Αναπαραγωγή Αρσενικό πορτοκαλοκίτρινο με λευκή σκουφάτη κανάρα

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να ζευγαρωσω τον αρσενικο μου(κοινο πορτοκαλοκιτρινο καναρινι) με τη θυληκια μου η οποια ειναι λευκη σκουφατη με μια μικρη αποχρωση κιτρινο χρωματος στα φτερα της ουρας.
 
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να ζευγαρωσω τον αρσενικο μου(κοινο πορτοκαλοκιτρινο καναρινι) με τη θυληκια μου η οποια ειναι λευκη σκουφατη με μια μικρη αποχρωση κιτρινο χρωματος στα φτερα της ουρας.
Σίγουρα γίνεται. Δύο σκουφάτα δε ζευγαρώνουμε μεταξύ τους, διότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας στη φωλιά. Μπορείς αν θέλεις να ανεβάσεις φωτογραφίες του ζευγαριού σου για να ακούσεις γνώμες. Μάλλον και η κανάρα σου κοινή είναι.
 
... Δύο σκουφάτα δε ζευγαρώνουμε μεταξύ τους, διότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας στη φωλιά...

Το ποσοστό θνησιμότητος απο αυτό το ζευγάρωμα είναι 25% . Διότι το μεγάλο είναι σχετικό.
 
Το ποσοστό θνησιμότητος απο αυτό το ζευγάρωμα είναι 25% . Διότι το μεγάλο είναι σχετικό.
Θα κάνω μια παρέμβαση εδώ,ως επιστημονικός συνεργάτης, για την διαλεύκανση του ζητήματος και για την ευγενική χαρά να βρίσκω επιτέλους κάπου να διαφωνήσω με τον κύριο Μάκη.
Είμαι της άποψης οτι η φράση "μεγάλο ποσοστό" είναι αρκετά στοχευμένη. Η ισχύ της είναι ενεργή φυσικά, μόνο υπο την προυπόθεση μιας κουλτούρας απέναντι στα πουλιά μας. Η σκέψη μας κινείται στη μεγιστοποίηση των παραμέτρων που αφορούν την υγεία τους, άρα, οφείλουμε να μεγιστοποιούμε και τα προβλήματα που έχουμε να υπερπηδήσουμε, αποκτώντας και ένα μέτρο των πράξεών μας.Βάσει αυτών πιστεύω πως συμβουλεύουμε.
Πέρα απο αυτά που γράφω και δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ,το 25% είναι μια θεωρητική πιθανότητα, δηλαδή κανένας δεν μας εξασφαλίζει οτι ακόμα και το 100% των νεοσσών δεν θα πεθάνει,ή το αντίστροφο.Λόγω ακριβώς της σχετικότητας του ζητήματος, πιστεύω οι λέξεις περιγράφουν καλύτερα την πραγματικότητα, παρά οι αριθμοί.
Ας σημειώσουμε ότι, μιλώντας με ποσοστά,ξεχνάμε την βάση αναφοράς τους. Το ποσοστό αναφέρεται σε κάθε αυγό, άσχετα αν εμείς το "μεταφέρουμε" στη βάση των τεσσάρων απογόνων.
ΥΓ:Αν γινόταν μια αύξηση 25% στις ασφαλιστικές εισφορές, δεν θα το λέγαμε απλά μεγάλη αλλά απλά και άμεσα ότι τη...
 
Φιλε μου απο προσωπικη εμπειρια και χωρις αυτο να ναι απολυτο επειδη μου εχει τυχει δυο φορες, οι λευκες καναρες προτιμουν κατι πιο κοντα στο χρωμα τους.. Εγω ειχα φτιαξει δυο ζευγαρια με λευκες θυληκες και αρσενικα ενα κιτρινο και ενα πρασινο κοινα καναρινακια.. Δεν πηρα πουλια απο κανενα ζευγαρι.. Οι θυληκες αδιαφορουσαν.. Τους αλλαξα τα αρσενικα με λευκοκιτρινα καναρινια και πηρα τρια πουλακια απτο καθε ζευγαρι.. Μπορει να μην ισχυει παντα δεν ειναι απολυτο αυτο.. Αφου τα εβαλες μαζι συνεχισε και βλεπεις!
 
Back
Top