Αναπαραγωγή Αρσενικό καναρίνι βατεύει τα μικρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jonny_s
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jonny_s

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2019
Μηνύματα
22
Έχω μια θυληκια, με 3 μικρά, 22 ημερών τα οποία έχουν κλαρωσει. Το πρωί είδα μέσα στη φωλιά εκτός απτά 3 τα μικρά, την καναρα που είχε γεννήσει αυγό, προφανώς ασπορο, αφού δεν είχα μέσα αρσενικό. Ρίχνω λοιπόν μέσα τον αρσενικό μπας και προλάβει να γονιμοποιήσει τα επόμενα αβγά που θα κάνει, πράγμα απίθανο, το ξέρω. Και αντί να βαρεθεί με τη θυληκια, βατευε τα μικρά.. ΣΟΚ! Τον έβγαλα απευθείας.. Τι να κάνω; Σκέφτομαι, να αφήσω την καναρα να κάνει μια σειρά από ασπορα, ώστε σε 10 μέρες να απογαλακτισω τα μικρά και να της πετάξω τα ασπορα και μετά να της βάλω τον αρσενικό. Η θα την ταλαιπωρήσω;
 
Δεν είναι κάτι σοβαρό πρόσεχε μόνο μην τα κτυπήσει.
Πάντως βάλε βγάλε τον αρσενικό δεν είναι ότι καλύτερο...
Τρίτη γέννα μπορείς να βάλεις αρκεί να έχεις κάνει καλή προετοιμασία και το πουλί να είναι σε καλή κατάσταση...
 
Το πιο πιθανό με όλα όσα έκανες είναι να επιτεθεί το αρσενικό και να τραυματίσει ακόμη και άσχημα τα μικρά.
Αυτό ψιλιαστηκα κ γω γι'αυτό τον έβγαλα.. όταν χωρίσω τα μικρά, σε 10 μέρες, ίσως τον βάλω μαζί της..
 
Μπορείς να έχεις τα μικρά από τη μια μεριά και τη μητέρα με τον αρσενικό από την άλλη.
Αλλά να παρακολουθείς και τις λεπτομέρειες..
Δεν χρειάζεται να έχεις μακρυά τον αρσενικό και να χάσεις τη δεύτερη γέννα άδικα.
 
Και αντί να βαρεθεί με τη θυληκια, βατευε τα μικρά.. ΣΟΚ! Τον έβγαλα απευθείας.. Τι να κάνω; Σκέφτομαι, να αφήσω την καναρα να κάνει μια σειρά από ασπορα, ώστε σε 10 μέρες να απογαλακτισω τα μικρά και να της πετάξω τα ασπορα και μετά να της βάλω τον αρσενικό. Η θα την ταλαιπωρήσω;

Προφανώς και δεν τα βάτευε απλά τα τσιμπούσε. Καλά έκανες και τον έβγαλες, γιατί θα μπορούσε όπως σου είπαν να τους κάνει ζημιά. Εγώ στη θέση σου θα σταματούσα τώρα. Πλησιάζουμε προς το τέλος της αναπαραγωγικής.
 
Back
Top