Γενικά Ας γνωριστούμε, το φιλαράκι μου sun conure

Natalia_

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα και παλι σε ολα τα μελη!

Απο εμενα και το φιλαρακι μου!

Νατ_
 

Συνημμένα

  • 30092008(001).webp
    30092008(001).webp
    43,7 KB · Προβολές: 94
Καλωσηρθατε Ναταλία! Πολύ όμορφο το μικρό σου! Πες μας λίγα πράγματα γι' αυτό!
 
Ευχαριστω πολυ για το καλως ορισμα και παλι! Δεν ξερω τι να πρωτοπω για τον κολλητο μου!
 
Πες μας, ποιά είναι η ηλικία του, αν είναι ήμερος, πώς είναι η συμβίωση μαζί του, αν ξέρει κολπάκια, και άλλα τέτοια!
 
ο Ηλιας ειναι ενος ετους και 4 μηνων περιπου! Ειναι φοβερα ημερος μιας και εχει μεγαλωσει στα χερια ολης της οικογενειας! Ειναι ταϊσμενος στο χερι και γενικα αρκετα καλοβολος αν εξαιρεθουν οι πρωϊνες του φωνες μεσα στο σπιτι! 😀! Παντως γενικα ειναι αρκετα καλη η συμβιωση μαζι του! απο κολπα δεν ξερει και πολλα, αλλα γενικα οταν θελει κατι φωναζει "ελα"!
Μακαρι να μπορουσε να πει κι αλλα λογια αλλα δεν νομιζω να μαθαινει γενικα! του αρεσει πολυ να καθρεφτιζεται και να ασχολειται με τα παιχνιδια του!
 
Καλως ηρθατε στο ΡΒ!
Να χαιρεσαι τον κουκλο σου! 🙂
 
Καλως ηρθατε Ναταλια και να τον χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφο πουλι. :)
Γραφεις οτι ειναι sunset conure, το σωστο ονομα ειναι sun conure αλλα εχω την εντυπωση οτι ο Ηλιας ειναι [URL="https://animal-world.com/encyclo/birds/conures/jenday.php]jenday conure[/URL]. ; Απο που τον πηρες;
 
.

Ο Ηλιας ειναι κουκλος.Απο φωνες πως πατε;Εχω παρατηρησει οτι ειναι φωνακλαδικα πουλια κι ειναι για γερα νευρα
 
Καλως ορισες στην παρεα μας και να χαιρεσαι τον Ηλιακο σου. Κουκλακι ειναι!
 
ο Ηλιας ειναι ενος ετους και 4 μηνων περιπου! Ειναι φοβερα ημερος μιας και εχει μεγαλωσει στα χερια ολης της οικογενειας! Ειναι ταϊσμενος στο χερι και γενικα αρκετα καλοβολος αν εξαιρεθουν οι πρωϊνες του φωνες μεσα στο σπιτι! 😀! Παντως γενικα ειναι αρκετα καλη η συμβιωση μαζι του! απο κολπα δεν ξερει και πολλα, αλλα γενικα οταν θελει κατι φωναζει "ελα"!
Μακαρι να μπορουσε να πει κι αλλα λογια αλλα δεν νομιζω να μαθαινει γενικα! του αρεσει πολυ να καθρεφτιζεται και να ασχολειται με τα παιχνιδια του!
 
Εντυπωσιακός, ωραία έκφραση, όμορφα χρώματα, κούκλος ο Ηλίας & χαϊδεμένος! Μένει ελεύθερος έξω απ'το κλουβί; Πετάει ή εξακολουθεί να θέλει τα χέρια όλων σας;
 
Μακαρι να μπορουσε να πει κι αλλα λογια αλλα δεν νομιζω να μαθαινει γενικα!

Αν ασχοληθεις πολυ μαζι του και του επαναλαμβανεις συνεχεια μια συγκεκριμενη λεξη τοτε θα μαθει κι αλλες νεες λεξουλες.

του αρεσει πολυ να καθρεφτιζεται και να ασχολειται με τα παιχνιδια του!

Εννοεις οτι του χεις καθρεφτακι στο κλουβι; Αν ναι καλυτερα να το βγαλεις γιατι μονο προβληματα δημιουργει. Με τον καιρο θα σου γινει πολυ επιθετικος γιατι θα νομιζει οτι εχει βρει ταιρι κι εσενα δεν θα σε χρειαζεται.
 
Του εχω μεσα στο κλουβι του εναν καθρεφτη με ενα κουδουνακι απο κατω αλλα εκτος αυτων του εχω μια κουνια και μια σκαλα για να παιζει! το κλουβι του ειναι τεραστιο σε αναλογια με το μεγεθος του και μπορει ακομα και να πεταξει εκει μεσα!
Ομως τον αφηνω ελευθερο μεσα στο σπιτι και πεταει με ακομα πιο πολυ ανεση αλλα, πολλες φορες απλα καθεται πανω στο κεφαλι μου! 😀
Ασχολουμε γενικα αρκετα μαζι του, και του επαναλαμβανω λεξεις αργα και καθαρα απο την ημερα που τον απεκτησα, ομως περα απο το "εεεεε" και το "ελα" αντε και κανα "ωραιο" δεν εχει πει! α, ξεχασα αμα με θελει φωναζει και "πσσστ"! αλλα ρε παιδια, ειλικρινα δεν με νοιαζει! τον αγαπω, ειναι φιλαρακι μου, και ακομα και με την αγενεια που με φωναζει με το "πσσστ" εγω πεταω πιο ψηλα κι απο αυτον!
 
Mωρέ, είναι μικρούλης ακόμα! Θα μάθει και άλλα πράγματα μεγαλώνοντας. Όμως έχει δίκιο ο Φώτης. Καλό είναι να βγάλεις τον καθρέφτη γιατί όταν θα φτάσει στην ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης μπορεί να αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά.
 
Back
Top