδιά τελικά σούζα τον έχει τον μάγκα μόλις έσκασε το πρώτο αυγό και είναι απίκο με ένα κούνημα της φτερουγας πάει και την ταΐζει δε φεύγει δίπλα από τη φωλιά καθόλου. Τώρα να δούμε πως θα είναι με τα μικρά
Άψογος... είπαμε τον έχει στρώσει.
Με το καλό και στο κλαρί...
 
Back
Top