Αναπαραγωγή Αρσενικό μπερδεύει την μανα με το μικρό

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Προχθές είχα μια θηλυκια με το ένα της μικρό μέσα στην ζευγαρωστρα και τον αρσενικό τον είχα σε άλλη καναρα. Η καναρα με το μικρό Δεν έδειχνε ότι ήταν έτοιμη για 2 αναπαραγωγή μιας και δεν έσκιζε τα φυλα στον πάτο. Χθες βρήκα το μικρό χωρίς ουρά και τα φύλα στον πάτο σκισμένο. Το μικρό είναι 22 ημερών και δεν ξέρει να τρώει ακόμα μόνο του. Έτσι περνώ τον αρσενικό και τον βάζω στο κλουβί, βάζω και φωλιά και το μικρό μαζί Γιατί δεν ήθελα να το χωρίσω μιας και ο αρσενικός δεν τον τάιζε Γιατί δεν τον είχα από Όταν ήταν μικρό το καναρινακι μαζί. Και έτσι φοβήθηκα να το βάλω χώρισμα Γιατί η μαμά του θα είχε να φτιάχνει την φωλιά και θα το παραμελούσε. Αυτό το καημένο Δεν πειράζε Ούτε πήγαινε μέσα στην φωλιά. Σήμερα όμως είδα τον αρσενικό να το έχει καβαλήσει νομίζοντας πως είναι η θηλικια και το μικρό φώναζε. Έτσι και εγώ τα χώρισα. Λέτε να το ταΐσει μέχρι να μεγαλώσει και να γίνει 1 μηνών ή θα το παρατήσει Όταν κάνει αυγά;
 
Νομίζω πως έχουν γίνει αρκετά λάθη με το συγκεκριμένο ζευγάρωμα που κακώς δεν συζητήθηκαν εδώ για να αποφευχθούν και θα πρότεινα να αφήσεις μικρό και μητέρα στο ίδιο χώρο με αρκετό υλικό φωλιάς...
μιας και ο αρσενικός δεν τον τάιζε Γιατί δεν τον είχα από Όταν ήταν μικρό το καναρινακι μαζί.
Η απουσία του αρσενικού που είναι καταλυτική για το μεγάλωμα των νεοσσών.
Από την ώρα που το έχεις βγάλει δεν είναι φρόνιμο να το επιστρέψεις... όχι τουλάχιστο ακόμη.
Θα περιμένεις 2-3 μέρες να συμπληρώσει τις 25 περίπου ημέρες ζωής το μικρό και αφού βάλεις χώρισμα μεταξύ μικρού και μητέρας να βάλεις το αρσενικό μαζί της.
Σήμερα όμως είδα τον αρσενικό να το έχει καβαλήσει νομίζοντας πως είναι η θηλικια και το μικρό φώναζε. Έτσι και εγώ τα χώρισα.
Δεν έπρεπε να βάλεις σε συνύπαρξη τον αρσενικό με το μικρό γιατί δεν το αναγνωρίζει για δικό του.
Από κει και μετά οι συμπεριφορές είναι λίγο πολύ αναμενόμενες...
Λέτε να το ταΐσει μέχρι να μεγαλώσει και να γίνει 1 μηνών ή θα το παρατήσει Όταν κάνει αυγά;
Όσο έχει μικρό που εξαρτάται από αυτή δεν θα κάνει αυγό ή τουλάχιστο δεν θα εγκλωβιστεί στη φωλιά...
Όταν τελειώσει μαζί του... Τότε θα μπει σε ωοτοκία.
 
Back
Top