Γενικά Αρσενικό καναρίνι κάνει περίεργο θόρυβο

Chrysa Ch

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2020
Μηνύματα
4
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τι γνώμη σας για ένα θέμα. Δεν πιστεύω πως είναι σοβαρό, αλλά δεν είναι κακή η γνώμη "τρίτων". Έχω 2 καναρίνια ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το θηλυκό πέθανε πριν 2 μέρες (λόγω ηλικίας). Δεν πιστεύω πως το αρσενικό έχει καταλάβει τι έγινε, διότι η συμπεριφορά του είναι όπως πριν. Σήμερα το βράδυ άρχισε έναν ήχο σαν να μιλάει, ένα γρήγορο "πιριπι". Μέσα στην ημέρα προσπαθούμε να τον έχουμε χαρούμενο, δηλαδή του δίνουμε τα αγαπημένα του λαχανικά, τον βγάζουμε για λίγο έξω από το κλουβί ίσα ίσα να εξερευνήσει το σπίτι κα. Είμαι λίγο ανήσυχη γιατί δεν ξέρω αν την ψάχνει ή αν απλά μιλάει. Επίσης, θα ήθελα την συμβουλή σας για το πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση διότι είναι η πρώτη φορά που ζω κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.
 
Καλησπερα, λυπαμαι για την απωλεια.
Νομιζω οτι ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που γράφεις, γιατι μας λες απο την μια οτι το αρσενικο ουτε που καταλαβε την απωλεια του θηλυκου αλλα απο την αλλη κανεις προσπαθειες να το κρατησεις χαρουμενο λογω της απωλειας.

Ο αρσενικος φυσικα και το εχει αντιληφθει και ψαχνει το ταιρι του, αυτο υποδηλώνει το τιτιβισμα που περιγραφεις ως θορυβο.
Να τον κανεις χαρουμενο δεν μπορεις, καθως η ανθρωπινη παρουσια δεν μπορει να αντικαταστησει το ειδος του.

Πως ξερεις οτι εφυγε απο γηρατεια η καναρα;
 
Καλησπέρα και από εμένα, σίγουρα κάθε απώλεια των μικρών μας φίλων είναι λυπηρή. Πολύ περισσότερο εάν τα έχουμε πολλά χρόνια και έχουμε δεθεί αρκετά μαζί τους. Οι ενέργειές σου όμως είναι λάθος. Δεν θα το κάνουμε χαρούμενο αλλάζοντάς του κάθε συνήθεια αλλά βρίσκοντάς του ένα καινούριο ταίρι (εφόσον είναι σε κατάλληλη ηλικία). Διαφορετικά του βρίσκουμε ένα καινούριο φιλαράκι να κάνει παρέα και... συνεχίζουμε. Δυστυχώς τα καναρίνια έχουν μικρό χρόνο ζωής σε σχέση με την δική μας, θα σου πω πως ακόμα θυμάμαι το πρώτο μου καναρινάκι και έχουν περάσει... χρόνια και χρόνια, μπορεί περισσότερα και από την συνολική ηλικία σου. Έκατσα στα παζάρια με τις ώρες, βλέπεις τότε αυτά ήταν τα "πετ - σόπ" , για να ακούσω ένα πουλάκι, εάν "λέει"για να το αγοράσω . Ποτέ όμως δεν σκέφτηκα τον εαυτό μου χωρίς ένα φτερωτό φιλαράκι, η περιποίηση τους είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνω καθημερινά (τα τακτοποιώ με φρέσκια τροφή - νερό καθημερινά), συνειδητά και με ευχαρίστηση. Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά νομίζω πως πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να βρεις και ένα δεύτερο φιλαράκι. Καλή συνέχεια.
 
Καλησπερα, λυπαμαι για την απωλεια.
Νομιζω οτι ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που γράφεις, γιατι μας λες απο την μια οτι το αρσενικο ουτε που καταλαβε την απωλεια του θηλυκου αλλα απο την αλλη κανεις προσπαθειες να το κρατησεις χαρουμενο λογω της απωλειας.

Ο αρσενικος φυσικα και το εχει αντιληφθει και ψαχνει το ταιρι του, αυτο υποδηλώνει το τιτιβισμα που περιγραφεις ως θορυβο.
Να τον κανεις χαρουμενο δεν μπορεις, καθως η ανθρωπινη παρουσια δεν μπορει να αντικαταστησει το ειδος του.

Πως ξερεις οτι εφυγε απο γηρατεια η καναρα;
Την κανάρα την είχα 7-8 χρόνια. Θεωρώ φυσιολογική την ηλικία της για αυτο που έγινε..
Οπότε αυτό που μου λέτε είναι ότι ψάχνει το ταίρι του. Θα ήθελα να του αγοράσω παρέα αλλά ακόμα με τις συνθήκες που ζούμε όλοι μας (κορονοιος) και εδώ που μένω δεν μπορώ να βρω κάποιο. Επίσης, δυσκολεύομαι προσωπικά να την "αντικαταστήσω"
 
7-8 χρονων δεν ειναι μικρο ενα καναρινι αλλα δεν ειναι και τοσο μεγαλο ωστε να πουμε με σιγουρια οτι εφυγε ο γηρατεια.

Δεν συντρεχει άμεσος λογος να ψαξεις για αλλο καναρίνι σε αυτη την φαση.
Θα θεωρουσα τον εαυτο μου ανεύθυνο να σου προτεινω κατι τετοιο εν μεσω πανδημιας, αλλα περα απο αυτο θα πρεπει να εχεις την προσοχη σου στο αρσενικο γιατι υπαρχει η πιθανότητα η καναρα σου να μην εφυγε απο γηρατεια αλλα να ηταν φορεας καποιας ασθενειας.

Αν θες πες μας 2 λογια για την διατροφη του,τι τροφες του παρεχεις;
 
Back
Top