Αναπαραγωγή Αρσενικό και θηλυκό budgie αλλά δεν κάνουν αβγά

Εγγραφή
11 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Έδεσσα
Εγώ έχω ένα φίλο που έχει δύο παπαγάλους, αρσενικό και θηλυκό, αλλά δεν κάνουν αβγά. Ο αρσενικός μόνο φιλάει την θηλυκιά και δεν μπαίνουν καθόλου στην φωλιά. Έμπαιναν στην φωλιά πριν κάτι μέρες και έβαζαν πούπουλά. Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστα να κάνουν αβγα;
 
ναι πρεπει να ξερουμε τι παπαγαλοι είναι. Πόσο καιρό είναι μαζί και αν είναι σίγουρος ότι ειναι αρσενικο με θηλυκο

-

επίσης την ηλικία τους
 
Σίγουρα είναι αρσενικό με θηλυκό, μια φορά πήγε να την ζευγαρώσει ο αρσενικός αλλά εκείνη έφυγε. Είναι τέτοια παπαγαλάκια και τον αρσενικό τον έχει ενάμισο χρόνο και τη θηλυκιά 6 μήνες, απο την πρώτη μέρα που την αγόρασε φιλιόντουσαν.
 
Σίγουρα είναι αρσενικό με θηλυκό, μια φορά πήγε να την ζευγαρώσει ο αρσενικός αλλά εκείνη έφυγε. Είναι τέτοια παπαγαλάκια και τον αρσενικό τον έχει ενάμισο χρόνο και τη θηλυκιά 6 μήνες, απο την πρώτη μέρα που την αγόρασε φιλιόντουσαν.

moz-screenshot-2.jpg

Διάβασε αυτό για να μπορέσεις να ανεβάσεις την φωτογραφία
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
Μήπως εννοείς τα παρακάτω;
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
 
Εγώ έχω ένα φίλο που έχει δύο παπαγάλους, αρσενικό και θηλυκό, αλλά δεν κάνουν αβγά. Ο αρσενικός μόνο φιλάει την θηλυκιά και δεν μπαίνουν καθόλου στην φωλιά. Έμπαιναν στην φωλιά πριν κάτι μέρες και έβαζαν πούπουλά. Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστα να κάνουν αβγα;

Αυτη η εποχη δεν ειναι καταλληλη για ζευγαρωματα.Αν μπορεσεις ανεβασε μια φωτογραφια των πουλιων.

Για να τα ζευγαρωσει πρεπει να ειναι η καταλληλη εποχη(που τωρα δεν ειναι) και πρεπει να τους εχει κανει την καταλληλη διατροφικη προετοιμασια. Τι φωλια τους εχει;
 
Ζευγαρι ειναι. Πες του να τους κανει διατροφικη προετοιμασια μεχρι τον Σεπτεμβριο και τοτε να τους βαλει φωλια.
 
φωλια εχει αλλα δεν μπαινουν μεσα, μηπως πρεπει να του πω να τα χωρισει για λιγο μηπως πειρωθεοι η θυλικια και να τους δωσει βιταμινες και τι αλλο πρεπει;
 
φωλια εχει αλλα δεν μπαινουν μεσα, μηπως πρεπει να του πω να τα χωρισει για λιγο μηπως πειρωθεοι η θυλικια και να τους δωσει βιταμινες και τι αλλο πρεπει;

Και σου επαναλαμβανω, δεν ειναι η καταλληλη εποχη για γεννες. Εχει ζεστη τωρα. Γι αυτο μπορει να μην μπαινουν. Καλυτερα να την βγαλει τωρα την φωλια και να την ξαναβαλει τον Σεπτεμβριο.
 
με πάρρα μα πάρα πολλη προσπάθεια ΄λένε λίγες λεξούλες όχι τόσο καθαρα όσο τα ζάκο βάλε στο youtube ''Budgie talking'' και θα δεις
 
Εγω με το φιλο μου πηγαμε σε εναν ειδικο για τα παπαγαλακια του και μας ειπε οτι δεν ειναι ετοιμη η θηλικια για να κανει αυγα, μας ειπε οτι πρεπει να γινει μπλε ή να σκουρινει το ραμφος της θυλικιας και τοτε θα ειναι ετοιμη
 
Εγω με το φιλο μου πηγαμε σε εναν ειδικο για τα παπαγαλακια του και μας ειπε οτι δεν ειναι ετοιμη η θηλικια για να κανει αυγα, μας ειπε οτι πρεπει να γινει μπλε ή να σκουρινει το ραμφος της θυλικιας και τοτε θα ειναι ετοιμη

τι εννοεις;
οταν το θηλυκο ειναι σε φαση αναπαραγωγης ο χαλινος του ραμφους γινεται σκουρο καφε!
 
Εγω με το φιλο μου πηγαμε σε εναν ειδικο για τα παπαγαλακια του και μας ειπε οτι δεν ειναι ετοιμη η θηλικια για να κανει αυγα, μας ειπε οτι πρεπει να γινει μπλε ή να σκουρινει το ραμφος της θυλικιας και τοτε θα ειναι ετοιμη

Τι ειδικος ηταν αυτος δηλαδη; Μπατζολογος;😛

Αφου τωρα εχειζ ετση και δεν προκειται να ζευγαρωσουν. Γιατι επιμενεις;Λες να σου λεμε ψεματα;
 
Back
Top