Αγορά Αρσενικό καναρίνι - Ηράκλειο Κρήτης

Pidgey

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
86
Πόλη
Ηράκλειο
Θα ήθελα ένα αρσενικό καναρινάκι για να προχωρήσω σε αναπαραγωγή με το ένα από τα δύο θηλυκά που φροντίζω.

Επιθυμητά - όχι όμως πλήρως απαραίτητα - χαρακτηριστικά:
  • Ηλικία: 2-3 ετών, έμπειρο σε αναπαραγωγή και βοηθητικός πατέρας. (Για το θηλυκό μου θα είναι 1η του αναπαραγωγή και για μένα η 1η ουσιαστικά προσπάθεια, γι αυτό θα ήθελα εάν είναι εφικτό ένα έμπειρο σχετικά πουλάκι.)
  • Χρώμα: "Πράσινο".
  • Ράτσα: Timbrado.
-
Χώρος διαβίωσης: Ζευγαρώστρα 60άρα, με ξύλινες χειροποίητες πατήθρες από ξύλο λεμονιάς.

Γενικό πλάνο Διατροφής:
  • Manitoba T3 Platino με προσθήκη αποφλοιωμένης βρώμης.
  • Αυγοτροφή σπιτική (αυγό, νιφάδες βρώμης, ρυζάλευρο, τριμμένο σουπιοκόκκαλο, μέλι και ρίγανη).
  • Αυγό βρασμένο 15 λεπτά.
  • Χορταρικά (ραδίκι, ζοχοί), Λαχανικά (κόκκινη πιπεριά, καρότο, μπρόκολο) και Φρούτα (μήλο, μπανάνα, αχλάδι).
  • Σουπιοκόκκαλο (όχι του εμπορίου).
  • Καθαρό νερό σε ποτίστρες με μπίλια και καθημερινά αλλαγή.
Καθαριότητα: Κάθε μέρα αλλαγή υποστρώματος (λευκό χαρτί κουζίνας) και καθαρισμός σχάρας.

-

Αν κάποιος ζητήσει να μαθαίνει νέα του, θα τον ενημερώνω με μεγάλη μου χαρά.

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
 
Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιο εκτροφέα στο Ηράκλειο Κρήτης θα ήθελα να έρθω σε επικοινωνία μαζί του.
 
Να υποθέσω πως δεν έχεις βρει κανέναν...
Δοκίμασε και σε άλλους νομούς... Πχ Χανιά... εκεί και καλό σύλλογο έχουν αλλά και πολλούς και καλούς εκτροφείς...
Σε ενδιαφέρει αυτή η πρόταση;
 
Όχι δεν έχω βρει κάποιον.

Θα με ενδιέφερε για Χανιά αρκεί να λυθεί το θέμα της μεταφοράς του πουλιού. Δε θέλω σε καμία περίπτωση π.χ. Να το βάλουν σε κανένα πορτ μπαγκάζ των ΚΤΕΛ. Αλλά ας βρεθεί κάποιος και βλέπουμε...
 
Όχι δεν έχω βρει κάποιον.

Θα με ενδιέφερε για Χανιά αρκεί να λυθεί το θέμα της μεταφοράς του πουλιού. Δε θέλω σε καμία περίπτωση π.χ. Να το βάλουν σε κανένα πορτ μπαγκάζ των ΚΤΕΛ. Αλλά ας βρεθεί κάποιος και βλέπουμε...
Η μεταφορά και οι λεπτομέρειες των υπολοίπων δεν είναι κάτι που μπορεί να διασφαλιστεί μέσα από εδώ... Θα σου στείλω ένα τηλέφωνο ενός μέλους από το προεδρείο του εκεί συλλόγου... και τα υπόλοιπα... μεταξύ σας..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι σίγουρα δεν κανονίζονται από εδώ αυτά. Ξεκαθάρισα το θέμα μεταφοράς για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση. Ευχαριστώ πολύ!
 
Αν κάποιος ζητήσει να μαθαίνει νέα του, θα τον ενημερώνω με μεγάλη μου χαρά.

Για μένα αυτό και μόνο δείχνει την ποιότητα της μελλοντικής σου εκτροφής. Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις αυτό που ψάχνεις, γιατί με την αγγελία αυτή αξίζει να σου ΧΑΡΙΣΟΥΝ και όχι να σου πουλήσουν καναρίνι. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα, αν είχα timbrados. Και μιας και "το' χεις με την ενημέρωση" θα περιμένω να παρουσιάσεις το νέο σου απόκτημα!
 
Να 'σαι καλά Στέφανε!

(Να διευκρινίσω, μιας και το ανέφερες, ότι δεν ψάχνω αποκλειστικά και μόνο Timbrado ή "ράτσας" τέλος πάντων.)
 
(Να διευκρινίσω, μιας και το ανέφερες, ότι δεν ψάχνω αποκλειστικά και μόνο Timbrado ή "ράτσας" τέλος πάντων.)
Ενδιαφέρεσαι και για κοινά καναρινάκια; Αν ναι τότε θα βρεις πολύ πιο εύκολα! Και το πιο πιθανό να σου χαρίσουμε κιόλας! 😉
 
Ναι και "κοινό" θα με ενδιέφερε. Απλά να είναι σίγουρα αρσενικό.

Το κορίτσι που θέλω να το ζευγαρώσω είναι όπως αυτό της παρακάτω φωτογραφίας και αν το αρσενικό ήταν κοντά σε αυτά τα χρώματα θα ήταν το ιδανικό.

timbrado-canary.jpg
 
Pidgey πρόσφατα απέκτησα 3 timbrado (2 θηλυκα ενα αρσενικο) απο εκτροφέα εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης και μάλιστα μέλος της ΕΛΙΤ (ελληνική λέσχη ισπανικού τιμπραντο) και τα πουλάκια έχουν φυσικα δακτυλίδι κλειστού τύπου του συλλόγου. Ο άνθρωπος ειναι πολύ καθαρός και ενθουσιάστηκα απο τον χώρο διαβίωσης των πουλιών. Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για τιμπράντο πες μου.. Βέβαια να ξέρεις οτι αν πρόκειται να το έχεις παρεά με κοινά καναρινάκια ή να το ζευγαρώσεις με κοινά καναρινια τότε καλύτερα να βρείς ενα αρσενικό κοινό καναρινάκι.. Επίσης για να αναπτύξουν το ρεπερτόριο τους με την ησυχία τους δεν πρέπει να τα εκτρέφεις σε χώρο μαζί με κοινά κανάρια. Παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση η επιλογή είναι δική σου..
 
Καλή σου επιτυχία, θα περιμένουμε νέα σου. Όταν μπορεις αν θέλεις ανέβασε μια φωτό απο τις χειροποίητες πατήθρες λεμονιάς. Ακούγεται ενδιαφέρον!
 
Pidgey πρόσφατα απέκτησα 3 timbrado (2 θηλυκα ενα αρσενικο) απο εκτροφέα εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης και μάλιστα μέλος της ΕΛΙΤ (ελληνική λέσχη ισπανικού τιμπραντο) και τα πουλάκια έχουν φυσικα δακτυλίδι κλειστού τύπου του συλλόγου. Ο άνθρωπος ειναι πολύ καθαρός και ενθουσιάστηκα απο τον χώρο διαβίωσης των πουλιών. Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για τιμπράντο πες μου.. Βέβαια να ξέρεις οτι αν πρόκειται να το έχεις παρεά με κοινά καναρινάκια ή να το ζευγαρώσεις με κοινά καναρινια τότε καλύτερα να βρείς ενα αρσενικό κοινό καναρινάκι.. Επίσης για να αναπτύξουν το ρεπερτόριο τους με την ησυχία τους δεν πρέπει να τα εκτρέφεις σε χώρο μαζί με κοινά κανάρια. Παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση η επιλογή είναι δική σου..
Καλησπέρα φίλε μου μπορείς να μου δώσεις στοιχεία του εκτροφέα ή αν έχεις εσύ διαθέσιμα πλέον τα δικά σου;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Back
Top