Γενικά Αρσενικό χτίζει φωλιά;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Υπάρχει περίπτωση το χτίσιμο της φωλιάς να ξεκινήσει από το αρσενικό; Γιατί αυτό βλέπω σε ενα από τα ζευγάρια μου. Ο αρσενικός μπαίνει πολύ συχνά στη φωλιά, ενω της μεταφέρει και κομμάτια από φύλλα. Το θηλυκό αντίθετα αδιαφορεί για τη παραπάνω συμπεριφορά..
 
Υπάρχει περίπτωση το χτίσιμο της φωλιάς να ξεκινήσει από το αρσενικό; Γιατί αυτό βλέπω σε ενα από τα ζευγάρια μου. Ο αρσενικός μπαίνει πολύ συχνά στη φωλιά, ενω της μεταφέρει και κομμάτια από φύλλα. Το θηλυκό αντίθετα αδιαφορεί για τη παραπάνω συμπεριφορά..
Πολλές φορές τα αρσενικά πάνε πρώτα στο νήμα, πρώτα το σκορπούν σε όλο τον τόπο και μερικές φορές σε ένδειξη "καλής διάθεσης" βάζουν μικροποσότητες μέσα στη φωλιά.
Είναι όμως τόσο άστοχα χτισμένο που μάλλον δυσκολεύει παρά βοηθά το θηλυκό όταν αυτό αποφασίσει να την ολοκληρώσει...
Θα έλεγα πως τα αρσενικά καναρίνια στο χτίσιμο της φωλιάς έχουν μόνο αρνητική συμμετοχή... και μόνο μπελάδες μπορούν να προκαλέσουν σ' αυτή και μάλιστα, με "σοβαρή επιτυχία"!
 
Όμως Γιάννη, όπως πολύ συχνά στη ζωή, αυτό που μέτρα είναι η καλή θέληση, όπως αυτή δηλώνεται. Τουλάχιστον στα πτηνά δηλώνεται με πράξεις...
 
Από την φετινή μου αναπαραγωγική προσπάθεια συμπέρανα ότι οι φωλιές που φτιάχνουν τα θηλυκά, όσο υπάρχει χώρισμα καταστρέφονται από τους αρσενικούς, οι οποίοι μόνο εφόσον βατέψουν και μάλιστα καλά, θα αφήσουν τη φωλιά στην ησυχία της ή στην καλύτερη περίπτωση θα συμμετέχουν στην κατασκευή της.
 
Πάντως το συγκεκριμένο αν δεν ήξερα ότι είναι αρσενικό θα ορκιζόμουν ότι είναι θηλυκό. Τους βάζω ζοχους να τρώνε, κι αυτός τον σέρνει ολόκληρο στη φωλιά. Επίσης ''κάθεται'' για αρκετά δευτερόλεπτα στη φωλιά. Δε ξέρω τι να πω..
 
Νίκο πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι αρσενικός; 😛

Εγώ 7 χρόνια εμπειρίας, ποτέ κανένα αρσενικό δεν βοηθούσε στο χτίσιμο της φωλιάς... Τι στο καλό; Όλα τα αρσενικά μου τεμπέληδες και χαραμοφάηδες; 😛
 
Απότι ''φαίνεται'' αρσενικό είναι. Εκτός αν είναι οφθαλμαπάτη 😛
😀 θα δείξει! Αν υπάρξουν 10 αυγά ή αν δεν βγουν μικρά! Πάντως εύχομαι να είναι τόσο καλό αρσενικό και όχι θηλυκό! 😉
 
Εχω ενα ζευγαρι καναρινια μεσα σε μια ζευγαρωστρα ο αρσενικος πηγαινει και παιρνει το νημα και παιζει τι να κανω;
 
Εχω ενα ζευγαρι καναρινια μεσα σε μια ζευγαρωστρα ο αρσενικος πηγαινει και παιρνει το νημα και παιζει τι να κανω;
Τίποτε δεν μπορείς... Τον αφήνεις να παίζει ή τραβάς το νήμα και το βάζεις πίσω όταν πραγματικά χρειάζεται...
 
ααα ενταξει απλα και εμενα κατι τετοια κανει παιρνει το νημα και το πεταει διπλα απο την φωλια που ειναι εξωτερικη
Δεν είναι μοναδικό... Ούτε εξαίρεση.. Παντού το ίδιο γίνεται..
 
@παναγιωτης12345 Παναγιώτη μου θα σε παρακαλούσα για ό,τι απορία έχεις να μην την κάνεις σε διάφορα θέματα και τα "χαλάς", αλλά να ανοίγεις νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα! Είμαι σίγουρη πως μπορείς να το κάνεις αυτό και αν το κάνεις θα έχεις πιο πολλές απαντήσεις και γνώμες! Μη διστάζεις! 😉
 
δεν εχουν αρχισει ακομα απλα σημερα κελαηδανε και τα δυο ο αρσενικος κελαηδαει λιγο ομως η θηλυκια απλα κανει εναν απλο ηχο! Χθες ανοιξα λιγο την πορτα εβαλα το κεφαλι λιγο μεσα και ηταν επανω στον θηλυκια ο αρσενικος και με το που με ειδαν καθισανε διπλα στο ξυλακι! Να δουμε!
 
Back
Top