Αναπαραγωγή Αρσενικό έβγαλε εξόγκωμα στο πόδι, να το βαλω για ζευγαρωμα;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλησπερα σας σε 1 αρσενικο καναρινι προσεξα την προιγουμενη εβδομαδα οτι εχει βγαλει στο ποδι διπλα απο το μεγαλο δακτυλο κατι σαν κρεατοελια(μικρο εξωγκομα) για το οποιο πηρα την επιθολ κ του εβαλα το προβλημα ειναι οτι τον εχω ξεκινισει προετοιμασια για ζευγαρωμα κ η θυλικια εχει ετοιμη την φολια να βγαλω το χωρισμα; η ειναι κατι που μεταδιδετε; 😱 κ το επιθολ καθε ποτε να του βαζω;
 
Σχετικά με την χρήση της epithol, διάβασε εδώ Epithol

Εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ένα πουλί που ασθενεί να ζευγαρώσει. Ζευγαρώνουμε μόνο τα απολύτως υγιή πουλιά. :)

Νομίζω πως είναι καλύτερα, να απομονώσεις το πουλί σε ξεχωριστό κλουβί, να απολυμάνεις όλα τα σκευη και τις πατήθρες και στο παλιο και στο νέο κλουβί και οπωσδήποτε να συμβουλευτείς ενα γιατρό γαιτί η χρήση της κρέμας από μόνη της ίσως να μην είναι αρκετή.

Πάντως είναι καλύτερα να χάσεις μια γέννα, παρά να χάσεις 2 ετοιμα πουλιά αλλά και τα πιθανά μωρά τους.
 
σε ευχαριστω τζωρτζινα αλλα για να καταλαβω ειναι μεταδοτικο; κ τα πουλια τα εχω με το χωρισμα στην ζευγαρωστρα κ τα καθαριζω πολυ καλα 2 φορες την εβδομαδα
 
Back
Top