Αναπαραγωγή Αρσενικός στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Γεια σας! Εδώ και 2-3 μέρες ένα αρσενικό κάθεται στη φωλιά συνεχώς, ενώ το θηλυκό κάθεται έξω ανέμελο και ξέγνοιαστο! Να υπενθυμίσω ότι μέσα στη φωλιά δεν υπάρχουν αυγά! Για ποιο λόγο κάθεται ο αρσενικός μέσα;
 
λογικα ο αρσενικος ειναι πολυ καλος και του αρεσει να καθετε στην φωλια σαν θηλυκο αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει χτυπησει καπου το ποδι του και να μην μπορει να σταθει για κοιτα λιγο τα ποδια του αρσενικου.
 
Το σκέφτηκα κι εγώ και τα παρατήρησα! Φυσιολογικά ήταν! Απόλυτα φυσιολογικά!
 
τοτε θα ειναι πολυ καλως αρσενικος ως προς την αναπαραγωγηκη περιοδο.
 
Ευχαριστώ! Τότε θα τα αφήσω στην ησυχία τους κι ας κάνουν ότι θέλουν!
 
Με λίγα λόγια, είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, έτσι; (Δε νομίζω να υπάρχουν γκέι καναρίνια! Χιχι)
 
οχι δεν υπαρχουν... καναρινια αλλα ειναι και σπανιο να βρεις αρσενικα με ανεπτυγμενο τοσο πολυ το ενστικτο της μητερας.
 
Δηλαδή το δικό μου καναρίνι έχει παραπάνω αναπτυγμένο το μητρικό ένστικτο;
 
ναι ετσι φαινετε οταν με το καλο σου βγαλει μικρα τοτε θα τα ταιζει πιο πολυ αυτος παρα η μανα.
 
Αυτό καλό πρέπει να είναι έτσι; Τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι εκείνος δεν θα τα παρατήσει τα μικρά!
 
Ευχαριστώ, αν και μου φαίνεται λίγο περίεργη όλη αυτή η κατάσταση!
 
Ας φερθεί σαν "παλικάρι" στην κανάρα, και μετά αν θέλει κλωσάει...
 
Η αλήθεια είναι ότι παρά είναι..."παλικάρι"! Όλη την ώρα την κηνυγάει την κακομοίρα, είναι πολύ πυρωμένος!
 
Έχεις σκεφτεί το enbexomeno ότι η θηλυκιά σου δεν είναι πυρωμένη. Και γίαυτό το παίζει καλός ο αρσενικός για να του κάτσει η καναρά. Τον έχεις δει να την καρφώνει.ing: Γιατί έχω και εγώ τέτοιο αρσενικό που κάθεται στην φωλια. Αλλα δεν έχει κάνει τίποτα ακόμα γιατί η θηλυκιά είναι απύρωτη. Ενώ με μια άλλη θηλυκιά που τον έβαλα έκανε τον καθήκον του και καθόταν στο κλαδάκι και όχι στην φωλια. Μακάρι να πέσω έξω.
 
Το να καθεται στην φωλια μπορει να ειναι καποιο ειδος φλερτ προς στο θυληκο καποιος τροπος για να την προσελκυσει αν ζευγαρωνει με το θυληκο πιθανον να ειιναι αυτο αν οχι μπορει να ειναι αυτο που σου γραφει ο Ηρακλης πιο πανω. Οπως και να χει καλη επιτυχια στο ζευγαρωμα.
 
Η θηλυκιά πρέπει να είναι πυρωμένη γιατί συνέχεια φιλιέται με το αρσενικό κ εκείνη, όταν το αρσενικό κελαηδάει, χτυπάει τα φτερά της και τον κοιτάει!
 
Back
Top