Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι με αναπνευστικό πρόβλημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Ενα απο τα αρσενικα μου, φαινεται να εχει καποιο προβλημα με την αναπνοη του. Ενω γενικα ειναι πολυ ζωηρο και κεφατο, το ακουω καποιες φορες να ανασαινει πολυ γρηγορα και να καθεται, ε ανοιχτο το ραμφος ☹
Να του χορηγησω καποιο φαρμακο; Τι μπορει να εχει; ☹
 
Η φωνή του πως είναι, είναι βραχνή ή κανονική; Η διάθεση του, τρώει κανονικά; Μήπως το έπιασες καθόλου να το βάλεις κοντά στο αφτί σου για να ακούσεις αν παράγει περίεργους ήχους καθώς αναπνέει; Βήχει καθόλου, φτερνίζεται;
 
Η φωνή του πως είναι, είναι βραχνή ή κανονική; Η διάθεση του, τρώει κανονικά; Μήπως το έπιασες καθόλου να το βάλεις κοντά στο αφτί σου για να ακούσεις αν παράγει περίεργους ήχους καθώς αναπνέει; Βήχει καθόλου, φτερνίζεται;
Σταυρο, η φωνη του ειναι κανονικη, μαλιστα καθολου βραχνη. Τρωει κανονικα, κελαηδαει, ειναι ζωηρο. Ουτε βηχει ουτε φτερνιζεται. Δεν παραγει ηχους καθως αναπνεει, μερικες φορες μονο οταν αναπνεει κανει εναν ηχο σα να δυσκολευεται και κραταει ανοιχτο το στομα, δεν ειναι κατι ομως το οποιο κανει συνεχεια. Το ειχα παρατηρησει και περισυ που το εκανε μερικες φορες αλλα δεν εδωσα βαση γιατι κατα τ αλλα ηταν απολυτως υγιης..
 
Το ειχα παρατηρησει και περισυ που το εκανε μερικες φορες αλλα δεν εδωσα βαση γιατι κατα τ αλλα ηταν απολυτως υγιης..
Το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να τον παρακολουθείς συχνότερα ούτως ώστε αν προκύψει κάποια αλλαγή να την αντιληφθείς όσο γίνεται πιο σύντομα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να τον παρακολουθείς συχνότερα ούτως ώστε αν προκύψει κάποια αλλαγή να την αντιληφθείς όσο γίνεται πιο σύντομα.
Σ' ευχαριστω πολυ! Δεν ειναι κατι ανησυχητικο, ετσι; ☹
Επισης, θα χρειαστει καποιο φαρμακο ή κατι τετοιο;
 
Σ' ευχαριστω πολυ! Δεν ειναι κατι ανησυχητικο, ετσι; ☹
Υποθέτω πως όχι, από τη στιγμή που το έκανε ξανά στο παρελθόν χωρίς να υπάρξει κάποιο θέμα.
Επισης, θα χρειαστει καποιο φαρμακο ή κατι τετοιο;
Φάρμακα στις ασθένειες. Μπορείς να του δώσεις πολυβιταμίνες και ίσως κάποιο προβιοτικό για μία εβδομάδα ως προληπτική ενίσχυση του οργανισμού του γενικότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη μου μήπως αυτόν τον ήχο τον κάνει όταν στρεσάρεται ή φοβάται πολύ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη μου μήπως αυτόν τον ήχο τον κάνει όταν στρεσάρεται ή φοβάται πολύ;
Κι εγω αυτο σκεφτηκα στην αρχη..Αλλα μου φαινεται περιεργο διοτι τον συγκεκριμενο τον εχω αρκετο καιρο και
δε δειχνει να τον φοβιζει η παρουσια μου, ισα ισα πιστευω εχει συνηθισει να με βλεπει καθε μερα καθως αλλαζω τις
τροφες τους και τα λοιπα και μαλιστα
οποτε με βλεπει κελαηδαει! Ουτε τα
χερια μου βαζω μεσα στο κλουβι ετσι
αγαρμπα ωστε να τον τρομαξω..Βεβαια παρατηρησα χθες οτι το εκανε οταν πηγα να βαλω μια εξωτερικη μπανιερα στο κλουβι, ενω τις υπολοιπες φορες που πηγα στο κλουβι για να βαλω αυγο κι αυτα, ηταν εντελως ηρεμος! Λες να τον φοβισε η καινουργια μπανιερα; 😕
Παντως και σημερα που πηγα πριν λιγο και τακτοποιουσα τα κλουβια δεν παρουσιασε καποια δυσκολια στην αναπνοη, ηταν αταραχος :/
 
Back
Top