Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι στο πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zoe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zoe

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Λευκάδα
Γειά σας το καναρίνι μου κάθεται στο πάτο του κλουβιού πάει πέρα δώθε σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και ανεβαίνει μόνο μέχρι την τροφή του κ πολύ σπάνια στο χαμηλότερο κλαδάκι μου δίνει την εντύπωση να "φοβάται " να ανέβει ψηλά κάποιες φορές λέω ότι μπορεί να είναι η ιδέα μου άλλες πάλι πως κάτι έχει μπορεί να μείνει ακίνητο ή να είναι στην άκρη του κλουβιού κ να κοιτάζει έξω ή να τσιμπάει το κλουβί με μανία. είναι φυσιολογικό αυτό μήπως είναι σε πτερωρια τι να κάνω για να το βοηθήσω;
 
Θα βοηθούσε να ανεβάσεις μια φωτογραφία ή καλύτερα ένα video. To βλέπεις να ειναι φουσκωμένο; Αλλάζει θέση όταν πας κοντά;
 
Και μενα το κανουν καποια πουλια αλλα οχι παντα... συνηθως ειναι στον πατο και ή κοιτανε σαν τις κατινες ή σκιζουν τα χαρτια. Αλλα για καλο και για κακο βαλε μας καμια φωτο του πουλιου..
 
Είναι φουσκωμένο το πουλάκι; Είναι γενικά κινητικό;
 
πάει πέρα δώθε σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και ανεβαίνει μόνο μέχρι την τροφή του κ πολύ σπάνια στο χαμηλότερο κλαδάκι
Οι όλη συμπεριφορά του δείχνει υγεία... αλλά και την μοναδικότητα που έχει το κάθε ον...
μου δίνει την εντύπωση να "φοβάται " να ανέβει ψηλά κάποιες φορές λέω ότι μπορεί να είναι η ιδέα μου
Βάλε κάτι αδιάφανο πάνω στο κλουβί για να σου φύγει ή να επιβεβαιωθεί η εντύπωση πως έχει λόγους να φοβάται τα "ψηλά".
άλλες πάλι πως κάτι έχει μπορεί να μείνει ακίνητο ή να είναι στην άκρη του κλουβιού κ να κοιτάζει έξω ή να τσιμπάει το κλουβί με μανία.
Μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους.. αλλά όσο τρώει και είναι ευδιάθετο απλά θα μένουμε στην επιφυλακή...
Το καναρίνι έχει κάποια σχέση με αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Καναρινι-με-ασταθεια.24658/?
Υπάρχει πιθανότητα να τα κάνει για να περιορίσει την ανία που μπορεί να προκληθεί από τη μοναξιά που πιθανολογώ πως έχει;
Αλήθεια έχει παρέα;
 
παιδιά μέχρι εχθές το είχα στο ιδιο κλουβί με ένα άλλο αρσενικό τα είχα μαζί μία εβδομάδα κ από τότε ήταν καταθλιπτικό κ μου λέει ένας φίλος να μην τα έχω μαζί τα ξεχώρισα να μη βλέπονται και είναι μάλλον καλύτερα βέβαια το παρακολουθώ κ θα δω
 
παιδιά μέχρι εχθές το είχα στο ιδιο κλουβί με ένα άλλο αρσενικό
Κανονικά από εδώ έπρεπε να αρχίσεις τις πληροφορίες.
Δυο αρσενικά στο ίδιο κλουβί ισοδυναμούν με σύντομο "ευνουχισμό" του ενός.
Δυο αρσενικά που δηλώνουν κυριαρχία στο χώρο δεν μπορούν να συνυπάρξουν ομαλά... κάποιο επικρατεί έναντι του άλλου.
Αν λοιπόν υποθέσω πως το καναρίνι στο αρχικό post είναι αυτό που "έχασε" τότε έχει αρκετούς λόγους να είναι κάτω, να είναι φοβισμένο κλπ. Θα χρειαστεί χρόνος αρκετός για να επανέλθει.
Τέτοια πειράματα συνύπαρξης κάνουν μόνο όσοι αγνοούν τα βασικά...
Για αυτό άλλωστε όπως λες...
από τότε ήταν καταθλιπτικό
προσέχουμε και ρωτάμε αν δεν ξέρουμε ή αν νομίζουμε πως ξέρουμε.
Γιατί πολλές φορές τα μεγάλα λάθη γίνονται από αυτούς που νομίζουν πως ξέρουν.
τα ξεχώρισα να μη βλέπονται και είναι μάλλον καλύτερα
Μόνο καλύτερα θα είναι...
Στην κακή επιλογή της συγκατοίκησης οφείλονται τα περισσότερα παράξενα της συμπεριφοράς του...
Σε λίγες μέρες θα επανέλθει στα φυσιολογικά.
 
Τώρα έβαλα ένα θηλο κ ένα αρσενικό σ'αυτο το κλουβί με το χώρισμα στη μέση το αρσενικό είναι όπως ήταν το θηλυκό κ αυτό μια χαρά απλά το έχω πετύχει να ανοίγει τα φτερά του και το στόμα του προς το αρσενικό (επίσης αυτά τα δύο θέλω να τα ζευγαροσω όταν έρθει η ώρα) υπάρχουν και άλλα μυστικά όσο αφορά την συγκατοίκηση;
 
Τώρα έβαλα ένα θηλο κ ένα αρσενικό σ'αυτο το κλουβί

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Πειραματίζεσαι με τα πουλιά χωρίς να υπάρχει λόγος. Αυτή την εποχή τα θηλυκά μπορούν να είναι όλα μαζί σε κλούβα πτήσεις και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά. Χρειάζεται καλή διατροφή και καθημερινό μπάνιο.

υπάρχουν και άλλα μυστικά όσο αφορά την συγκατοίκηση;

Εδώ στο ΡΒ θα βρεις όλα τα μυστικά για να περάσουν όμορφα τα καναρίνια σου. Καλό διάβασμα.
 
απλά το έχω πετύχει να ανοίγει τα φτερά του και το στόμα του προς το αρσενικό
Αυτό είναι δείγμα επιθετικότητας... αν δεν έχεις άλλα πουλάκια τότε καλό θα ήταν να πάρεις άλλη μια ζευγαρώστρα (η οποία θα σου χρειαστεί όταν θα σου γεννήσουν 😉 ) και να βάλεις εκεί το θηλυκό ώστε να έχουν και τα δύο άπλετο χώρο να πετάνε! Μετά όταν θα έρθει η ώρα θα τα φέρεις ξανά σε επαφή με τον σωστό τρόπο ώστε να γνωριστούν να ερωτευτούν και να σε κάνουν γιαγιά! 😛

Έχεις κι άλλα καναρινάκια;
 
Back
Top