Γενικά Αρσενικό γκριζο-λευκο σκουφάτο X κανάρα λευκή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

odim

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
27
Πόλη
Κιλκίς
Γεια σας, εχω εναν αρσενικό γκριζο-λευκο σκουφατο, για να το διασταυρωσω με καναρα λευκη παιζει ρολο σε αυτη την περιπτωση εαν ειναι κυριαρχη η υπολειπομενη;
 
εχω εναν αρσενικό γκριζο-λευκο σκουφατο,
Άρα μιλαμε για ένα απλό κοινό καναρίνι λοφιοφορο κι όχι λευκό λιποχρωμικο. Σε αυτή την περίπτωση δεν βλεπω προβλήματα και περιορισμούς στη σύντροφο του.
 
Γεια σας, εχω εναν αρσενικό γκριζο-λευκο σκουφατο, για να το διασταυρωσω με καναρα λευκη παιζει ρολο σε αυτη την περιπτωση εαν ειναι κυριαρχη η υπολειπομενη;

Ως προς την θνησιμότητα των νεοσσών, όπως σωστά είπε ο Γιάννης δεν έχεις θέμα. Πιστεύω πως αν επιλέξεις λευκή κυρίαρχη, ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις πουλιά με περισσότερο λευκό στο χρωματισμό τους.
 
Πιστεύω πως αν επιλέξεις λευκή κυρίαρχη, ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις πουλιά με περισσότερο λευκό στο χρωματισμό τους.
Αυτό έχει σχέση μόνο με την λιποχρωμική κυριαρχία. Δηλαδή με μια λευκή κυρίαρχη μειώνονται οι πιθανότητες για την παρουσία κιτρίνου στο φαινότυπο των απογόνων.
Δεν έχει σχέση με τους μελανινικούς χρωματισμούς.Αυτοί,θεωρητικά θα είναι οι ίδιοι και στις δύο ενδεχόμενες διασταυρώσεις με καθαρά λευκά πουλιά.
 
Δηλαδή με μια λευκή κυρίαρχη μειώνονται οι πιθανότητες για την παρουσία κιτρίνου στο φαινότυπο των απογόνων.

Έτσι εξηγείται που όταν είχα ζευγάρωσει στο παρελθόν λευκή υπολειπόμενη με πράσινο αρσενικό, όλα τα πουλάκια βγήκαν με παρουσία κίτρινου(βλέπε Πύραυλο) και χωρίς ίχνος λευκού.
 
χωρίς ίχνος λευκού
Απο τέτοιο ζευγάρωμα, αυτό ήταν νομοτελειακό.
Οι νόμοι της κληρονομικότητας ισχύουν παντού... Και στα "παρδαλά" ζευγαρώματα.
Όταν μάλιστα ένα κοινό καναρίνι με ομοιόμορφο χρωματισμό λιποχρώματος, δηλαδή που δεν είναι αλλού άσπρο, αλλού κίτρινο ή κόκκινο ή πορτοκαλί,ζευγαρώσει με ένα άλλο, οι νόμοι θα είναι ξεκάθαροι σα να επεξεργαζόμασταν καθαρά λιποχρωμικά.
Χωρίς βέβαια να λείπουν και οι εξαιρέσεις αφού ως παρδαλά, η παρουσία διάσπαρτων μελανινών, εισάγει και κάποιους αστάθμητους παράγοντες.
Καλό θα είναι να μην ορίζουμε στο μυαλό μας το λιπόχρωμα, θετικά αλλά αρνητικά,ως απουσία μελανίνης. Οι μελανίνες καθορίζουν το μοτίβο.
 
Γεια σας, εχω εναν αρσενικό γκριζο-λευκο σκουφατο, για να το διασταυρωσω με καναρα λευκη παιζει ρολο σε αυτη την περιπτωση εαν ειναι κυριαρχη η υπολειπομενη;
Τα σκουφιά διαδίδονται κατα 90% απο τα Γερμανικά λοφιοφόρα. Η πιθανότητα του λευκού να είναι ΚΥΡΙΑΡΧΟ είναι πολύ μεγάλη και αυτό θα επιρεάσει ανάλογα το ζευγάρωμα μ' ένα θηλυκό επίσης Λευκό Κυρίαρχο. Ετσι στην περίπτωση που θα προκύψει (ποσοστό 25%) ομοζυγώτης της μετάλλαξης δεν θα μπορέσει να επιβιώσει.
 
Τα σκουφιά διαδίδονται κατα 90% απο τα Γερμανικά λοφιοφόρα. Η πιθανότητα του λευκού να είναι ΚΥΡΙΑΡΧΟ είναι πολύ μεγάλη και αυτό θα επιρεάσει ανάλογα το ζευγάρωμα μ' ένα θηλυκό επίσης Λευκό Κυρίαρχο. Ετσι στην περίπτωση που θα προκύψει (ποσοστό 25%) ομοζυγώτης της μετάλλαξης δεν θα μπορέσει να επιβιώσει.
Πρέπει να αποφασισουμε για το τι ισχύει γύρω από αυτό.
 
Είναι αποφασισμένο ήδη, όσον αφορά την ομοζυγωτή παρουσία της μετάλλαξης. Οι ερωτήσεις μπορεί μόνον να αναφερθούν στις πιθανότητες να υπάρξουν ομοζυγώτες στην μία ή στην άλλη περίπτωση Αλλά η πρόταση αυτή...
Ως προς την θνησιμότητα των νεοσσών, όπως σωστά είπε ο Γιάννης δεν έχεις θέμα. Πιστεύω πως αν επιλέξεις λευκή κυρίαρχη, ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις πουλιά με περισσότερο λευκό στο χρωματισμό τους.
... όσον αφορά το πρώτο της σκέλος, είναι λαθεμένη αν το περί ού ο λόγος πουλάκι έχει την Κυρίαρχη έκφραση του λευκού. (που νομίζω,όπως εξήγησα, είναι πολύ πιθανόν)
 
Μα κύριε Μάκη η θνησιμότητα του ΛΛ δεν έχει προκαλέσει αμφισβητηση;
Έχω και ερευνα αλλά δεν την έχω παραθέσει γιατί δεν έχει μια αξιόπιστη πηγή.
Θα το ψάξω για κάτι καλύτερο.
 
Μα κύριε Μάκη η θνησιμότητα του ΛΛ δεν έχει προκαλέσει αμφισβητηση;
Έχω και ερευνα αλλά δεν την έχω παραθέσει γιατί δεν έχει μια αξιόπιστη πηγή.
Θα το ψάξω για κάτι καλύτερο.
Προς το παρόν η μόνη άρση της πιθανής θνησιμότητας ένεκα της Κυριαρχίας έχει γίνει στο ii . Στο ομοζυγωτό Εντονο. Πουθενά αλλού. Αλλά την γνώση που έχεις επ'αυτού και την έρευνα, μπορείς να την παρουσιάσεις, άσχετα απο την αναφορά της σε αξιόπιστη πηγή ή όχι. Και μόνον ο τρόπος ανάλυσης και το τελικό συμπέρασμα θα είναι θέμα για συζήτηση.Αυτό δεν μας χαλαει καθόλου και στο κάτω -κάτω η γνώση επι όλων αυτών είναι μια συνεχής ροή. :)
Υ. Γ Ο,τι γράφω και υπογράφω δεν διεκδικούν το αλάθητο. Είναι απλά η γνώση μου.
 
Η πιθανότητα του λευκού να είναι ΚΥΡΙΑΡΧΟ είναι πολύ μεγάλη

Λευκό κυρίαρχο δεν θεωρείται αυτό που έχει ίχνος λιποχρώματος(συνήθως κίτρινο) στους οδηγούς; Μπορεί να θεωρηθεί ως λευκό κυρίαρχο και ένα λευκό-γκριζό που το λευκό εκτείνεται στο μεγαλύτερο μέρος του σώματός του;
 
Λευκό κυρίαρχο δεν θεωρείται αυτό που έχει ίχνος λιποχρώματος(συνήθως κίτρινο) στους οδηγούς; Μπορεί να θεωρηθεί ως λευκό κυρίαρχο και ένα λευκό-γκριζό που το λευκό εκτείνεται στο μεγαλύτερο μέρος του σώματός του;
Πολλές φορές υπάρχει το κίτρινο σε μια πολύ αραιή μορφή και δεν μπορούμε να το διακρίνουμε αλλά επίσης κάποιες φορές υπάρχει η μετάλλαξη χωρίς καμιά απολύτως ένδειξη κίτρινου στους οδηγούς. Ελάχιστες πιθανότητες υπάρχουν να υπάρχει στα ΜΠΛΟΥ πουλιά (μαυρόασπρα) η καθαρή μετάλλαξη του λευκού, η υπολοιπόμενη. Στα Τιμπραδος, στα Γερμανικά αλλά και σε όλα τα ποικιλόχρωμα καναρίνια θεωρούμε οτι το λευκό είναι Κυρίαρχο.
 
για να πω την αληθεια η θηλυκια εχει καποια φτερακια κιτρινα κυριως στην ουρα και πανω απο το ραμφος αλλα δεν ειναι εντονα, μηπως ομως αυτο οφειλεται στη τροφη τους; Γιατι τα pet shop ταιζουν οτι να ναι, εαν η τροφη εχει ρουψεν πολυ πιθανον να βαφτηκε το πουλι σε καποια σημεια..
 
για να πω την αληθεια η θηλυκια εχει καποια φτερακια κιτρινα κυριως στην ουρα και πανω απο το ραμφος αλλα δεν ειναι εντονα, μηπως ομως αυτο οφειλεται στη τροφη τους; Γιατι τα pet shop ταιζουν οτι να ναι, εαν η τροφη εχει ρουψεν πολυ πιθανον να βαφτηκε το πουλι σε καποια σημεια..
Ένα λευκό κυρίαρχο έχει σε συγκεκριμένα σημεία κίτρινο λιπόχρωμα. Το κυριότερο εξ αυτών είναι στα φτερά πτήσης, αλλά όπως βλέπεις έχει και στην ουρά.
Το παρακάτω πουλί βάφεται μόνο εξωτερικά.Αν χορηγηθεί χρωστική θα αλλάξουν μόνο τα σημεία που είναι προγραμματισμένο να έχουν λιπόχρωμα και φυσικά το λίπος του εσωτερικά.
Στα λευκά υπολειπόμενα δεν αλλάζει ούτε το λίπος.

white-dominant.webp

Εσύ κρατάς το 25% θνησιμότητα, στην περίπτωση του λευκού κυρίαρχου θηλυκού.
 
το ασπρο-γκριζο σκουφατο αρσενικο που εχω ειναι κυριαρχο; Εχει γκριζο στο λοφιο και λιγο στα φτερα το υπολοιπο σωμα ειναι λευκο, εαν η καναρα μου ειναι οντως λευκη κυριαρχη θα εχω 25% νεκρους νεοσους; Το 25% σημαινει 1 στα 4 μικρα που θα μου δωσει θα βγει με προβλημα, να συνεχισω το ζευγαρωμα με το υπαρχον ζευγαρι η να αλλαξω θηλυκια; Τον σκουφατο τον θελω...
 
εαν η καναρα μου ειναι οντως λευκη κυριαρχη

Για να καταλήξεις σε ασφαλές συμπέρασμα, ως προς το υπολειπόμενο ή κυρίαρχο λευκό της κανάρας σου πρόσεξε το χρωματισμό του δέρματός της φυσώντας την από κάτω. Το χρώμα του δέρματος στα λευκά υπολειπόμενα είναι βιολετί. Αν και από αυτά που γράφεις κατά 99% είναι κυρίαρχη.
 
λοιπον παιζει η καναρα μου να ειναι κιτρινη μωσαικου, απλα δεν εχει βαφτει καλα, την πηρα απο pet shop κι οχι απο εκτροφεα, εχει λιγο κιτρινο γυρω απο το ραμφος στα φτερα και στην ουρα, σε αυτη την περιπτωση μπορει να επιτευχθει η διασταυρωση χωρις προβληματα;
 
Back
Top