Αναπαραγωγή Αρσενικό cockatiel διώχνει θηλυκό από την φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Thundy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Thundy

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γεια χαρά σε όλους ξανά από εμένα. Τελικά πείρα όπως είχα γράψει σε άλλο thread τα cockatiels και είμαι πολύ χαρούμενος. Παρόλο που είναι 3 χρονών, με συνήθισαν αμέσως οπότε ήμαστε ΟΚ. Στο θέμα μας τώρα….
Μετά που είδα το ζευγάρι να ερωτοτροπεί, έβαλα μία φωλιά. Το αποτέλεσμα ήταν ο αρσενικός να είναι μόνιμα μέσα στη φωλιά και το θηλυκό μόλις πλησίαζε να…τις έτρωγε. Το τσιμπούσε το αρσενικό και αναγκαζόταν να φύγει. Μετά από 3 μέρες, αφού θεώρησα ότι δεν έχει νόημα, έβγαλα την φωλιά. Χτες το βράδυ λοιπών ήρθε το πρώτο αυγό, το οποίο δυστυχώς γεννήθηκε πάνω στο κλαδί οπότε έπεσε κάτω και έσπασε. Περιμένοντας και τα υπόλοιπα, έβαλα ξανά την φωλιά αλλά τα ίδια. Ο αρσενικός μέσα και η θηλύκια να μην μπορεί να πλησιάσει. Τι να κάνω; Να βάλω το αρσενικό σε άλλο κλουβί και απλά να τα βάζω μερικές ώρες μαζί για την γονιμοποίηση; Αυγά κάθε περίπου 48 ώρες δεν αφήνει και από ένα; Τα φώτα σας παρακαλώ…!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Καλησπερα και καλοριζικα τα κοκατιλακια σου!
Εμενα μου φαινεται οτι εχεις βιαστει ιδιαιτερα!
Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι αδερφια;
Εκανες την προετοιμασια ζευγαρωματος;
Δεν τα εχεις πολυ καιρο κι ακομα καλα καλα δεν εχουν συνηθισει το περιβαλλον που ζουνε!Βαζεις φωλια, βγαζεις φωλια κι αυτα μπερδευονται
Αστα ακομα να συνηθισουν το ενα το αλλο, να μαθουν το σπιτι, εσενα να διατραφουν σωστα και σε λιγο καιρο που ερχεται η ανοιξη θα δεις πως τα πανε κι αναλογα πραττεις 😉
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν κατάλαβα όμως. Αυτή η συμπεριφορά του αρσενικού μπορεί να οφείλετε σε κάτι από τα παραπάνω που μου είπες ή έδωσες απλά γενικές συμβουλές🙄; Δλδ αν τα κρατήσω 6 μήνες, τα προετοιμάσω και διατροφικά θα αλλάξει η συμπεριφορά του; 😕
 
Τι εγινε τελικα; 😕
Τα ειχες δει να ζευγαρωνουν; Εαν ναι θα μπορουσες απλα να απομακρυνεις τον αρσενικο απο το κλουβι ωστε να μπει και να γεννησει ησυχη τα αυγα της. Αν ηταν γονιμα δεν θα υπηρχε προβλημα να τα μεγαλωσει μονη της.

Αλλα θα συμφωνησω οτι μαλλον βιαστηκες και δεν ενημερωθηκες εγκαιρα.
 
Ναι, ακόμα ζευγαρώνουν τουλάχιστο 2 φορές την μέρα αλλά δεν έχει κάνει άλλο αυγό(εκτός αν το έχει κάνει εκτός κλουβιού καθώς περνάνε πολλές ώρες έξω). Την φωλιά την αφαίρεσα αφού δεν είχα κάποια απάντηση και παρόλο που τα πουλιά είναι πολύ εξοικειωμένα μαζί μου, η επιθετική συμπεριφορά δεν μου άρεσε και δεν ήξερα τι να κάνω. Εξάλλου, δεν ενδιαφέρομε να βγάλω μικρά, απλά δεν μου αρέσει και να τα αποτρέψω…
 
Back
Top