Αναπαραγωγή Αρσενικό καναρίνι με λίπος να μπει για αναπαραγωγή;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
σήμερα χώρισα 2 ζευγάρια σε ζευγαρώστρες για να ξεκινήσω αναπαραγωγή καθώς μέσα στην κλούβα άρχισαν οι τσακώμοι γιατί έχουν πυρώσει. Κοίταξα όλων τις κοιλίτσες και είναι όλα μια χαρά. Μόνο ένα αρσενικό, που είναι σίγουρα 7 χρονών(τον έχω από τον Σεπτέμβρη του 2007 αλλά δε ξέρω ακριβή ηλικία γιατί δε φοράει δαχτυλίδι), έχει λίγο λίπος κάτω από τον θώρακα (στέρνο). Φέτος χρησιμοποιώ τις βιταμίνες ferti-vit και κελαιδάει πιο πολύ από όλα! Είχα να τον ακούσω να κελαιδάει έτσι εδώ και χρόνια! Και γενικά από φυσική κατάσταση σφύζει (φτου φτου σκόρδα) και είναι υγιέστατος!

Αξίζει να τον βάλω για ζευγάρωμα ή λόγω ηλικίας και λίπους θα είναι χαμένος χρόνος;
 
Μετα τα επτα χρονια νομιζω οτι θα εινε ασπορο
 
Αξίζει να τον βάλω για ζευγάρωμα ή λόγω ηλικίας και λίπους θα είναι χαμένος χρόνος;
Και οι δύο παράγοντες (ηλικία, πάχος) αυξάνουν την πιθανότητα για άσπορα. Εξαρτάται από εσένα αν θες να το ρισκάρεις.

Μην τον φλομώνεις στη βιταμίνη Ε, δε θέλει και πολύ το συκώτι του να τα παίξει.
 
Μην τον φλομώνεις στη βιταμίνη Ε, δε θέλει και πολύ το συκώτι του να τα παίξει.

Μέχρι στιγμής του βάζω 3-4 φορές την εβδομάδα.. Συνεχίζω έτσι; Το κάθε μέρα βιτ. Ε δε θα το αντέξει λέτε;
 
Αλικη αλλο αρσενικο δεν εχεις;
Δεν ξερω δεν νομιζω να φταιει το οτι ειναι μεγαλο διοτι με καλη διατροφη ολα γινονται ομως το οτι εχει λιπος ειναι θεμα...
 
Αλικη αλλο αρσενικο δεν εχεις;
Δεν ξερω δεν νομιζω να φταιει το οτι ειναι μεγαλο διοτι με καλη διατροφη ολα γινονται ομως το οτι εχει λιπος ειναι θεμα...
Έχω έχω! 2 χρονιάρικα (το ένα 10 και το άλλο 11 μηνών) αλλά δε ξέρω αν μπορούν να ζευγαρώσουν λόγω ηλικίας και έναν duracel 4 χρόνων που θα την έβαζα ούτως ή άλλως στη δεύτερη γέννα..

Είναι ήδη πολύ, κατά την άποψή μου.

Θα μειώσω τη συχνότητα τότε.. Προς το παρόν το συκώτι του είναι μια χαρά αλλά δε το διακινδυνεύω να το χάσω...
 
Καλυτερα τα χρονιαρικα πουλακια! 10 και 11 μηνων ειναι μια χαρα πιο πολλα ενσπορα θα εχεις απο αυτα παρα απο το γεροντι με το λοιπος!
Τον 4 χρονων βαλτον μια χαρα ειναι.
Καλο ειναι να επιλεγουμε για αναπραγωγη πουλια δυνατα να μας δωσουν γερους και δυνατους απογονους!
 
Mην τον φοβάσαι Αλίκη... Βάζω στοίχημα ότι και φέτος και του χρόνου (για να μην πω γι αργότερα), θα τα πάει μια χαρά.. Δεν είναι γέρος 7 χρονών. Άλλο ότι μειώνονται οι πιθανότητες (κι αυτό σχετικό είναι) και άλλο θα βγάλει άσπορα. Δεν υπάρχει λόγος να βγάλει άσπορα, όταν και 10χρονοι τεκνοποιούν κανονικά..
 
Mην τον φοβάσαι Αλίκη... Βάζω στοίχημα ότι και φέτος και του χρόνου (για να μην πω γι αργότερα), θα τα πάει μια χαρά.. Δεν είναι γέρος 7 χρονών. Άλλο ότι μειώνονται οι πιθανότητες (κι αυτό σχετικό είναι) και άλλο θα βγάλει άσπορα. Δεν υπάρχει λόγος να βγάλει άσπορα, όταν και 10χρονοι τεκνοποιούν κανονικά..
Νίκο μακάρι! Η αλήθεια φέτος δείχνει πολύ duracell! Κελαιδάει όλη μέρα! Θα τον δοκιμάσω δεν έχω να χάσω κάτι... Και φυσικά δεν είναι γέροντας το τεκνό μου! 😛

Μια ερώτηση μόνο.. Κατά τη γνώμη σου κάθε πότε να του βάζω ferti-vit; Στα άλλα ξεκίνησα από σήμερα κάθε μέρα.. Στη συσκευασία λέει καθημερινά για 3-4 βδομάδες πριν την αναπαραγωγή... Σκοπεύω να δώσω μόνο για 15 μέρες...
 
Back
Top