Αναπαραγωγή Ας μιλήσουμε για πέρδικες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ZAXOS1967
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ZAXOS1967

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
57
Σημερα μου χαρισαν 9 αυγα περδικας. Εως τωρα εχω μια μικρη τριβη με ορτυκια και με αρκετες πληροφοριες απο την ομαδα μας, εχω καταφερει να βγαλω 11 ορτυκακια και ειναι μια χαρα. Εδω λοιπον εχουμε να κανουμε μια νεα αρχη με περδικες. Παμε λοιπον σε ερωτησεις. Τα γυρναω απο την πρωτη μερα στην μηχανη που τα εχω ; Απο υγρασια τη βαθμους θελουν;και αν μετα απο καποιες μερες πρεπει να σταματησω το γυρισμα. Αυτα προς το παρων και περιμενω της ευχες σας για τα καλοριζικα. Ευχαριστώ
 
Προσωπικα εγω γυριζα τα αυγα στη μηχανη απο την πρωτη μερα... Τα γυριζα 3 φορες την ημερα ετσι ωστε στο συνολο να εχουν τον ιδιο χρονο και απο τις δυο πλευρες (η μηχανη που ειχα ειχε συρτες που τραβουσες και τα αυγα γυριζαν). Σταματουσα το γυρισμα μια μερα πριν εκκολαπτουν τα αυγα... Οσο αφορα την υγρασια δεν μετρησα ποτε απλα ελεγχα τα ποτηρακια νερου στην μηχανη να εχουν παντα νερο μεσα...
 
Βρήκα αυτήν την απάντηση στο ακόλουθο https://fthia.eu/v1/οδηγίες-επώασης/

Τα αυγά Πέρδικας έχουνε τις ίδιες ρυθμίσεις εκκόλαψης όπως και τα αυγά κότας με την μόνη διαφορά ότι χρειάζονται 23 μέρες εκκόλαψης. Το γύρισμα τον αυγών θα το κάνεις απο την 1η έως και την 20η μέρα και φυσικά να μην ξεχάσεις ότι στίς 3-4 τελευταίες μέρες θα ανεβάσεις την υγρασία στο 75 με 80%. Κατά τα άλλα … τα αυγά να είναι έως 4-5 ημερών εκτός ψυγείου και φυσικά να είναι γόνιμα. Καλή Επιτυχία.
Καλορίζικα λοιπόν και Καλή Επιτυχία

Είναι από τους ίδιους γεννήτορες; Με άλλα λόγια θα είναι αδέρφια;
 
Ζάχο, έτσι και τα βγάλεις τα πουλάκια, please αν θα είναι δυνατό, βάλε μας βίντεο από τη στιγμή που λίγο τρομάζουν και γυρνούν ανάποδα παριστάνοντας τα πεθαμένα... Το έχω δει στη φύση και είναι όλα τα λεφτά... Ξαφνικά τακ την πέφτουν ανάσκελα...
 
Ζάχο, έτσι και τα βγάλεις τα πουλάκια, please αν θα είναι δυνατό, βάλε μας βίντεο από τη στιγμή που λίγο τρομάζουν και γυρνούν ανάποδα παριστάνοντας τα πεθαμένα... Το έχω δει στη φύση και είναι όλα τα λεφτά... Ξαφνικά τακ την πέφτουν ανάσκελα...
ΝΑΙΙΙΙ μου το ειπε ενας φιλος μου.Λοιπον,θα εχουμε τρελο γελιο με το θεμα αυτο. Θα εχει πολυ πλακα. Οποσδηποτε φωτο κ βιντεο και με το καλο να βγουν. Ευχαριστώ και καλη συνεχεια
[automerge]1567765451[/automerge]
Τι πέρδικες Ζάχο; νησιώτικες, πεδινές ή τσουκάρ;
Τα περδικακια είναι πολύ όμορφα, καλή επιτυχία να έχεις!
Να σου πω οτι ουτε αυτος που μου τα εδωσε ξερει τι ρατσα ειναι. Θα μαθω παντως και θα σας πω. Ευχαριστώ και καλη συναχεια
[automerge]1567765645[/automerge]
Βρήκα αυτήν την απάντηση στο ακόλουθο https://fthia.eu/v1/οδηγίες-επώασης/

Τα αυγά Πέρδικας έχουνε τις ίδιες ρυθμίσεις εκκόλαψης όπως και τα αυγά κότας με την μόνη διαφορά ότι χρειάζονται 23 μέρες εκκόλαψης. Το γύρισμα τον αυγών θα το κάνεις απο την 1η έως και την 20η μέρα και φυσικά να μην ξεχάσεις ότι στίς 3-4 τελευταίες μέρες θα ανεβάσεις την υγρασία στο 75 με 80%. Κατά τα άλλα … τα αυγά να είναι έως 4-5 ημερών εκτός ψυγείου και φυσικά να είναι γόνιμα. Καλή Επιτυχία.
Καλορίζικα λοιπόν και Καλή Επιτυχία

Είναι από τους ίδιους γεννήτορες; Με άλλα λόγια θα είναι αδέρφια;
[/QUOTο φιλος που μου της εδωσε που φυσικα και σε αυτον της χαρισαν, εχει αρκετες. Τωρα δεν εμαθα για την κατασταση τους και φυσικα θα αποφυγω την αιμομιξια.. Ειναι κατι που θα εφαρμοσω και στα ορτυκια μου. Ευχαριστώ και καλη συνεχεια
 
Back
Top