Γενικά Ας πούμε και μεις δυο λόγια για τα κοκατιλάκια μας

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρααα!Έρχομαι μετά από αρκετό καιρό να σας παρουσιάσω και γω τα πουλάκια μου! Πρόκειται για δυο κοκατιλάκια, τον Λούφη(1 έτους) και τη Γιόνα(5 μηνών)! Αν και ο αδερφός μου επιμένει να την αποκαλεί Λίνα 😛 Είναι δύο αξιολάτρευτα μωράκια που από τη στιγμή που μπήκαν στη ζωή μου την έχουν κυριολεκτικά ομορφύνει! Δεν έχω λόγια για να περιγράψω το πόσο με γεμίζει η παρουσία τους! Δεν βλέπω την ώρα να γυρνάω σπίτι για να είμαι μαζί τους! Στην πρώτη φωτογραφία δεν είναι η νέα καμπάνια της Dolce&Gabbana αλλά ο Λούφης μου.😛 Είναι ένα χαδιάρικο,ζωηρό και παιχνιδιάρικο αγοράκι! Του αρέσει να σκύβει ευλαβικά το κεφαλάκι και να τον χαϊδεύουμε στο λοφίο για ώωωρες! 🙂Μας ξετρελαίνει όλους με τα κελαηδήματα και τις μιμήσεις του. Επίσης,του αρέσει να λέει συνέχεια γούτσου γούτσου! 😛Έχουμε μάθει να κάνουμε στροφή γύρω από τον εαυτό μας, να ερχόμαστε στο "έλα", να δίνουμε φιλάκι και να επιστρέφουμε στο σταντ μας. Είναι απίστευτα καλόβολος κοινωνικός και ατρόμητος:DΠροσαρμόζεται εύκολα στις μεταφορές και πηγαίνει ταξίδια ανενόχλητος!Λατρεύει να μασουλάει καλαμάκια και κορδόνια και έχει πάντα μεγάλη περιέργεια και έρχεται να βλέπει τι κάνω!Έχει φάει τόσα πολλά φιλιά όσο κανένα άλλο πουλάκι στον κόσμο!:DΑπο κάτω η μικρή Γιόνα έτοιμη για χτένισμα😛 Είναι ένα γλυκίτατο κοριτσάκι αλλά λίγο φοβισμένο ακόμη☹... Δεν ξέρω αν θα γίνει ζευγαράκι με το Λούφη μου αλλά θέλουμε πολύ όλοι να τη δούμε εξημερωμένη και ήμερη και εκείνη! Δείχνει να κάνει βηματάκια προόδου, πολύ πολύ αργά όμως... Δεν μας δαγκώνει δυνατά πια και φοβάται λιγότερο αλλά η αγαπημένη της θέση έξω από το κλουβάκι είναι κρυμμένη πίσω από κάποιο αντικείμενο και να μας παρατηρεί! 😛 Με λίγο ζόρισμα ανεβαίνει στο χέρι, θέλει όμως να κατέβει γρήγορα. Έχει αρχίσει να κάνει κάποια μικρά κελαηδηματάκια ειδικά όταν τη βγάζουμε στη αυλή.. Δυστυχώς κάνει προσπάθειες να πετάξει αλλά έχει κομμένα φτεράκια που περιμένουμε την πτερρόροια για να μεγαλώσουν ξανά... Της αρέσουν πολύ οι ηλιόσποροι και είναι φαγανούλα!Η σχέση της με το Λούφη είναι λίγο παράξενη αφού από την ώρα που ο αντρούλης επιχείρησε να ανέβει επάνω της(Τον έπιασε η Άνοιξη😛), εκείνη τον φοβάται. Της ρίχνει καμιά τσιμπιά στο ράμφος αλλά την αγνοεί τις περισσότερες φορές κάνοντας τα δικά του. Στεναχωριέμαι όταν την βλέπω να του ρουθουνίζει καθώς την πλησιάζει, τον μιμείται όμως και τον φωνάζει όταν τον χάνει από τα μάτια της! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μείνουν για περισσότερο καιρό απ'όσο υπολόγιζα σε χωριστά κλουβάκια μέχρι να δω πως θα εξελιχθεί η σχέση τους☹ Τέλος αυτός είναι ο μικρός Τίτος,το πανέμορφο καναρινάκι που πρόσφατα αποκτήσαμε! Δεν έχω πολλά να πω αφού ακόμα τον μαθαίνω.. Κελαηδάει όμως αξιαγάπητα και είναι σαν κουφετάκι! 😛Τα αγαπώ απέραντα και αισθάνομαι ότι αν είχα χώρο και χρόνο, θα ήθελα να φροντίζω πολλά περισσότερα πουλάκια.:)
 

Συνημμένα

  • rsz_20150120_212626.webp
    rsz_20150120_212626.webp
    39,8 KB · Προβολές: 83
  • rsz_20150404_180454.webp
    rsz_20150404_180454.webp
    25,1 KB · Προβολές: 76
  • rsz_20150501_164104.webp
    rsz_20150501_164104.webp
    103,1 KB · Προβολές: 101
Μπράβο Μαίρη μου, ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη παρουσίαση και τις ωραίες φωτογραφίες των αγαπημένων φίλων σου.
Να τους χαίρεσαι, καλότυχοι και υγιείς να είναι πάντα!
 
Καλησπέρααα!Έρχομαι μετά από αρκετό καιρό να σας παρουσιάσω και γω τα πουλάκια μου! Πρόκειται για δυο κοκατιλάκια, τον Λούφη(1 έτους) και τη Γιόνα(5 μηνών)! Αν και ο αδερφός μου επιμένει να την αποκαλεί Λίνα 😛 Είναι δύο αξιολάτρευτα μωράκια που από τη στιγμή που μπήκαν στη ζωή μου την έχουν κυριολεκτικά ομορφύνει! Δεν έχω λόγια για να περιγράψω το πόσο με γεμίζει η παρουσία τους! Δεν βλέπω την ώρα να γυρνάω σπίτι για να είμαι μαζί τους! Στην πρώτη φωτογραφία δεν είναι η νέα καμπάνια της Dolce&Gabbana αλλά ο Λούφης μου.😛 Είναι ένα χαδιάρικο,ζωηρό και παιχνιδιάρικο αγοράκι! Του αρέσει να σκύβει ευλαβικά το κεφαλάκι και να τον χαϊδεύουμε στο λοφίο για ώωωρες! 🙂Μας ξετρελαίνει όλους με τα κελαηδήματα και τις μιμήσεις του. Επίσης,του αρέσει να λέει συνέχεια γούτσου γούτσου! 😛Έχουμε μάθει να κάνουμε στροφή γύρω από τον εαυτό μας, να ερχόμαστε στο "έλα", να δίνουμε φιλάκι και να επιστρέφουμε στο σταντ μας. Είναι απίστευτα καλόβολος κοινωνικός και ατρόμητος:DΠροσαρμόζεται εύκολα στις μεταφορές και πηγαίνει ταξίδια ανενόχλητος!Λατρεύει να μασουλάει καλαμάκια και κορδόνια και έχει πάντα μεγάλη περιέργεια και έρχεται να βλέπει τι κάνω!Έχει φάει τόσα πολλά φιλιά όσο κανένα άλλο πουλάκι στον κόσμο!:DΑπο κάτω η μικρή Γιόνα έτοιμη για χτένισμα😛 Είναι ένα γλυκίτατο κοριτσάκι αλλά λίγο φοβισμένο ακόμη☹... Δεν ξέρω αν θα γίνει ζευγαράκι με το Λούφη μου αλλά θέλουμε πολύ όλοι να τη δούμε εξημερωμένη και ήμερη και εκείνη! Δείχνει να κάνει βηματάκια προόδου, πολύ πολύ αργά όμως... Δεν μας δαγκώνει δυνατά πια και φοβάται λιγότερο αλλά η αγαπημένη της θέση έξω από το κλουβάκι είναι κρυμμένη πίσω από κάποιο αντικείμενο και να μας παρατηρεί! 😛 Με λίγο ζόρισμα ανεβαίνει στο χέρι, θέλει όμως να κατέβει γρήγορα. Έχει αρχίσει να κάνει κάποια μικρά κελαηδηματάκια ειδικά όταν τη βγάζουμε στη αυλή.. Δυστυχώς κάνει προσπάθειες να πετάξει αλλά έχει κομμένα φτεράκια που περιμένουμε την πτερρόροια για να μεγαλώσουν ξανά... Της αρέσουν πολύ οι ηλιόσποροι και είναι φαγανούλα!Η σχέση της με το Λούφη είναι λίγο παράξενη αφού από την ώρα που ο αντρούλης επιχείρησε να ανέβει επάνω της(Τον έπιασε η Άνοιξη😛), εκείνη τον φοβάται. Της ρίχνει καμιά τσιμπιά στο ράμφος αλλά την αγνοεί τις περισσότερες φορές κάνοντας τα δικά του. Στεναχωριέμαι όταν την βλέπω να του ρουθουνίζει καθώς την πλησιάζει, τον μιμείται όμως και τον φωνάζει όταν τον χάνει από τα μάτια της! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μείνουν για περισσότερο καιρό απ'όσο υπολόγιζα σε χωριστά κλουβάκια μέχρι να δω πως θα εξελιχθεί η σχέση τους☹ Τέλος αυτός είναι ο μικρός Τίτος,το πανέμορφο καναρινάκι που πρόσφατα αποκτήσαμε! Δεν έχω πολλά να πω αφού ακόμα τον μαθαίνω.. Κελαηδάει όμως αξιαγάπητα και είναι σαν κουφετάκι! 😛Τα αγαπώ απέραντα και αισθάνομαι ότι αν είχα χώρο και χρόνο, θα ήθελα να φροντίζω πολλά περισσότερα πουλάκια.:)
Γλαφυρή η περιγραφή σου...
Μου δίνει και την εικόνα που πρέπει...
Πως τα λατρεύεις...
Μόνο που έγραψες μόνο δυο σειρές για τον Τίτο και θα σε μαλώσω...
 
Όλα τους υπέροχα και πανέμορφα αλλά διακρίνω μια μικρή αδυναμία στον Λούφη! 😛 Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας! Να τα χαίρεσαι! 😉
 
😀, ευχαριστώ παιδιά! Συγχωρέστε με για την διάκριση αλλά ο Λούφης είναι το πιο παλίο μου φιλαράκι και είμαστε αρκετά δεμένοι! Ανυπομονώ όμως να γίνει το ίδιο και με τα υπόλοιπα εν' καιρώ!:D
 
Ειναι γλυκες ολα και μπραβο σου που τα αγαπας τοσο και εισαι τοσο ενθουσιασμενη μαζι τους! Μακαρι για παντα να εισαι ετσι, και να απολαμβανεις πολλες γλυκες στιγμες με τα πουλακια σου!

@alicedros δεν ειπες τιποτα για τις πατηθρες παραλληλα με τις πορτες και για την καρδουλα... Εισαι καλα; 😛

@Μαίρη 2420 Γλυκουλα μου :) Προτιμησε το σουπιοκοκκαλο αντι της καρδουλας, και αν θελεις βαλε του τις πατηθρουλες μακρια η μια απο την αλλη, καθετα στις πορτες να πεταει λιγο! Φιλικα παντα :) το καναρινουλι σου ειναι γλυκα!
 
Μιράντα μου σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! 🙂Είναι όλες καλοδεχούμενες! Του έχω και σουπιοκόκαλο αλλά δεν στερεώνεται πάντα καλά και πέφτει κάτω☹
Στα παπαγαλάκια μου τους το στερεώνω με ένα μανταλάκι αλλά εδώ το στο κλουβί αυτό είναι στενά τα κάγκελα και δεν χωράει ανάμεσα!Για τις πατήθρες ήθελα να σας ρωτήσω κάποια στιγμή αν χρειάζεται λεπτότετρες για να κλείνουν τελείως τα δαχτυλάκια του όταν πατάει; Και όταν εννοείς κάθετα δηλαδή όπως βλέπουμε το κλουβλί, η μία δεξιά και η άλλη αριστερά κατά μήκος του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Του έχω και σουπιοκόκαλο αλλά δεν στερεώνεται πάντα καλά και πέφτει κάτω☹
Υπάρχουν κάποια ειδικά εργαλειάκια αλλά εγώ χρησιμοποιώ απλά καλά μανταλάκια και τα στηρίζω στα κάγκελα.
 
Ναι και μένα με έχουν βολέψει τα μανταλάκια στα μεγάλα κλουβιά. Θα ρωτήσω γι'αυτά τα εργαλειάκια που λες και αν τα βρω θα του πάρω ένα.. Δυστυχώς αυτό το σιδεράκι που έχουν μαζί με το σουπιοκόκαλο δεν κάνει τίποτα!
 
Δυστυχώς αυτό το σιδεράκι που έχουν μαζί με το σουπιοκόκαλο δεν κάνει τίποτα!
Εντελώς τίποτα όμως :)
Να το εργαλειάκι που το έχω δει στον @ΑΒΑΤΟΝ
Cw1NSvw.jpg
 
Στα περισσοτερα πετσοπ που το ζηταω με κοιτανε λες και ειμαι απο αλλο πλανητη.. Και δεν αξιωθηκα να παραγγειλω απο το ιντερνετ.

Εμενα με βολευει συνηθως το σιδερακι που εχουν δεν εχω θεμα.

Για τις πατηθρες ετσι σε διαταξη (οχι τοσο κοντα βεβαια, να πετα και λιγο):

[x]
 
Τι έξυπνη εφεύρεση!😱Έχει και δική του πατήθρα, τελειο! Ναι δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε λίγο ανενημέρωτοι σε κάτι τέτοια θέματα και δε μου κάνει εντύπωση που οι πετσοπάδες δεν ξέρουν τι είναι! Το βρήκα!
kanarienhaus.gr/index2.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=600&category_id=84&option=com_virtuemart&Itemid=89
:DΟπότε θα πρέπει να του πάρω νέες πατήθρες πιο κοντούλες και να τις βάλω κατά μήκος.. Όσο για το πόσο χοντρές είναι παίζει τελικά ρόλο για να κλείνουν εντελώς τα δαχτυλάκια του; Και καλύτερα ξύλινες όπως στα παπαγαλάκια ή δεν πειράζει στα καναρίνια το υλικό?
 
Και καλύτερα ξύλινες όπως στα παπαγαλάκια ή δεν πειράζει στα καναρίνια το υλικό?
Καλύτερα ξύλινες και σε δύο διαφορετικές διαμέτρους για να γυμνάζονται τα πέλματα.
Και τις τοποθετείς κάθετα στην πόρτα όχι παράλληλα. Δύο αρκούν και δεν χρειάζεται η κούνια.
 
Οκ, κατάλαβα... Την κούνια ούτως ή άλλως την φοβάται και τη βγάλαμε.:)
 
alicedros δεν ειπες τιποτα για τις πατηθρες παραλληλα με τις πορτες και για την καρδουλα... Εισαι καλα; 😛
Επίτηδες το άφησα για να δω αν θα με καλύψεις εσύ! 😛

Μαίρη μου οι πιο ιδανικές πατήθρες για τα ποδαράκια τους είναι πατήθρες σαν αυτές:
patithres.webp
 
Back
Top