Ασθένειες Αρσενικό gouldian σε ζευγάρι με 5 μικρά δεν είναι ζωηρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης antlav
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

antlav

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2013
Μηνύματα
23
Πόλη
Αττική
Γεια σας..γέννησαν 5 μικρά ένα ζευγάρι που έχω.. είναι περίπου 3 χρ ... Τώρα που ταιζουν βλέπω το αρσενικό και δεν είναι ζωηρό.. σήμερα δεν τρώει.. τους βάζω κόκκαλο σουπιας τριμμένο, βιταμίνες στο νερό ασβεστίου και φωσφόρου νομίζω... τι άλλο να προσέξω.. είναι πρώτη φορά γονείς και τα δύο.. ευχαριστω.
 

Συνημμένα

  • 01-41788.webp
    01-41788.webp
    15,3 KB · Προβολές: 7
  • 02-41788.webp
    02-41788.webp
    34,1 KB · Προβολές: 7
Δυσκολη η διαχείριση στο σημειο που βρισκεσαι,κανονικα πρεπει να τον απομακρυνεις απο το κλουβι και να το δει γιατρος ειτε να στειλεις κουτσουλια σε καποιο διαγνωστικο.
 
Ναι , νομίζω θα τον βγάλω να τον πάω σε γιατρό.. Η θυληκια θα τα ταΐσει μέχρι να γίνει, αν γίνει καλά; ευχαριστω
 
Δεν εχεις και αλλη επιλογη,αν δεις οτι δεν ταιζει θα πρεπει να αναλαβεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Το έκανα παλιά με περιστέρια, αλλά αυτά τι να τα ταΐσω, την ίδια τροφή, ;
[automerge]1618519437[/automerge]
Σε κουράζω κιολας
 
Καλημέρα.. Ευχαριστώ πολύ.. στις 10:30 έχω κλείσει ραντεβού με γιατρό.. Χτες του έβαλα λίγο περισσότερη βιταμίνη στο νερό.. είδα ότι χτες και προχτές δεν τάισε καθόλου, μόνο το θυληκο, τώρα το πρωί είναι κάπως ζωηρός, τρώει πήγε και τάισε και δεν φουσκώνει πολύ τα φτερά.. παρ' όλα αυτά θα τον πάω και θα σε ενημερώσω.. Ευχαριστώ πολύ..
[automerge]1618553927[/automerge]
Καλημέρα.. Ευχαριστώ πολύ.. στις 10:30 έχω κλείσει ραντεβού με γιατρό.. Χτες του έβαλα λίγο περισσότερη βιταμίνη στο νερό.. είδα ότι χτες και προχτές δεν τάισε καθόλου, μόνο το θυληκο, τώρα το πρωί είναι κάπως ζωηρός, τρώει πήγε και τάισε και δεν φουσκώνει πολύ τα φτερά.. παρ' όλα αυτά θα τον πάω και θα σε ενημερώσω.. Ευχαριστώ πολύ..

20210416_091252.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@antlav το πουλάκι έχει ακαρεα στα πόδια του, μάλλον έχει και στο ράμφος του, να βάλεις epithol. Thread 'Epithol - Beaphar' https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/ μια φορά την ημέρα για μία εβδομάδα. Πάντως φαίνεται φουσκωμένο.
 
Είδα ότι κάτι έχει στα πόδια, αλλά δεν ήξερα τι είναι.. το κλουβί το καθαρίζω πάντα καλά.. Τώρα που κλωσαγανε δεν τα ενοχλώ... το θέμα είναι μήπως είναι παντού αυτά..
[automerge]1618555566[/automerge]
Σε λίγο φεύγω για τον γιατρό να ρωτήσω γενικά για τα ακαρεα μην κολλήσουμε όλοι, και τα μικρά και εμείς, :) ευχαριστω
 
Τα ακαρεα δεν ειναι οντως κολλητικα ως προ0ς τον ανθρωπο.
Το πουλακι δεν φαινεται καλα και προφανως η όποια αγωγη θα πρεπει να δωθει σε ολη την οικογενεια τους.
Περιμενουμε τα νεα σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Λοιπόν τον πήγα.. όντως είναι χάλια, δεν ήταν ακαρεα Αλλά λέπια που δεν είχαν πέσει, ούτε ψείρες κλπ είχε...Αλλά το χειρότερο, έχει χάσει μάζα, αδυνατίσε, έχει κάνει σαν καρινα και έχει φουσκώσει το συκώτι... μου έδωσε θεραπεία και τον έβαλα μόνο του... ούτε από το τάισμα είναι, απλά αρρώστησε.. Πάντως ακόμα τρώει και πίνει. Πίνει μόνο έναν όρο DEXTROSE 5% ΑΝ ζει σε 10 μέρες θα το ξαναπάω.. μου έφτιαξε και ένα μίγμα να του δίνω μια σταγόνα Κάθε 12 ώρες. Θα δείξει τώρα.. Η κοπελιά πάντως τα παίζει.. ακόμα.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.. λάθος δεν έκανες, στην φωτο όντως μου είπε φαίνονται ακαρεα...
 
@antlav αυτά τα <λέπια> που σου είπε ο γιατρός είναι ακαρεα του γένους Cremidokoptes. Διάβασε εδώ Thread 'Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
έφτιαξε και ένα μίγμα να του δίνω μια σταγόνα Κάθε 12 ώρες
Σου εξήγησε τι περιέχει αυτό το μίγμα ;
Εξετάσεις στις κουτσουλιες έκανε;
 
Αυτό αλλά δεν βγάζω τι έχει γράψει...

20210416_150001.webp

Ναι τις είδε, δεν είχαν τίποτα.. απλά έχει χάσει βάρος.. αυτά τα έβγαλε από τα πόδια του.. με το δάκτυλο και έπεσαν.. τι να σου πω.. πάντως ξέρω ότι είναι καλό ιατρείο..πάνε πολλά πουλάκια.. Γενικώς όλα τα ζωάκια.. σαύρες , σκύλους, κουνέλια.. κλπ
[automerge]1618575033[/automerge]
Για ψείρες έχω το ειδικό υγρό και τους βάζω, ειδικά το καλοκαίρι.. Τώρα με τα μικρά δεν κανει να τους βάλω.. νομιζω.
Μπορώ να πάρω την τροφή για τα μικρά και να τα ταΐσω για να βοηθήσω το θηλυκό;
[automerge]1618575116[/automerge]
Τις κουτσουλιες τις είδε, δεν έκανε εξετάσεις..αλλά μου εξήγησε τα πάντα πολύ αναλυτικά.. στο περιστέρι είναι κλινική ζώων...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι,δεν γνωρίζω για ποιόν γιατρό η κλινική αναφέρεις, απλώς1) ένας γιατρός δεν πρέπει να ονομάζει λέπια τα ακαρεα που βρίσκονται σε αποδόμηση, και 2) διάγνωση χωρίς μικροσκοπική εξέταση της κουτσουλιας δεν γίνεται. Απλά σου έδωσε μια αντιβίωση για το αναπνευστικό, και αν είμαστε τυχεροί θα μας καλύψει.
 
Προς το παρόν λέω να πάω να πάρω την τροφή που μου προτείνατε.. Τώρα την βρήκα είδα μέσα εδώ στο σάιτ.. αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να την παραγγείλω από εδώ.. την βρήκα στην Νίκαια..κοντά μου.. κάποια συμβουλή ισως; πάντως σας υπέρ Ευχαριστώ
 
Back
Top