Φροντίδα Αρχαριος με καναρινι

kostas1989

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
35
Γειας σας.σημερα το απογευμα ο πατερας μου με εφερε ενα καναρινι και ειμαι εντελος ασχετος. Το εβαλα μεσα στο σπιτι η μια πλευρα του κλουβιου ειναι στο τοιχο το εχω σκαλωσει ψηλα και τροφη εχει μεσα γιατι ηταν απο γνωστο το βραδυ το σκεπασα ολο το κλουβι με ενα κουρελι.σημερα θα παρω και κλουβι καινουργιο γιατι το θελει πισω ο ανθρωπος το δικο του. Τωρα θελω βοηθεια γιατι δεν εχω ιδεα με την τροφη τι κανω με το αυγο με φρουτα. Ευχαριστώ
 
Καλώς τα δέχτηκες Κώστα!

Λοιπόν τροφή καλό θα ήταν να πάρεις συσκευασμένη... Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; Να την αλλάξεις σταδιακά.. Πήγαινε πάρε καινούργια τροφή και βάζε λίγο στην αρχή και μετά αύξησε την ποσότητα σταδιακά. :)
Λαχανικά και φρούτα μπορείς να του δίνεις μέρα παρά μέρα. Μήλο, σπανάκι, κουνουπίδι, ραδίκι, αντίδι, αγγούρι, μπρόκολο κτλ Φυσικά όλα αυτά καλά πλυμένα και στεγνωμένα! Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας Όσον αφορά το αυγό τώρα, μπορείς να του δίνεις είτε αυγό σφιχτοβρασμένο (12-15 λεπτά) σκέτο, είτε να φτιάξεις αυγοτροφή εσύ! Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή Αλλά αν έχεις μόνο ένα κανρινάκι με βραστό αυγό θα είναι τέλεια! Αυτά από διατροφή!

Τώρα για το που θα το έχεις το πουλάκι πρέπει να αποφασίσεις να το έχεις σε ένα σημείο μόνιμα... Είτε μέσα σε ένα ήσυχο, ευάερο και ευήλιο μέρος(όχι κουζίνα ή μπάνιο) χωρίς καπνούς και φασαρία και φυσικά να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή, είτε έξω προστατευμένο από τον καιρό (ρεύματα αέρα, βροχή κτλ) και τα αρπακτικά! Τα καναρίνια νιώθουν ασφάλεια όταν τουλάχιστον 2 πλευρές του κλουβιού έχουν τοίχο.

Για το κλουβάκι μην πάρεις πολύ μικρό.. Οι διαστάσεις 40 Χ 30 Χ 40 είναι μια χαρά!

Αυτά! Ό,τι άλλο θες μη διστάσεις!
 
ευχαριστω αλικη για την αμεση απαντηση τροφη με εδωσε ο κυριος που το ειχε αλλα μου το εδωσε χυμα σε σακουλα χρειαζεται μηπως να μπει στο ψυγειο γιατι δεν την εβαλα. Αυριο που θα παρω νεο κλουβι να το απολυμανω και αν ναι με τι;νερο και τροφη καθε ποτε να αλαζω; Την ποτιστρα και την ταιστρα καθε ποτε να τις απολυμενω;και με τι; Σουπιοκοκκαλο να βα λω η φτανει το αυγο μια φορα την εβδομαδα; Στον πατο του κλουβιου χρειαζεται να βαλω κατι;και θελω αν μπορειτε να με πειτε τη μαρκα τροφη να παρω ευχαριστω
 
ευχαριστω αλικη για την αμεση απαντηση τροφη με εδωσε ο κυριος που το ειχε αλλα μου το εδωσε χυμα σε σακουλα χρειαζεται μηπως να μπει στο ψυγειο γιατι δεν την εβαλα. Αυριο που θα παρω νεο κλουβι να το απολυμανω και αν ναι με τι;νερο και τροφη καθε ποτε να αλαζω; Την ποτιστρα και την ταιστρα καθε ποτε να τις απολυμενω;και με τι; Σουπιοκοκκαλο να βα λω η φτανει το αυγο μια φορα την εβδομαδα; Στον πατο του κλουβιου χρειαζεται να βαλω κατι;και θελω αν μπορειτε να με πειτε τη μαρκα τροφη να παρω ευχαριστω
Σου έδωσε χύμα τροφή αλλά θα ήταν καλό να του παίρνεις μια συσκευασμένη μια συγκεκριμένη μάρκα και να αλλάξεις την τροφή σιγά-σιγά :) Η τροφή της Versele laga είναι τοπ αλλά και πολύ ακριβή! Εγώ αυτή χρησιμοποιώ την premium και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Αλλά το σακουλάκι 4μιση ευρώ! Πολλά!
Με ζεστό νερό και ξύδι πλένεις το κλουβί και νομίζω θα είσαι καλυμμένος!
Νερό αλλάζεις καθημερινά και την τροφή δεν την αλλάζεις ακριβώς.. Φυσάς τα τσόφλια καθημερινά μέχρι να μην έχει άλλη τροφή και τότε βάζεις φρέσκα σποράκια! 1 φορά την εβδομάδα περίπου θα αλλάζεις την τροφή αλλά θα φυσάς καθημερινά τα φλούδια ώστε να τρώει όλα τα σποράκια και όχι μονό αυτά που του αρέσουν.. Δε χρειάζεται ψυγείο αλλά ούτε και ήλιο η τροφή... Μην χαλάσουν οι σπόροι...
Μια φορά τον μήνα θα πρέπει να κάνεις γενική απολύμανση δλδ πλένεις με ξύδι και νερό ποτίστρα και ταίστρες και ψεκάζεις με ψειρόσκονη ή εξωπαρασιτικό σπρέι.. Τον πάτο τον αλλάζεις μια φορά την εβδομάδα.. Εγώ στον πάτο βάζω χαρτί κουζίνας... Να πάρεις κλουβάκι με σχάρα από κάτω, να μην έρχεται το πουλάκι σε επαφή με τις κουτσουλιές του.
Όσο τώρα για το σαπιοκόκκαλο έχεις θηλυκό ή αρσενικό; Αν θηλυκό πρέπει οπωσδήποτε να έχεις!

Αυτά νομίζω! Σου απάντησα σε όλα; :)
 
Σου έδωσε χύμα τροφή αλλά θα ήταν καλό να του παίρνεις μια συσκευασμένη μια συγκεκριμένη μάρκα και να αλλάξεις την τροφή σιγά-σιγά :) Η τροφή της Versele laga είναι τοπ αλλά και πολύ ακριβή! Εγώ αυτή χρησιμοποιώ την premium και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Αλλά το σακουλάκι 4μιση ευρώ! Πολλά!
Με ζεστό νερό και ξύδι πλένεις το κλουβί και νομίζω θα είσαι καλυμμένος!
Νερό αλλάζεις καθημερινά και την τροφή δεν την αλλάζεις ακριβώς.. Φυσάς τα τσόφλια καθημερινά μέχρι να μην έχει άλλη τροφή και τότε βάζεις φρέσκα σποράκια! 1 φορά την εβδομάδα περίπου θα αλλάζεις την τροφή αλλά θα φυσάς καθημερινά τα φλούδια ώστε να τρώει όλα τα σποράκια και όχι μονό αυτά που του αρέσουν.. Δε χρειάζεται ψυγείο αλλά ούτε και ήλιο η τροφή... Μην χαλάσουν οι σπόροι...
Μια φορά τον μήνα θα πρέπει να κάνεις γενική απολύμανση δλδ πλένεις με ξύδι και νερό ποτίστρα και ταίστρες και ψεκάζεις με ψειρόσκονη ή εξωπαρασιτικό σπρέι.. Τον πάτο τον αλλάζεις μια φορά την εβδομάδα.. Εγώ στον πάτο βάζω χαρτί κουζίνας... Να πάρεις κλουβάκι με σχάρα από κάτω, να μην έρχεται το πουλάκι σε επαφή με τις κουτσουλιές του.
Όσο τώρα για το σαπιοκόκκαλο έχεις θηλυκό ή αρσενικό; Αν θηλυκό πρέπει οπωσδήποτε να έχεις!

Αυτά νομίζω! Σου απάντησα σε όλα; :)
ευχαριστω πολυ αλικη να σαι καλα αλλα εχω και αλλες ερωτησεις να βαλω και αυγο και σουπιοκοκκαλο η το ενα απο τα δυο; Το βραδυ χρειαζεται να το σκεπαζω η οχι γιατι εγω το σκεπασα και αν ναι με τι;διαβαζω οτι δεν κανει στην κουζινα εγω δεν το εχω εκει αλλα ειναι ενας χωρος ενιαιος κουζινα και καθιστικο μαζι και το κλουβι το εχω σε ενα αλλο δωματιο απο το οπειο περνανε για να πανε κουζινα υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα απο τις μυρωδιες αλλα ειναι μεγαλη αποσταση
 
Back
Top