Γενικά Αρσενικό καναρίνι που δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgio

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σε ολους! Εχω ενα μικρο αρσενικο καναρινι 3,5μηνων που δεν κελαιδαει καθολου. Κανει μονο κατι τσιρ τσιρ. Ειναι σιγουρα αρσενικο. Ο πετσοπας μου[που ειναι εγγυηση]μου ειπε οτι απο τον 5μηνα θα ξεκινησει. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Ο μπαμπας του απο τον 1 μηνα σαλιαριζε. Τι λετε ρε παιδια;
 
φιλε ακομα το καναρινακι ειναι μικρο γιαυτο δεν κελαιδαει
 
ειναι απολυτως επιβεβεβαιωμενο οτι ειναι αρσενικο. Μεχρι τον δευτερο μηνα σαλιαριζε λιγο. Τωρα απλα κανει τσιρ τσιρ. Ο Νικος πιθανον να χει δικιο.
 
φιλε μου το "σαλιαρισμα" σε αυτη την ηλικια συνηθως οδηγει σε αρσενικα αλλα και αρκετες φορες οχι. Αν ο πετσοπας σου λεει καραντι (εγγυημενα) οτι ειναι αρσενικο το λεει ειτε απο ημιμαθεια, ειτε επειδη ηθελε να στο πουλησει σε τιμη αρσενικου. Το φυλο επακριβως ειναι νωρις να προσδιοριστει. Δεν σου κρυβω οτι δινω πιθανοτητα να εχει καποιον αλλο τροπο αναγνωρισης που με πιθανοτητες να του δινει συμπερασματα, ομως δεν θα ναι σιγουρα. Εγω σε παρομοια ηλικια τα παρατηρω στο κεφαλι τους και τα πιο στρογγυλοπροσωπα και με γλυκια φατσουλα πραγματι εχω παρατηρησει οτι μου βγαινουν θηλυκα. Αλλα αυτο ειναι κατι που απλα ετυχε. Δεν ειναι πιστοποιημενη με στοιχεια μεθοδος. Τα οργανα αναπαραγωγης του πουλιου και το πραγματικο τραγουδι που επηρεαζεται απο την αυξηση των αρσενικων ορμονων του ειναι νωρις να εχουν αναπτυχθει
 
το πουλακι ειναι δικιας μου παραγωγης! Ο πετσοπας ειναι φιλος μου. ειπε οτι μετα τον 3 μηνα μπορεις να κανεις [μια σχετικα]αναγνωριση φυλου. Επισης μου ειπε μετα τον 5 μηνα θα αρχισει να κελαιδαει δειλα δειλα! Παντως σας ευχαριστω ολους για τις χρησιμες πληροφοριες!
 
αρα σιγουρα δεν το εκανε με σκοπο το κερδος,ισως να μην σου ειπε τελικα τιποτα λαθος αφου στην φραση του τωρα εβαλες το σχετικα. Ναι αν σου ειπε σχετικα, ορθοτατα επραξε. Αλλο το σχετικα και αλλο το σιγουρα. Αδικα τον κατηγορησα αλλα πριν εγραφες σιγουρα😕
 
Κ εμενα ο καναρος μου περισυ που μου τον χαρησαν ηταν 3 μηνων και δεν κελαηδουσε καθολου... Μετα περασε και το καλοκαιρι πτεροροιες και τα σχετικα και παλι δεν τον ακουγα...Απο τα Χριστουγεννα και μετα αρχισε σιγανα σιγανα και τωρα κελαηδαμε ολη μερα και μας ακουει ολη η γειτονια! Υπομονη και αν ειναι οντως αρσενικο θα τον ακουσεις!
 
Back
Top