Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι κάνει περίεργες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hecate
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Hecate

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2024
Μηνύματα
13
Γειά σας! Το καναρινακι μου το άφησα 3-4 μέρες αλλού και του έδωσαν κρύο νερό όταν επέστρεψα το βρήκα κάνει ήχο (σαν πορδης) και να βγάζει νερό αντι για κουτσουλιές, Επίσης την τροφη του την περπατούσαν παράσιτα και την πέταξα. Τώρα κανει πρασινοπές με λίγο άσπρο κουτσουλιές και τον βρήκα κάνα δυο φορές καθισμενο στον πάτο του κλουβιού. Πίνει κανονικά νερό και τρώει με όρεξη, αλλά δεν ξέρω τι έχει συμβεί. Του έβαλα τροφη versele lagan premium τώρα.
 
Δυστυχώς το καναρινάκι σου κόλλησε κάποια ασθένεια, πιθανά από την τροφή του και τα πράγματα, όπως τα περιγράφεις, δλδ πρασινωπές κουτσουλιές και καθισμένο κάτω...δεν δείχνουν καθόλου καλά. Το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί φάρμακο, το οποίο θα πρέπει να σου το συστήσει γιατρός ειδικευμένος ή με εμπειρία σε πτηνά. Το οποίο σημαίνει ότι ΑΜΕΣΑ θα πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιον από τη λίστα που σου παραθέτω. Να έχεις στα υπόψη σου ότι ο μεταβολισμός των πτηνών είναι ταχύς και από ένστικτο κρύβουν τα συμπτώματα της αδιαθεσίας ή της αδυναμίας τους...όταν αυτά γίνουν εμφανή στον φροντιστή τους, όπως στην περίπτωσή σου, συνήθως η ασθένεια είναι προχωρημένη και ο χρόνος που απομένει, λίγος. Επομένως φρόντισε αύριο το πρωί να κλείσεις ραντεβού για εξέταση.
Η λίστα:
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και περαστικά στο πουλάκι
 
Μίλησα με γιατρό, αυτός μου πρότεινε την τροφη και να δούμε πως θα πάνε οι κουτσουλιές του ως το πρωί. Μια φορά μόνο κάθισε κάτω τώρα κάθετα επάνω στα κλαδιά κανονικά.
Αυτό είναι το πουλάκι μου και αυτές οι κουτσουλιές του το απόγευμα. Του έδωσα και αντιβίωση που μου πρότειναν απ το petshop.
 

Συνημμένα

  • 1000004991.webp
    1000004991.webp
    552,8 KB · Προβολές: 16
  • 1000004989.webp
    1000004989.webp
    259,1 KB · Προβολές: 16
  • 1000005009.webp
    1000005009.webp
    124,1 KB · Προβολές: 16
Τα πόδια του καναρινιού δεν τα είδε ? Δεν μου φαίνονται φυσιολογικά
 
Ίσως δεν φαίνονται καλά στην άλλη φωτο
 

Συνημμένα

  • 1000005031.webp
    1000005031.webp
    142,6 KB · Προβολές: 11
Γειά σε όλους. Τον πήγα χθες στην Αλεξάνδρα Κόκολη στην Κασσάνδρου πολύ γλυκιά με το πουλάκι . Φαίνεται ότι τα αγαπάει πολύ. Μας έδωσε θεραπεία είδε και τις κουτσουλιές του και ολα σε προσιτές τιμές.
Θα έχω update σε δύο βδομάδες που έχουμε επανεξέταση για τον μικρούλη μου.
 
Είχε κοκκιδιωση . Μας έδωσε Aviomycine, Total , Vermicida και μετά θα πάρει κάτι και για το αναπνευστικό γιατί παρατηρησε η γιατρος οτι κάνει ένα συριγμο στο τελος η ανασα του.
 


Το aviomycine ειναι για το αναπνευστικο
το vermicida για νηματωδη
το total δεν μου λεει κατι σαν σκευασμα

ο συριγμος ειναι κομματι των συμπτωματων του αναπνευστικου "θεματος" αρα ξεκιναει με το aviomycine και αν δεν πιασει θα παει σε πιο δυνατο?
Την δευτερα του ειχες ξεκινησει ηδη aviomycine , συνεχισες και εισαι ηδη στην τεταρτη μερα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι αλλά του έδινα 5 σταγόνες. Μου είπε να του δίνω 7 για 6 ημέρες ακόμη ( από χθες δηλαδή) .
Επίσης το Aviomycine δεν είναι μόνο για το αναπνευστικό κάνει διπλή δουλειά ,και για τα παράσιτα του εντέρου.
Όσο για το total είναι βιταμίνες.
Αυτό που θα πάρουμε μετά καθαρά για το αναπνευστικό είναι το Doxiciclina της tabernil.
 
Ναι αλλά του έδινα 5 σταγόνες
  • Θεραπευτικά: 5 με 7 σταγόνες σε 100ml. νερό (μια μικρή ποτίστρα).
  • Το άρρωστο πουλάκι θα πρέπει να πίνει για 5 - 7 συνεχείς ημέρες.
Αρα ποσες μερες θα εχει παρει aviomycine? που ηδη φαινεται να μην απεδωσε αφου εχει συριγμο?
κάνει διπλή δουλειά ,και για τα παράσιτα του εντέρου.
το αν κανει δουλεια ειναι θεμα αλλης συζητησης μετα την καταχρηση εδω και παρα πολλα χρονια. για τα παρασιτα σου εχει δωσει συγκεκριμενο φαρμακο ανεξαρτητα. Αρα δεν υπολογιζει οτι θα δρασει στα παρασιτα
Μετα παρει και doxiciclina (90%)
Το TABERNIL DOXICICLINA χορηγείται με το πόσιμο νερό, για 5 συνεχόμενες ημέρες, στη δόση των 5 ml για κάθε 1,5 λίτρο νερού, που ισοδυναμεί με 4 σταγόνες για κάθε 60 ml νερού.

Ενημερωτικα αυτα θα τα ρωτουσα απευθειας και στον γιατρο. να καταλαβω το σκεπτικο του. Επισης θελω να δω αν καποιο απο αυτα εχει αναφερθει και εδω αλλα και θα το ψαξω λιγο σαν θεραπεια για την κοκκιδιωση που ειναι η διαγνωση. Θα ειναι υποθετω αλλα δεν το θυμαμαι αυτη την στιγμη
 
Καλημέρα. Εύχομαι ήδη το πουλάκι να πηγαίνει καλύτερα.
Ήθελα να σε ρωτήσω πώς έγινε η διάγνωση κοκκιδίων; Με κουτσουλιά σε μικροσκόπιο ή από τα συμπτώματα που ανέφερες;
 
Στο μικροσκόπιο έγινε. Ναι οι κουτσουλιές του έχουμε βελτιωθεί! Είναι σχεδόν νορμάλ πλέον. Είναι μέσ' τη χαρά το πουλάκι μου.
 
  • Θεραπευτικά: 5 με 7 σταγόνες σε 100ml. νερό (μια μικρή ποτίστρα).
  • Το άρρωστο πουλάκι θα πρέπει να πίνει για 5 - 7 συνεχείς ημέρες.
Αρα ποσες μερες θα εχει παρει aviomycine? που ηδη φαινεται να μην απεδωσε αφου εχει συριγμο?

το αν κανει δουλεια ειναι θεμα αλλης συζητησης μετα την καταχρηση εδω και παρα πολλα χρονια. για τα παρασιτα σου εχει δωσει συγκεκριμενο φαρμακο ανεξαρτητα. Αρα δεν υπολογιζει οτι θα δρασει στα παρασιτα
Μετα παρει και doxiciclina (90%)
Το TABERNIL DOXICICLINA χορηγείται με το πόσιμο νερό, για 5 συνεχόμενες ημέρες, στη δόση των 5 ml για κάθε 1,5 λίτρο νερού, που ισοδυναμεί με 4 σταγόνες για κάθε 60 ml νερού.

Ενημερωτικα αυτα θα τα ρωτουσα απευθειας και στον γιατρο. να καταλαβω το σκεπτικο του. Επισης θελω να δω αν καποιο απο αυτα εχει αναφερθει και εδω αλλα και θα το ψαξω λιγο σαν θεραπεια για την κοκκιδιωση που ειναι η διαγνωση. Θα ειναι υποθετω αλλα δεν το θυμαμαι αυτη την στιγμη
Συνολικά θα πάρει 8 μέρες. Ήθελε ολόκληρη τη δόση η γιατρός για 6 μέρες σερί. Μετά θα πάρει τη βιταμίνη ( total) για 2 μέρες. Έπειτα για 1 ημέρα Vermicida και πάλι για 2 μέρες το total.
Μετά θα κάνει τη θεραπεία του Doxiciclina για 2 βδομάδες.
Η γιατρός ήταν ξεκάθαρη ότι η πρώτη θεραπεια είναι για τα κοκκιδια και όχι για τον συριγμό πάντως.
Επίσης ίσως όταν χορηγούνται για θεραπευτικους σκοπούς και όχι προληπτικά να αλλάζει η δοσολογία των φαρμάκων.
Btw oι κουτσουλιές του είναι ήδη κοντά στο νορμάλ τον βοήθησε πάρα πολύ το Aviomycine.
 
Μερικα ενδιαφεροντα για κοκκιδιωση , διαγνωση κλπ κλπ και αν ψαξεις επισταμενα με σωστους ορους θα δεις πολλα περισσοτερα





Σε καθε περιπτωση αν σταματαει ενα συμπτωμα που δεν εχει κλινικα αποδειχθει η αιτια επειδη χορηγηθηκε ενα φαρμακο δεν σημαινει αυταποδεικτα οτι εδρασε το φαρμακο.απλα μπορει και να περασε μονη της η αιτια που δημιουργησε το συμπτωμα

Να ευχηθω να αναρρωσει πληρως και συντομα .Διαβαζοντας εδω μετα απο καποιους μηνες θα δεις επαναλαμβανομενες διαγνωσεις με επαναλαμβανομενες αγωγες κλπ κλπ..και δεν μιλαω για γνωμες μελων
 
Back
Top