Φροντίδα Ασθένεια καναρινιού ή απλά πτερόρροια;

αγγελος999

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα σας!

Θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει στο καναρίνι μου τελευταία και με κάνουν να ανησυχώ. Αρχικά έχει σταματήσει να κελαηδάει τις τελευταίες είκοσι μέρες περίπου πράγμα το οποίο συνηθίζει τέτοια εποχή κάθε χρόνο ίσως λόγω πτεροοίας. Επιπλέον υπάρχουν στιγμές που τον πετυχαίνω να κάθεται στην πατήθρα του λίγο φουσκωμένο χωρίς ομως να κοιμάται τη μέρα. Όταν τον παίρνω στο δωμάτιο μου και τον έχω απο κοντά να ακούει μουσική ή οτιδήποτε φαίνεται αρκετά καλα και τρώει με όρεξη ενώ συχνά μου τιτιβίζει. Απλώς κάποια συμπτώματα όπως το μάδημα των φτερών του, το ξύσιμο τους με το ραμφος και όταν φουσκώνει για λίγο από μόνος του με κάνουν να ανησυχώ αν είναι φυσιολογικό ή απλά λόγω πτεροροίας. Επίσης αφορμή για να στείλω τώρα ήταν πως μετά το σημερινό πρωινό του μπάνιο τον είδα για ένα λεπτό περίπου να ανοιγοκλείνει το στόμα σαν να παίρνει ανάσα από εκεί κατι που δεν ειχε ξανακανει και δεν το ξανάκανε μέχρι τώρα. Τέλος, επίσης μετά το μπάνιο του, αφού τσίμπησε από τη λιχουδιά του τον άκουσα μετά να κάνει αυτό το σπάσιμο σπόρων που αναφέρεται σαν σύμπτωμα για ακάρεα τραχειας, όμως για πολύ λίγο μια δυο φορές. Δεν ειμαι σιγουρος αν είχε μείνει στο στομα του κάτι. Αυτά προς το παρόν, σας στέλνω σε λιγο και ενα βιντεακι που τραβηξα προηγουμένως να δειτε πως συμπεριφερεται. Σας ευχαριστώ που το διαβασατε.

YΓ. Τρώει ξανά τώρα από τους σπόρους του.

ΥΓ2. Τα τελευταία βραδια πηγαινω στο κλουβι του οταν κοιμαται για να δω αν ακουγεται αυτο το σπασιμο ή αν ξυνεται, αλλα δεν το εχω ακουσει καθολου και κοιμαται πολυ ησυχα στην πανω πατηθρα.
 
Κατά την γνώμη μου Όλα είναι Φυσιολογικα φτιάχνει τα φτερά του ξύνεται για να φτιαξει τα φτερά του. Όμως ότι ανασενει με το στόμα πρέπει να το προσέξεις δηλαδή μπορει να έχει κάποιο αναπνευστικο πρόβλημα αν το ξανακάνει μπορείς να του δώσεις προληπτικά από το aviomycine της tafarm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα και πάλι, και ευχαριστω για την απαντηση σου

Θελω να προσθεσω καποια πραγματακια μιας και το βιντεακι αργει ακομα πολυ να ανεβει... Το καναρινακι ξανακανε αυτον τον θορυβο σαν να σπαει σπορους ενω τσιμπαγε την μπανανα που του ειχα δωσει... Ξερω πως ειναι φυσιολογικο να ακουγεται οταν τρωει αλλα η μπανανα ειναι πολυ μαλακη νομιζω για ν ακουγεται κατι τετοιο...
Επισης μερικες φορες τιναζει το κεφαλι του αποτομα που ειναι και αυτο ενα απτα συμπτωματα γι το ακρι της τραχειας οπως και το οτι τωρα προτιμαει περισσοτερο την μαλακη τροφη (μπανανα) απο οτι τους σπορους, τη λιχουδια ή την αυγοτροφη του)
Του εβγαλα την μπανανα και θα δω αν συνεχιζει να τρωει κανονικα απο τα υπολοιπα και εχει απλα ιδιαιτερη ααγαπη για τα φρουτα.

Επειδη δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τα ακαρεα πιστευετε ειναι σωστο να του δωσω το aviomycine για το αναπνευστικο ακομα κι αν δεν εχει κατι; Είναι ελαφρυ φαρμακο θελω να πω;

Επισυναπτω και δυο φωτογραφιες για ν δειτε το καναρινακι και οσο καλυτερα γινοταν το στομα του.

ΥΓ. Τρωει κανονικα απο τους σπορους του και πινει και νερο απο οτι ειδα οσο εγραφα, απλως με ανησυχησε πολυ αυτος ο ηχος που ακουσα πριν και οτι ανασαινε απο το στομα εστω και για τοσο λιγο...

Επισης τεντωνει αρκετα συχνα τα ποδια του και τα φτερακια του οπως θα δειτε αν ανεβει ποτε το βιντεακι μου για να σας το στειλω...

Με συγχωρειτε που λεω τοσα πολλα απλως προσπαθω να σας δωσω οσες περισσοτερες πληροφοριες χρειαζεστε.. Κατα τα αλλα και τωρα μου τιτιβιζει χαμηλοφωνα και πηγαινει περα δωθε και τρωει...
 

Συνημμένα

  • rsz_1screenshot_2018-09-10-15-09-51-559_commiuivideoplayer.webp
    rsz_1screenshot_2018-09-10-15-09-51-559_commiuivideoplayer.webp
    10,8 KB · Προβολές: 33
  • rsz_img_20180910_153737.webp
    rsz_img_20180910_153737.webp
    22,9 KB · Προβολές: 35
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το βιντεακι που υποσχεθηκα.. Εδω απλα τρωει απτην μπανανα και φουσκωνει λιγο σε καποιες στιγμες... Το υπολοιπο απογευμα πηγαινοερχοταν και τιτιβιζε ενω ετρωγε και απτους σπορους και απτο σουπιοκοκκαλο...
 
Το aviomycine αν διαβάσεις κάνει και για προληπτική χρήση.Σταγόνες 5- 6 για 3 μέρες. Δωσε στο πουλάκι προληπτικά καλό του κάνει 100% κακό όχι
 
Αντιβίωση, προληπτική παροχή και "καλοσύνη" , δεν κολάνε. Οι ανεξέλεκτες αντιβιώσεις δημιουργούν ανθεκτικά στελέχη και σε βάθος χρόνου κάνουν απίστευτα ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επομένως ποια ειναι η γνωμη σας; Τι θα με συμβουλευατε να κάνω;

Μολις παρατηρησα το καναρινακι κοιμαται ησυχα στην πατηθρα του χωρις να βγαζει περιεργους ηχους σαν σπασιμο σπορων και ουτε ξυνεται.. Τα καναρινακια που εχουν ακαρι της τραχειας εχουν ως συμπτωμα καποιον παρατεταμενο ηχο σπασιματος καθως ανασαινουν που το καταλαβαινουμε ευκολα ή είναι ενα σπανια εμφανες συμπτωμα;
 
Όλα καλά ακούγονται...
Υπομονή να περασει η πτεροροια..

Καλό κάνεις που το παρακολουθεις και ανησυχείς...
Λίγες βιταμίνες στο νερό ή στην αυγοτροφη και μερικές πρασινάδες (ροκα, σπανάκι ) θα του κάνουν καλό και θα ηρεμήσεις και συ...
 
Και γω νόμιζα το δικό μου είχε ακαρεα τραχειας και έκανε τον ήχο που λες πάνω από τρεις μήνες. Ούτε τιτιβισμα δε μπορούσε να κάνει. Με το asmynine της tafarm πέρασε σε δύο μέρες αλλά ο κτηνίατρος του βάλε και αμπουλα για ακαρεα στο σβερκο
 
@αγγελος999 οι σπόροι που του δίνεις είναι χύμα ή επώνυμοι συσκευασμένοι;
Τον έχεις σε εξωτερικό χώρο;
Έρχεται σε άμεση επαφή με τον ήλιο για κάποιο διάστημα της ημέρας;
 
Οι σποροι ειναι χυμα απο pet. Είναι λαθος; να παιρνω τις συσκευασμενες;

Τον εχω στο μπαλκονι συνηθως απλως τις τελευταιες μερες τον ειχα κοντα μου στο δωματιο για να μπορω να τον παρατηρω τι κανει πως κινειται και αν τρωει.

Οταν λες σε αμεση επφη με τον ηλιο; καθε πρωι ειναι εξω στο μπαλκονι σε ψηλο μερος αλλα εχει σκια δεν τον χτυπαει ο ηλιος αμεσα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι σποροι ειναι χυμα απο pet. Είναι λαθος;
Μεγάλο λάθος, να προτιμάς πάντα συσκευασμένες τροφές (αυτές έχουν υποστεί μια επεξεργασία που διασφαλίζει ότι δεν θα υπάρχουν παράσιτα μέσα στην τροφή), αντίθετα στις χύμα τροφές δεν γνωρίζεις σε τι συνθήκες τις διατηρούν στο pet shop, αν έχουν αναπτυχθεί παράσιτα, αν η τροφή έχει έρθει σε επαφή με έντομα ή οτιδήποτε άλλο.
απάντησε και στο παρακάτω.
Έρχεται σε άμεση επαφή με τον ήλιο για κάποιο διάστημα της ημέρας;
 
Ωραια σε ευχαριστω θα την αλλαξω αυριο κιολας...

Απαντησα στο προηγουμενο μηνυμα το παρακατω:

"Οταν λες σε αμεση επφη με τον ηλιο; καθε πρωι ειναι εξω στο μπαλκονι σε ψηλο μερος αλλα εχει σκια δεν τον χτυπαει ο ηλιος αμεσα"
 
Σε ρώτησα γιατί όταν έρχονται σε άμεση επαφή με τον ήλιο φουσκώνουν σαν μπαλίτσες και παίρνουν περίεργες στάσεις για να αφήσουν τον ήλιο να φτάσει στο εσωτερικό του σώματός τους.
Το βίντεο που ανέβασες μου δίνει την εντύπωση ότι το πουλάκι με αυτό τον τρόπο τακτοποιεί τα φτερά του.
Στην διατροφή του όπως είπαν και παραπάνω είναι καλύτερα να του δίνεις περισσότερα λαχανικά και λιγότερα φρούτα.

Να χαίρεσαι τον ''κούκλο'' σου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσενα και ολους εδω!

Αρα να μην αλλαξω κατι στη θεση του πουλιου; Η αμεση επαφη με τον ηλιο δεν θα κανει σε κατι καλο ετσι;

Ωραια αρα μειωνουμε μπανανες και μηλα και αυξανομαι μαρουλια σπανακια ροκες και τα σχετικα :)

Ελπιζω να μην ειναι τιποτα οντως θα σας κρατησω ενημερους. Ευχαριστω παρα πολυ και παλι! Και οποιος το δει και εχει καποια αλλη γνωμη ας μας την γραψει ισως βοηθησει!
 
αυξανομαι μαρουλια σπανακια ροκες και τα σχετικα
και μπρόκολο, τα λαχανικά πρέπει να τα πλένεις πολύ καλά και να τα αφήνεις να στεγνώνουν πριν του τα δώσεις.
 
Αυτό με το στέγνωμα γιατί αναφαίρετο συνέχεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί εσφαλμένα κάποιοι θεωρούν πως με το νερό πάνω στα "πράσινα" αυξάνεται η πιθανότητα ύπαρξης διάρροιας.
Διάρροια όμως μπορεί να εμφανιστεί από χιλιάδες άλλους λόγους με μηδενική συμμετοχή της υγρασίας που παραμένει πάνω στα φύλλα μετά το πλύσιμο.

Είναι αρκετό ένα καλό τίναγμα των φύλλων να φύγουν τα πολλά νερά ώστε να αποφύγουμε την πιθανότητα να κάνουν "μπάνιο" τα πουλιά πάνω τους...
 
Καλημερα και παλι!

Σας στελνω ενα ακομα βιντεακι με τα highlights της χθεσινης μερας μηπως παρατηρησετε κατι περιεργο που εγω δε βλεπω..

https://drive.google.com/open?id=15b5iceTn-kRnKd6qBEB2F6M9zz6kUw7S

αυτη τη στιγμη το καναρινακι ειναι εξω και καθεται στην πατηθρα παλι καπως φουσκωμενο και μολις πηγαινω και βαζω το δαχτυλο μου απο μακρια ανοιγει το στομα και με δαγκωνει παρα πολυ απαλα με το ραμφος του βγαζοντας και λιγο τη γλωσσα... Ενω τωρα

σας στελνω και τις κουτσουλιες που ηθελα απο χθες μηπως βλεπετε κατι ασχημο
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20180911_103146.webp
    rsz_img_20180911_103146.webp
    19 KB · Προβολές: 19
Back
Top