Ασθένειες Ασθένεια σε αρσενικό καναρίνι που κρατάει καιρό

Dimitris Papaspiros

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα σας,

Ένα από τα καναρίνια που φροντίζω εδώ και μέρες έχει ένα σημαντικό πρόβλημα, το οποίο παρά τα χρόνια που και εγώ και οι γονείς μου φροντίζουμε καναρίνια δε μπορούμε να το καταλάβουμε. Ενώ κελαηδούσε συνέχεια και δυνατά και ήταν αρκετά ορεξάτο, ξαφνικά σε μια μέρα η μητέρα μου το παρατήρησε φουσκωμένο και ανόρεχτο. Αμέσως το πλησίασε και το κοίταξε να δει μήπως δει κάτι, αλλά δεν είδε κάτι εμφανές. Σε λίγη ώρα το καναρίνι ήταν και πάλι ορεξάτο και κελαηδούσε.

Δύο μέρες μετά πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα, ήταν φουσκωμένος και ανόρεχτος, ενώ παρατηρήσαμε ότι δεν έτρωγε και πολύ από σπόρια και γενικά την τροφή του και προτιμούσε βιταμίνες. Οι γονείς μου του χορήγησαν προληπτικά aviomycine, εγώ έκατσα από μακριά για να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του. Ήταν όντως ανόρεχτος, φούσκωνε, είχε κόψει και πάλι το κελάηδημα και επίσης παρατήρησα κάτι που με προβλημάτισε. Έβλεπα το καναρίνι να ανοίγει συχνά το ράμφος του και να γυρνάει τη γλώσσα του γύρω-γύρω και γενικά ήταν σαν να τον ενοχλούσε κάτι με το στόμα του. Έπινε και πολύ νερό. Αυτό που μου πήγε στο μυαλό ήταν ακάρεα της τραχείας και προσπάθησα να ακούσω αν σε ανύποπτο χρόνο κάνει ήχους από σπασίματα καρπών, χωρίς να τρώει (έτσι κι αλλιώς δεν πολύτρώει σπόρια). Το άκουσα, αλλά την επόμενη μέρα μας εξέπληξε ξανά, γιατί ήταν και πάλι σχεδόν φυσιολογικός και άρχισε και να κελαηδάει και λίγο.

Συνεχίσαμε την χορήγηση της aviomycine μέρα παρά μέρα (σ' αυτό το σημείο δεν είμαι σίγουρος αν ήταν σωστό), αλλά παρόλα αυτά εγώ δεν ήθελα να το παρατήσω χωρίς να πάρουμε γνώμες γιατρών. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ σπουδάζω Πάτρα και τώρα λόγω της κατάστασης είχα επιστρέψει στο πατρικό μου, που είναι στο Αγρίνιο, μέρη που δεν έχουν πτηνιάτρους. Δοκίμασα να μιλήσω με Κτηνιατρείο μικρών ζώων στην Πάτρα, αλλά δεν πήρα κάτι από απάντηση, μου είπε να το πάω εδώ σε κτηνιάτρους, ακόμα και μη ειδικευμένους σε πουλιά. Δοκιμάσαμε να πάμε εδώ σε κτηνιάτρους πρώτα απ' όλα για ερώτηση, αλλά κανένας δε γνώριζε ιδιαίτερα από καναρίνια και δεν μας έπεισαν ότι και να τον πηγαίναμε θα είχε κάποιο νόημα (δε θέλαμε να τον στρεσάρουμε χωρίς λόγο).

Το πουλί, όμως, σιγά-σιγά επέστρεφε στην προηγούμενη κατάστασή του και σήμερα και πάλι είναι ανόρεχτο, φουσκωμένο (ίσως και να έχει πυρετό) και σίγουρα δεν τρώει κάτι πέρα από βιταμίνες. Φαίνεται να μη μπορεί να φάει σκληρή τροφή. Συγχρόνως, είχαμε περάσει και από ένα pet shop και μας είπαν ότι θα έχει άσθμα και μας έδωσαν την asmicine της Tafarm, αλλά δεν την χορήγησα γιατί δεν είμαι πεπεισμένος ότι είναι άσθμα. Γενικά δε θέλω να χορηγήσω φάρμακο, χωρίς να ξέρω ότι θα το βοηθήσει. Πραγματικά φοβάμαι πολύ τα ακάρεα της τραχείας.

Δεν ξέρω αν η συμπτωματολογία που ανέφερα μπορεί να βοηθήσει να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα. Υπάρχει κάποιο φάρμακο για τα ακάρεα που να είναι γενικά ικανό να νικήσει ασθένειες του αναπνευστικού χωρίς να είναι πολύ επικίνδυνο για το πουλί; Θα ήθελα πολύ να το πάω σε γιατρό, αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι εδώ δεν πιστεύω πως κάποιος θα βοηθήσει και δε μπορώ να πάω Πάτρα μέχρι τις 18 του μήνα (ούτε εκεί ξέρω αν θα με βοηθήσει γιατρός έτσι όπως είδα τα πράγματα τηλεφωνικά). Πραγματικά θέλω να το βοηθήσω και θα ήθελα τη γνώμη σας όποια κι αν είναι. Θα εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί αλήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σας ευχαριστώ!
 
γιατί αλήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
Λαμβάνοντας υπόψιν την έλλειψη Πτηνιάτρου στην περιοχή θα σου πρότεινα να στείλεις ταχυδρομικώς κουτσουλιές για εξέταση στο
αφού πρώτα έχεις επικοινωνήσει τηλεφωνικώς μαζί τους.

Τα ακάρεα της τραχείας αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα με την χρήση φάρμακου αλλά υπάρχουν άλλες αρρώστιες που μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα με αυτά των ακάρεων.

Αφού δεν μπορείς να επισκεφτείς Πτηνίατρο ο διεξοδικός έλεγχος της κουτσουλιάς στο εξεταστικό κέντρο θα είναι μια σωστή αρχή για να καταφέρεις να βρεις τι συμβαίνει με το πουλάκι.
 
@Stavros Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Στέλνω 2 φωτογραφίες. Η μία είναι της κοιλιάς του, όσο καλύτερα μπορέσαμε να βγάλουμε, γιατί έχει πολλά φτερά. Δεν παρουσιάζει κάτι περίεργο η κοιλιά του πάντως και γενικά πάντα ήταν αδύνατος, δεν έχει αδυνατίσει άλλο, ούτε παχύνει. Η άλλη φωτογραφία είναι οι βιταμίνες που δίνουμε γενικά σε όλα τα καναρίνια, μιας και δεν ξέρω ακριβώς τι ουσίες έχουν.

Σήμερα είναι και πάλι κάπως πιο κινητικός. Επειδή είχε ρίξει βιταμίνες πάνω, δε φαίνονταν καλά οι κουτσουλιές του, παρόλα αυτά κι εκεί δε βλέπω κάτι το περίεργο. Παρόλα αυτά βάλαμε καινούριο Α4 χαρτί και θα έχω καινούρια φωτογραφία αύριο το πρωί.
[automerge]1589388181[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Θα επικοινωνήσω μαζί τους!
 

Συνημμένα

  • 96861827_538028866894882_4754905456713924608_n.webp
    96861827_538028866894882_4754905456713924608_n.webp
    100,8 KB · Προβολές: 38
  • 97125084_619832478605990_3675361024522846208_n.webp
    97125084_619832478605990_3675361024522846208_n.webp
    40,5 KB · Προβολές: 38
Δυστυχώς, η κοιλιά δεν φαίνεται καθόλου. Το στήθος φαίνεται αδυνατισμένο.

οι βιταμίνες που δίνουμε γενικά σε όλα τα καναρίνια
Αυτό μην το δώσεις ξανά. Να του δίνεις λίγο σφιχτοβρασμένο αυγό ή αν θέλεις κάτι έτοιμο, να προτίμησες μια επώνυμη αυγοτροφή του εμπορίου.
 
Καλησπέρα! Σήμερα ήταν λίγο πιο ορεξάτος, του βάλαμε και αυγό και έτρωγε, αλλά εξακολουθεί να μην τρώει καναβούρι και δεν κελαηδάει. Στέλνω και μια φωτογραφία με τις κουτσουλιές που τράβηξα σήμερα να μου πείτε αν βλέπετε κάτι το ασυνήθιστο.
 

Συνημμένα

  • 97766120_559733664728225_9160644838360612864_n.webp
    97766120_559733664728225_9160644838360612864_n.webp
    22,8 KB · Προβολές: 15
Δημήτρη, κατά την άποψή μου η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν οφείλεται σε διακυμάνσεις της διάθεσής του αλλά σε ασθένεια που δεν το έχει καταβάλει εντελώς ακόμη. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα, αλλά ελλείψει γιατρού θα σου πρότεινα να σκεφθείς να κάνεις αυτό ή τέλος πάντων σε κάποιο αντίστοιχο εργαστήριο εάν έχεις υπόψη σου.
Λαμβάνοντας υπόψιν την έλλειψη Πτηνιάτρου στην περιοχή θα σου πρότεινα να στείλεις ταχυδρομικώς κουτσουλιές για εξέταση στο
 
Back
Top