Διατροφή Ας μοιραστούμε εμπειρίες

integrator

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2007
Μηνύματα
79
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητοί φίλοι,

μου συμβαίνει το εξής και θα ήθελα να ακούσω την δική σας άποψη και εμπειρία.

Στα καναρίνια μου δίνω σπόρους βλάστησης καθημερινά με την αυγοτροφή, περιμένουν πώς και πώς την ώρα που θα τους σερβίρω και τους τρώνε με μεγάλη όρεξη.

Παρατήρησα όμως ότι παραμελούν την κανονική τους τροφή !

Ήθελα να μου πείτε εάν κατά την γνώμη σας είναι φυσιολογικό και αν συμβαίνει και σε εσάς.

Μφχ

Γιάννης
 
φιλε γιαννη,τα δικα μου τρελαινονται για αυγοτροφη κ οχι τοσο για σπορους!:D
βλαστωμενους σπορους δεν τους δινω! Επομενως δεν εχω εμπειρια!
επισης τους αρεσει πολυ το αυγο κ τα λαχανικα!
 
Φίλε μου νομίζω οτι η αυγοτροφή και οι βλαστωμένοι σπόροι πρέπει να αποτελούν συμπλήρωμα της βασικής τροφής και να μην την αντικαθιστούν. Ίσως θα είναι προτιμότερο να τα δίνεις για μικρά χρονικά διαστήματα έτσι ώστε τα πουλιά να τρώνε και τους απαραίτητους σπόρους
 
Φιλε Γιαννη
Εγω στα καναρινια εκτος απο σπορους και αυγοτροφη καθε μερα δινω και καποια πρασιναδα (ζοχο, βασιλικο,θυμαρι,ριγανη κτλ). Την τρωνε με μεγαλη ορεξη, την εξαφανιζουν στην κυριολεξια, μενουν μονο τα κοτσανια και αν... Και εκτος αυτου απασχολουνται και δεν μαλωνουν.
Τρωνε ομως και τα σπορια κανονικα, την πρασιναδα την δινω σαν συμπληρωμα.
Με φυτρωμενους σπορους δεν εχω καμια εμπειρια.
Φιλικα
Γιαννης
 

Συνημμένα

  • zoxos 200507.webp
    zoxos 200507.webp
    63,5 KB · Προβολές: 154
  • basilikos 010507.webp
    basilikos 010507.webp
    100,7 KB · Προβολές: 142
  • thimari 220507.webp
    thimari 220507.webp
    89,8 KB · Προβολές: 153
κατά την γνώμη σας είναι φυσιολογικό
Είναι πολύ φυσιολογικό να προτιμούν τους σπόρους βλάστησης και την αβγοτροφή από τους σπόρους, εφόσον τα χορηγείς καθημερινά. Η βασική τους τροφή είναι οι σπόροι. Την αβγοτροφή τη χορηγούμε καθημερινά στους γονείς και στα μικρά μέχρι το στάδιο της ανεξαρτητοποίησης. Δεν υπάρχει λόγος να τους δίνεις καθημερινά.

Ξεκίνησε σταδιακά τη διακοπή τους χορηγώντας μέρα παρά μέρα σπόρους βλάστησης και αβγοτροφή για μία εβδομάδα, κάθε δύο μέρες την επόμενη και μία φορά την εβδομάδα το πολύ κατά την περίοδο της συντήρησης.

Green, ωραία κλούβα by the way... :cool14:
 
θα συμφωνησω με το Σταυρο για την ωραια κλουβα σου Green!
 
Back
Top