Φροντίδα Αρσενικό με θηλυκό Κοκατίλ στο ίδιο κλουβί. Τι να προσέξω;

JohnMoumos

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπερα έχω ένα αρσενικό κοκατιλ και θέλω να πάρω και ένα θηλυκο στο ίδιο κλουβι τι πρέπει να προσέξω;
 
Καλησπέρα. Αρχικά θα πρέπει να κρατήσεις το καινούριο σου πουλάκι σε εντελώς διαφορετικό χώρο ώστε να βεβαιωθείς ότι είναι υγιές και δεν θα μεταδώσει οτιδήποτε στο αρσενικό σου. Αυτό θα πρέπει να γίνει για τουλάχιστον 1,5 μήνα. Σε δεύτερη φάση θα τα βάλεις στον ίδιο χώρο αλλά σε διαφορετικό κλουβί ώστε να γνωριστούν με ηρεμία για όσο χρειαστεί. Μετά, και εφόσον, το κλουβι σου να είναι αρκετά ευρύχωρο για δύο πουλάκια, μπορείς να τα βάλεις μαζί και να παρατηρείς την συμπεριφορά τους.
 
Ευχαριστω πολύ Άγγελε έτσι θα κάνω

Μπορώ να το βάλω για αρχή σε άλλο σπίτι και μετά στον ίδιο χώρο;
 
Βεβαίως. Το ζητούμενο από την καραντίνα είναι να μείνει το πουλάκι στα χέρια σου για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα στο οποίο, αν υπάρχει κάποια ασθένεια, να εκδηλωθεί χωρίς να κινδυνεψουν τα υπόλοιπα. Μπορείς λοιπόν να το κρατήσεις σε άλλο σπίτι και εφόσον σε αυτές τις 40 - 50 μέρες παραμένει υγιές να το φέρεις στο χώρο σου. Αυτό βέβαια αναγκάζει το πουλάκι να αλλάξει δεύτερη φορά χώρο σε μικρό διάστημα αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση εγώ προσωπικά θα το έκανα.
 
Σε δεύτερη φάση θα τα βάλεις στον ίδιο χώρο αλλά σε διαφορετικό κλουβί ώστε να γνωριστούν με ηρεμία για όσο χρειαστεί
Όταν τα βάλεις στο ίδιο δωμάτιο, μην παραλείψεις αυτά τα βήματα.
Αν η ένωση γινόταν σε τρίτο κλουβί, θα ήταν το ιδανικό, δεν είναι όμως πάντα εφικτό.
 
Back
Top