Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι σταματησε το κελαηδημα

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Σήμερα μου χάρισαν ένα αρσενικό καναρίνι.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι ήταν μόνο του για 4 -χρόνια, είναι του 2013 και ενω κελαηδούσε ασταμάτητα εδώ και δύο μέρες σταμάτησε.
Όταν το επερνα κοίταξα το κλουβί που ζούσε είχε τα σποράκια του, σουπιοκοκαλο και ήταν καθαρό.
Σκέφτηκα για πτεροροια αλλά δεν έχω την εμπειρία.
Δύο φορές που τον έπιασα έφυγαν δύο μεγάλα φτερά της ουράς.
Εβρεξα λίγο την κοιλιά του για να δω και οπος άνοιξα τα πούπουλα με τον αντίχειρα ξεριζώθηκε εύκολα μια μεγάλη τούφα από την κοιλια.
Διάβασα τα ανάλογα ποστ Και δεν ξέρω αν το στρεσαρε κάτι ζούσε σε μαγαζί εστίασης, την ημέρα έξω το βράδυ μέσα.
Από αυτά που κατάλαβα πτεροροια κανονικά έπρεπε να περάσει Σεπτέμβριο αλλά μπορεί να περνάει και τώρα.
Θα το παρακολουθώ στενά αν χάνει φτερά και τη συμπεριφορά έχει.
Για τις ασθένειες διάβασα ότι μπορεί να τις κρύψει καλά λόγο της φύσης του και όταν το καταλάβω να είναι αργά.
Μιπος υπάρχει κάτι να του δώσω προληπτικά;

mak_008.webp mak_009.webp
 
Πλούσια διατροφή.
Το κελάηδημα ίσως σταμάτησε και από την αλλαγή περιβάλλοντος.
Εννοητε ότι θα του παρέχω πλούσια διατροφή.
Ίσως το διατύπωσα λάθος, αλλαγή περιβάλλοντος είχε μονο σήμερα που το πιρα, το πουλί σταμάτησε πρίν 2 μερες όπως με ενημέρωσε ο προηγούμενος κάτοχος
 
Εβρεξα λίγο την κοιλιά του για να δω και οπος άνοιξα τα πούπουλα με τον αντίχειρα ξεριζώθηκε εύκολα μια μεγάλη τούφα από την κοιλια.
Αυτό μοιάζει με πτερόρροια,έτσι περίπου το έχω δεί να γίνεται και στα χέρια άλλου. Το παρακολουθείς, αν πέφτουν τα φτερά και του παρέχεις πλούσια διατροφή με έξτρα σπόρους, λαχανικά και αυγοτροφή ή αυγό.Αν έχεις κάποιο σκεύασμα αμινοξέων και βιταμίνης D θα έλεγα να το δώσεις, αν πρώτα έχεις βεβαιωθεί οτι πρόκειται για απλή πτερόρροια. Σταθερό σημείο, ηρεμία και καραντίνα!
 
Καραντίνα, όπως σου λέει ο Δημήτρης από πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσεις το πουλάκι μακριά από τα άλλα, αν είναι δυνατό σε άλλον χώρο, και φυσικά με διαφορετικά σκεύη (μην τα μπερδέψεις).
Επίσης είναι σημαντική η καθαριότητα, να του δίνεις μπανιέρα κάθε πρωί, και να διατηρείς τις πατήθρες καθαρές. Αν μάλιστα στο χάρισαν με το κλουβί του, κάνε τον κόπο και μετακίνησε το πουλάκι σε ένα άλλο, και πλύνε πολύ καλά όλο το κλουβί (και από μέσα) με σαπούνι, νερό, καλό ξέβγαλμα και ξύδι και ξέπλυμα σε τρεχούμενο άφθονο νερό.
 
Σπύρο, να πάρεις ξύλινες πατήθρες πχ σαν αυτές 2017-06-21-09-55-27--1557706648.webp
και να βγάλεις τις πλαστικές γιατί δημιουργούν προβλήματα στα ποδαράκια τους.
Αν δεν γνωρίζεις σε ποιο petshop θα βρεις, πες μου να σου πω.
 
Καραντίνα, όπως σου λέει ο Δημήτρης από πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσεις το πουλάκι μακριά από τα άλλα, αν είναι δυνατό σε άλλον χώρο, και φυσικά με διαφορετικά σκεύη (μην τα μπερδέψεις).
Επίσης είναι σημαντική η καθαριότητα, να του δίνεις μπανιέρα κάθε πρωί, και να διατηρείς τις πατήθρες καθαρές. Αν μάλιστα στο χάρισαν με το κλουβί του, κάνε τον κόπο και μετακίνησε το πουλάκι σε ένα άλλο, και πλύνε πολύ καλά όλο το κλουβί (και από μέσα) με σαπούνι, νερό, καλό ξέβγαλμα και ξύδι και ξέπλυμα σε τρεχούμενο άφθονο νερό.
Το εχω μόνο του καραντίνα σε μια 60άρα ζευγαρωστρα.
Καθαριότητα και μπάνιο έγιναν τώρα.
Τα σκεύη που έχω μέσα είναι παλιά και θα πεταχτούν μετά.
Η απόσταση με τα άλλα δεν είναι μεγάλη λόγω της προστατευτικής κατασκευής που έχω στο μπαλκόνι, αλλά τον έχω στον πάτο και υπόλοιπα συνεχίζουν στα πιο πάνω ράφια.
 
Και δεν ξέρω αν το στρεσαρε κάτι ζούσε σε μαγαζί εστίασης, την ημέρα έξω το βράδυ μέσα.
Η αλλαγή περιβάλλοντος είναι αρκετή από μόνη της να κάνει ένα καναρίνι να "βουβαθεί" για αρκετά μεγάλο χρονικό
διάστημα, εξαρτώμενο ασφαλώς και από την ιδιοσυγκρασία του καναρινιού... και το μέσα έξω να το κάνει χειρότερα.
Δύο φορές που τον έπιασα έφυγαν δύο μεγάλα φτερά της ουράς.
Εβρεξα λίγο την κοιλιά του για να δω και οπος άνοιξα τα πούπουλα με τον αντίχειρα ξεριζώθηκε εύκολα μια μεγάλη τούφα από την κοιλια.
Αυτά όμως από μόνα τους είναι αρκετά να το κάνουν να συνεχίσει για περισσότερο καιρό τη "βουβαμάρα" του.
Δύο φορές που τον έπιασα έφυγαν δύο μεγάλα φτερά της ουράς.
Αυτό είναι εύκολο να γίνει οποιαδήποτε στιγμή και ασφαλώς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πτερόρροια.
Στην πτερόρροια τα φτερά φεύγουν μόνα τους... Ενώ εδώ τα μαδήσαμε...
 
Πρωινό μενού του Μάκη.
Μπάνιο-σπόρους- αυγό- αυγοτροφή-αγγούρι- μήλο.
Έκανε μπάνιο, έφαγε αυγο και αγγούρι.
Δεν τον βλέπω να τρώει σπόρους.
Δεν είναι και πολύ δραστήριος.
Του έχω στην 60άρα 3ης πατιθρες σε ψηλά σημεία, κηνιτε μόνο εκεί δεν πάει χαμηλά που βρίσκονται οι σταθερές ταιστρες.
Και το πιο ανησυχητικό, γέρνει ελαφρά την δεξιά του φτερουγα
 
Η αλλαγή περιβάλλοντος είναι αρκετή από μόνη της να κάνει ένα καναρίνι να "βουβαθεί" για αρκετά μεγάλο χρονικό
διάστημα, εξαρτώμενο ασφαλώς και από την ιδιοσυγκρασία του καναρινιού... και το μέσα έξω να το κάνει χειρότερα.
Εχει απαντήσει Γιάννη:
Ίσως το διατύπωσα λάθος, αλλαγή περιβάλλοντος είχε μονο σήμερα που το πιρα, το πουλί σταμάτησε πρίν 2 μερες όπως με ενημέρωσε ο προηγούμενος κάτοχος

Και για το παρακάτω που αναφέρεις. Δεν σου μένουν πιο εύκολα στο χέρι πούπουλα όταν έχει πτερόρροια;
Αυτό είναι εύκολο να γίνει οποιαδήποτε στιγμή και ασφαλώς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πτερόρροια.
Στην πτερόρροια τα φτερά φεύγουν μόνα τους... Ενώ εδώ τα μαδήσαμε...

ΥΓ:Αν και ο Γιάννης εννοεί οτι υπο τις συνθήκες που ζούσε θα μπορούσε ανα πάσα στιγμή να σταματήσει το τραγούδι, ανεξάρτητα της πτερόρροιας.
 
Αναγκαστικά έπρεπε να το πιάσω δύο φορές για αλλαγή κλουβιού.
Σε σχέση με τον άλλον αρσενικό πού έπιασα για να χωρίσω το ζευγάρι, αυτός μάδησε πολύ εύκολο.
Πιστεύα ότι στις συνθήκες που ζούσε είχε συνηθίσει τόσα χρόνια γιατί δεν παρουσιάσει προβλήματα στο παρελθόν.
 
Ακόμα και να μην περνάει πτερόρροια ή και να μην έχει κάτι το πουλί, κατά την γνώμη μου οι δύο φορές που το έπιασες είναι αρκετές για να σταματήσει να κελαηδάει. Τώρα τα υπόλοιπα συμπτώματα περί του ότι δεν τρώει και ότι γέρνει την μια του φτερούγα με μπερδεύουν και δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
 
Ακόμα και να μην περνάει πτερόρροια ή και να μην έχει κάτι το πουλί, κατά την γνώμη μου οι δύο φορές που το έπιασες είναι αρκετές για να σταματήσει να κελαηδάει. Τώρα τα υπόλοιπα συμπτώματα περί του ότι δεν τρώει και ότι γέρνει την μια του φτερούγα με μπερδεύουν και δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
Δεν ηξερα ότι επηρεάζονται τόσο πολύ όταν τα πιάνω.
Μάλλον εχω πολλά να μάθω ακόμα.
 
Δεν ηξερα ότι επηρεάζονται τόσο πολύ όταν τα πιάνω.
Μάλλον εχω πολλά να μάθω ακόμα.
Φυσικά και επηρεάζονται. Χάνουν την εμπιστοσύνη που σου είχαν και φυσικά, εάν είναι καινούρια πουλιά, καθυστερείται το δέσιμο μεταξύ σας.
 
Προσωπικά πάντως, το θεωρώ απαραίτητο, όταν έρχεται στην κατοχή κάποιου ένα πουλάκι, να το πιάσει και να το κοιτάξει προσεκτικά, ώστε να διαπιστώσει ότι τουλάχιστον δεν έχει σημεία που να υποδηλώνουν ασθένεια.
 
Προσωπικά πάντως, το θεωρώ απαραίτητο, όταν έρχεται στην κατοχή κάποιου ένα πουλάκι, να το πιάσει και να το κοιτάξει προσεκτικά, ώστε να διαπιστώσει ότι τουλάχιστον δεν έχει σημεία που να υποδηλώνουν ασθένεια.
Φυσικά και εγώ το κανω αυτό πάντα. Ειναι απαραίτητο για να ξέρουμε σε τι κατάσταση υγείας βρίσκεται το νέο μας κατοικίδιο. Απλώς είπα πως είναι ένας από τους λόγους που το πουλί θα αργήσει να μας εμπιστευτεί και επομένως να κελαηδήσει.
 
Να βεβαιωνόνμαστε για την υγεία τους;

Αυτό που αναφέρατε με το να κάνουμε έναν αδρό έλεγχο στην κοιλιά του προτού το πάρουμε. Αφού έτσι κι αλλιώς θα πιαστεί που θα πιαστεί για να μεταφερθεί από εκεί που θα το πάρουμε, ας ρίξουμε μια ματιά πριν πούμε το τελικό οκ.

Βέβαια αυτό προϋποθέτει να μπορούμε να αξιολογήσουμε τα πιθανά ευρήματα γιατί αλλιώς δεν υπάρχει και νόημα.

Τεσπα, να βεβαιωθούμε 100% ότι δεν έχει το οτιδήποτε είναι δύσκολο αλλά να περιορίσουμε τις πιθανότητες στο ελάχιστο μπορούμε να το κάνουμε παρατηρώντας το και ελέγχοντας και την κοιλιά του.
 
Back
Top