Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι κελαηδάει λες και δεν του βγαίνει φωνή

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα και πάλι σε λιγάκι πιστεύω πως θα σας κουράσω με τα ποστ μου! 😛
Λοιπόν σήμερα διαπίστωσα ότι ένα από τα αρσενικά μου όταν κελαηδάει είναι λες και δεν του βγαίνει φωνή!
Έτσι λοιπόν το επιασα να το ακούσω και η ανάσα του ακουγόταν πολύ έντονα.
από κάτω μου φάνηκε μια χαρά!
πιστεύω ότι έχει θέμα με το αναπνευστικό του γιατί πριν λίγο καιρό χαλούσε κόσμο!
με τι πιστεύεται ότι μπορώ να τον βοηθήσω;
 
Έτσι λοιπόν το επιασα να το ακούσω και η ανάσα του ακουγόταν πολύ έντονα.
Δεν είναι πολύ λογικό?
Το ότι μπορεί να φοβάται σου πέρασε από το νου;
Αυτή η τακτική του πιάνω το καναρίνι με το παραμικρό με βρίσκει αφάνταστα αντίθετο, όπως σθεναρά αντίθετο με βρίσκει και η χορήγηση κάθε φαρμάκου χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία.
με τι πιστεύεται ότι μπορώ να τον βοηθήσω;
Να το αφήσεις στην ησυχία του τς επόμενες ώρες και σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις επίσκεψη σε κάποιο ειδικό.
 
Δεν είναι πολύ λογικό?
Το ότι μπορεί να φοβάται σου πέρασε από το νου;
Αυτή η τακτική του πιάνω το καναρίνι με το παραμικρό με βρίσκει αφάνταστα αντίθετο, όπως σθεναρά αντίθετο με βρίσκει και η χορήγηση κάθε φαρμάκου χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία.

Να το αφήσεις στην ησυχία του τς επόμενες ώρες και σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις επίσκεψη σε κάποιο ειδικό.
Καλησπέρα κύριε Γιάννη!
Καθόμουν και το παρατηρούσα και εχθές το πουλάκι και σήμερα και είδα ακριβός το ίδιο στο κελάηδημα του!
είναι λες και είναι βραχνιασμένο και δεν του βγαίνει η φωνή.
όταν το επιασα ακουγόταν ενα χρ χρ χρ και γιαυτό πιστεύω οτι έχει κάποιο πρόβλημα!
δεν συνηθίζω να ερχομέ σε επαφή με το πουλί αν δεν διαπιστώσω κάτι!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ενα παράδειγμα για το πως ακούγεται το πουλακι αλλά οχι τόσο έντονα ακόμη
 
Άστο ήσυχο το πουλάκι. Όταν θέλει θα κελαηδήσει :)
 
Θανάση μου βάλε το πουλάκι μέσα στο σπίτι, ενίσχυσε τη διατροφή του με έξτρα σπόρους (εκτός από τους συσκευασμένους που του δίνεις) δλδ κία, καμελίνα, περίλλα, νίζερ, βρώμη, κινόα κτλ, δίνε του βραστό αυγό για λίγες μέρες και βιταμίνες στο νεράκι να πάρει δυνάμεις.. Με τον τρελόκαιρο που κάνει δεν μου κάνει εντύπωση που είναι βραχνό και δεν του βγαίνει η φωνή. Προφανώς έχει κρυώσει.. Άστο να πάρει δυνάμεις να είναι στη ζεστούλα και πιστεύω σε λίγο καιρο θα ξανακελαηδήσει!
 
Back
Top