Ασθένειες Αρσενικό λευκό καναρίνι κάνει λες και έχει ακάρεα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Μολις τωρα αντιληφθηκα οτι ενα καναρινακι αρσενικο λευκο που εχω μου κανει λες και εχει ακαρεα απο αυτα που εχω διαβασει το λεω αλλα δεν εχει κανενα συμπτωμα απο αυτα που αναφερονται! Το μονο που εχει ειναι οτι εχει σταματησει να κελαϊδαει (αν και δεν ειμαι σιγουρη γι αυτο επειδη εχω πολλα αρσενικα) δεν εχει πτερορροια τρωει μια χαρα δεν εχει φαγουρα αλλα κανει τσικ τσικ 😔 οταν μου το ειχαν φερει δωρο μου ειπαν αν θυμαμαι καλα οτι ειναι λουτινο! Τι να κανω τωρα;να τρομαξε με κατι; Αλλα το εχω σε εσωτερικο χωρο! Μηπως ζεσταινεται; Αλλες φορες δεν μου το εκανε γιατι καθε βραδυ παω και τα επιβλεπω 😁 και τωρα πριν λιγο το ακουσα 😔 αμα εχει προβλημα λογικα δεν θα μου το κανει και το πρωι;δεν ξερω τι να κανω...
 
@mgerom τωρα φωτογραφια δυστυχως δεν μπορω να βγαλω συγνωμη αυριο πρωι πρωι ομως θα βγαλω φωτογραφια! Ετσι μου ειχαν πει οτι ειναι λουτινο τωρα εγω ασχετη σε αυτα το πιστεψα αυριο θα το δειτε στην φωτογραφια! Κανει εναν θορυβο ενα τσικ τσικ το κανει ρυθμικα σαν να ανεβαζεις τεντα (συγνωμη για την εκφραση αλλα για να μπορεσω να σας πω τι κανει) τωρα που πηγα δεν το κανει!
 
Είναι περίοδος που ξεκινάει η ετήσια αλλαγή πτερώματος. Δικαιολογούνται όλα. Η διακοπή τραγουδιού και το "μάσημα" κάποιου πούπουλου, που κάνει το "σήκωμα της τέντας" (δεν έχω ξανακούσει τέτοια σύνδεση 😅 🤔😅 ).Ασε που μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα, όταν το μασάει για 1-2 ώρες και μόλις τελειώσει με το ένα να ψάχνεται για το επόμενο. Φωτογραφία όποτε θέλεις ανέβασε, απλά για μια γνώμη. Τα Λευκά κοκκινομάτικα είναι Αλμπίνο. Λουτίνο είναι τα κίτρινα.
 
@mgerom Επειδη τα εχω σε εσωτερικο χωρο με το που σκοτεινιαζει κλεινω τα παντζουρια και μετα δεν τα ξαναενοχλω ουτε φωτα ουτε τιποτα! Ηταν ωρα υπνου δηλαδη! Και παω μια φορα καθε βραδυ να τα επιβλεψω (χωρις φωτα μονο με το φως του κινητου και τα βλεπω απο μακρια) πολυ πιο πριν το εκανε τωρα δεν το κανει! Να τρομαξε με το ανοιγμα της πορτας; Αλλα δεν το κανω πρωτη φορα! Μπορει να μου ειχαν πει Αλμπινο γιατι μου ειχαν φερει 2 καναρινακια και μου ειχε κολλησει το Λουτινο! Θα βαλω αυριο φωτογραφια να μου πειτε! Αν εχει καποιο προβλημα λογικα θα μου το κανει και αυριο το πρωι ετσι δεν ειναι; Οσο για το "ανεβασμα τεντας" κανω πρωτοτυπες εκφρασεις 😁 😜 🤣
 
IMG_20200621_100347_256.webp
[automerge]1592723577[/automerge]
@mgerom Αυτο το καναρινακι με λαχταρισε εχθες! 😁 Τελικα ειναι Αλμπινο; 🙂
[automerge]1592723656[/automerge]
IMG_20200621_100430_987.webp
[automerge]1592723815[/automerge]
@mgerom Και αυτο ειναι το Λουτινο;δεν ξερω αν φαινεται αλλα αυτο εχει κοκκινα ματια γιατι μου ειχαν πει οτι δεν πρεπει να πεφτει το φως του ηλιου πανω του και να ειναι μονο στην σκια 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Oχι. Καθαρό δεν είναι.Ισως να είναι φορέας. Να το βάζεις όπου θέλεις δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ματιών. Ούτε το Λευκό είναι κοκκινομάτικο φυσικά. Μάλιστα δεν το βλέπω για λευκό. Σαν Κίτρινο ιβουάρ χιονέ φαίνεται, εκτός αν ξεγελάει η φωτό ή έχει πάρει χρώμα απο την αυγοτροφή που τους δίνεις. (δεν είναι για λευκά)
 
@mgerom Το κιτρινο το καναρινακι παντως εχει κοκκινα ματια θα προσπαθησω καποια στιγμη να το ξαναβγαλω μια φωτογραφια πιο καθαρη! 🙂 Το ασπρο δεν εχει κοκκινα ματια και το χρωμα ειναι ασπρο αλλα που και που κιτρινιζει! Την αυγοτροφη του την εβαλα δοκιμαστικα γιατι με αυτην που εχει το αυγο ή την αλλη που εχει το μπισκοτο δεν την προτιμαει 😔 φαινεται ειμαστε επιλεκτικοι 😂 κατι πιο εκλεκτο θελουμε μαλλον 😛
 
Back
Top