Αναπαραγωγή Ασθένεια πριν την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μια ερώτηση πιο πολύ θεωρητική, μια κανάρα άρρωστη θα έμπαινε στη διαδικασιά να εκδηλώσει αναπαραγωγική συμπεριφορά; Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η κανάρα μου που μέσα στο περασμένο έτος πέρασε ότι μπορείτε να φανταστείτε από ασθένειες, τώρα μασουλάει φτερά και ζητιανεύει να την ταΐσει ο αρσενικός. Να το πάρω σαν σημάδι ανάρρωσης;
 
Τα ενστικτα τους μπορει να μην επηρρεαστουν απο τις ασθενειες. Αλλα εσυ ξερεις οτι δεν πρεπει να την ταλαιπωρησεις αν εχει αναρρωσει, η αν δεν εχει αναρρωσει να την βαλεις σε αναπαραγωγη.
 
Δεν έχει σχέση το ένα με το αλλο. Η φύση προσταζει ούτως ή άλλως, ακόμη και αν το σώμα δεν μπορεί να ανταποκριθεί απόλυτα. Καλό θα είναι, εφόσον έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά από ασθένειες, να μην την βάλεις σε αυτή τη διαδικασία.
 
Ρωτάω γιατί ο πτηνίατρος που την έσωσε ήταν απόλυτος στο να την βάλω ζευγάρι φέτος.
 
Μια ερώτηση πιο πολύ θεωρητική, μια κανάρα άρρωστη θα έμπαινε στη διαδικασιά να εκδηλώσει αναπαραγωγική συμπεριφορά; Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η κανάρα μου που μέσα στο περασμένο έτος πέρασε ότι μπορείτε να φανταστείτε από ασθένειες, τώρα μασουλάει φτερά και ζητιανεύει να την ταΐσει ο αρσενικός. Να το πάρω σαν σημάδι ανάρρωσης;
Θα γράψω απλά τη γνώμη μου ή καλύτερα αυτό που θα έκανα εγώ.
1. Μια και πέρασε από αρρώστια θα την άφηνα εκτός αναπαραγωγικής διαδικασίας. Για την προστασία της... Άλλωστε αν είναι καλά και την άλλη χρονιά θα σε καλύψει.
2. Αν έπρεπε για ειδικούς λόγους να την βάλω... Θα την έβαζα ύστερα από 4 τουλάχιστο βδομάδες εξαιρετικής προετοιμασίας... και αφού έκανε τα αυγά θα τα έβαζα σε παραμάνα... κι αυτή σε καλή διατροφή...
3. Αν δεν είχα παραμάνες... με προσοχή και συνεχή επίβλεψη.. Θα το προσπαθούσα... αλλά σε κάθε κακή αντίδραση άμεση διακοπή.
Γνώμη μου... και όπως πάντα ενδέχεται να είναι και εσφαλμένη...
Εγώ πάντως αυτά θα έκανα.
 
Ρωτάω γιατί ο πτηνίατρος που την έσωσε ήταν απόλυτος στο να την βάλω ζευγάρι φέτος.
Επομένως δεν υπάρχει δίλημμα. Γνωρίζει ποια ήταν τα προβλήματα και σε ποιο βαθμό αποκαταστάθηκαν.
 
Back
Top