Γενικά Αρσενικό καναρίνι προσπαθεί να φτιάξει φωλιά

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχει εδώ και 3 μήνες που κόβει το χαρτί και το βάζει μέσα στις ταιστρες έχει προσπαθήσει να ζευγαρώσει με το σουπιοκοκαλο καθώς και με τη κίτρινη πατηθρα που του έχω χαμηλά στη μέση
Πως αλλάζει αυτή η συμπεριφορά;
 

Συνημμένα

  • IMG_10072022_222851_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_10072022_222851_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    45,7 KB · Προβολές: 21
  • IMG_10072022_222803_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_10072022_222803_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    69,3 KB · Προβολές: 21
Έχει εδώ και 3 μήνες που κόβει το χαρτί και το βάζει μέσα στις ταιστρες έχει προσπαθήσει να ζευγαρώσει με το σουπιοκοκαλο καθώς και με τη κίτρινη πατηθρα που του έχω χαμηλά στη μέση
Πως αλλάζει αυτή η συμπεριφορά;
Είναι ο γνωστός καναρος που λέει καρδερίνα; Αμαρτία να μην πάρεις απογόνους από τέτοιο πουλι. Και τα μικρά θα έχουν ακόμα πιο έντονη καρδερίνα στο ρεπερτόριο.
Μάλλον ο καημένος έχει πυρωσει τόσο που τρώει τα σίδερα.
Μείωσε λίγο το αυγό και τα κεράσματα. Ασε το φως σαν σύμμαχο. Τώρα που ξεκινάει να μικραίνει το φως της ημέρας θα μπει απο μόνος του σε διαδικασία πτεροροιας.
 
@PantelisTs ναι αυτός είναι ο καρδερινοφωνος λέω να βάλω μπρος εκτροφή καρδερίνες την επόμενη σεζόν και δεν ξέρω από χώρο πως θα είμαι να τον αναπαράγω και αυτόν από άποψη νεοσσών , είναι πάνω στην πρώτη του πτερόρροια και το αυγό έστω 2 φορές την εβδομάδα δεν μπορώ να μη δε το βάζω τα κεράσματα οκ τα κόβω δεν σκέφτηκα ότι επηρεάζουν τόσο, πάντως δίνω λαχανικά όπως αρακά, πιπεριά, ρόκα, μαρούλι, κορόμηλο (σπάνια) , φύλα από παντζάρι και βασιλικό κεράσματα prestige συν μία δική μου μίξη με άλλους σπόρους υγείας και σουπιοκοκαλο αυτά τρώει
ΥΓ Αν τον αναπαράγω με χαρά θα σου χάριζα έναν απόγονο!
 
@Akanthillis το φυλλο πατζαριου έχει σελήνιο.
Νομίζω ότι τον εχεις κανει τουρμπο με όλα αυτά τα κεράσματα. Φοβερή η διατροφή του(εχω εμπνευστεί κ εγω).
Εγώ πάντως θα έκοβα τα extra για καμια βδομάδα(μόνο 2 φορές αυγό) και θα εμενα με το μείγμα τροφής.
Και μπάνιο καθημερινά. . Και βλέποντας και κάνοντας.
Όσο για τον απόγονο.. Με χαρά.
 
Back
Top